Zaodievať vojnu do metafor sa nepatrí

KEBY bol Putin len bezmocným dieťaťom, pusu mu zapcháme sladkými prísľubmi a skôr či neskôr sa upokojí...

Zaodievať vojnu do metafor sa nepatrí
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď už máte všetko, čo si za peniaze dokážete kúpiť, ale stále vám nestačí a máte pocit, že váš čas sa kráti, presvedčíte svojich najbližších, že to za to stojí a vlastne – nech to stojí, čo to stojí – musíte to mať! Všetci do toho investujú svoje pomaly celoživotné úspory, presvedčia široké príbuzenstvo a ešte prv, než zásielková služba darček doručí, chystajú oslavu. Ale potom sa niečo stane... Niekto otvorí oči a zvolá obligátnu pravdu, že cisár je holý!

Mala to byť čerešnička na torte pre oslávenca so siedmimi krížikmi. Čerešnička sa však mení na višňu a zrejme i oslávencovi začína dochádzať, že ani čokoláda neprekryje jej kyslú pachuť... O to silnejšie žmúri. Všetci držíme palce ukrajinskému ľudu, aby konečne Putlerovi otvoril oči a ukázal mu, že vo svete to nefunguje tak, že si stačí ukázať prstom na hračku a ak zaplatíte dostatočne veľkú sumu, dostanete ju. Lenže čo ďalej?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozpútať vojnu je pomerne ľahké, ukončiť ju, je priam sizyfovská úloha.

Keby bol Putin len bezmocným dieťaťom, tak sa hodí na dlážku a rozplače, bude kričať a kopať nožičkami. Pusu mu zapcháme sladkými prísľubmi a skôr či neskôr sa upokojí. Lenže Putin je, napriek nášmu prianiu zľahčovať nízky vek jeho vojakov a vysoký vek jeho bojového arzenálu, muž, ktorý sa nevzdáva. Pretože ho to nikto nenaučil. Nik ho nepoučil, že občas je v poriadku, keď prehráš. Že slzy a pocity bezmocnosti patria k životu, že nie vždy ide o to kto z koho a nie každá hra sa musí skončiť víťazom a porazeným. Stupňujúce sa napätie, rastúce obmedzenia, padajúce trhy, už teraz je všetkým jasné, že istým spôsobom prehrávajú všetci zainteresovaní. Otázkou dňa zostáva, koho tento vzdor bude bolieť najviac a čo s tým neprispôsobivým deckom spraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Zaodievať vojnu do metafor sa nepatrí. Nebolo by to fér voči všetkým tým, ktorí sa v strachu krčia v tmavých dierach a dúfajú, že nočná mora sa čím skôr skončí. Nebolo by to morálne voči tým, ktorí sa z obrázka na webovej stránke dozvedeli, že neživá tvár patrí ich manželovi, otcovi, nehovoriac o matkách, ktorým táto vojna žerie deti. Na otázky prečo a ako sme to mohli dopustiť, budeme musieť odpovedať - neskôr. Keď nadíde čas zúčtovania. Teraz si potrebujeme klásť naliehavejšie otázky a nachádzať odpovede, ako z toho von - so cťou a celý. Žiadne jednoduché a rýchle riešenia nateraz nemáme. Tlak silnie na všetkých stranách. Ostáva len dúfať, že tlakový hrniec sa podarí udržať pod kontrolou a zabrániť výbuchu.

SkryťVypnúť reklamu

 

Photo by fikry anshor on Unsplash

Adriana Boysová

Adriana Boysová

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Hľadím na svet s dušou básnika, obozretnosťou matky, otvorenou mysľou cestovateľa, s láskou a pokorou, smädom po poznaní, občas na rozhraní, odvážne, hoc z času na čas nepripravená, som žena a v mojom tele nejedna je prítomná. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťKultúraNezaradenéPrózaSúkromnéCestovanie

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu