„Command and Control nie je o jadrových zbraniach, ale o tom, ako sa skutočne riadi štát, všimol si v debate o Schlosserovej knihe na Facebooku Martin Filko zo slovenského ministerstva financií. Nedôvera medzi jednotlivými zložkami štátnej správy je obrovská, prvoradým cieľom je vždy udržanie vlastnej moci a rozpočtu, až potom je čas na všetko ostatné." (Sme Víkend, 2014)
S týmto názorom na fungovanie štátnej správy sa dá určite súhlasiť. Zaujímavá je však až priveľká podobnosť s názorom istého L. Misesa, ktorý opísal už pred 70(!) rokmi fungovanie štátnej správy takto:
„jednotnost vládní politiky (se) už dávno rozpadla do špatně sladěných částí. Pryč jsou dny, kdy bylo ještě možné o nějaké vládní politice hovořit. Ve většině zemí dnes každé ministerstvo sleduje jiné cíle a brání tak jiným ministerstvům v jejich snahách. Ministerstvo práce se domáhá vyšších mzdových sazeb a nižších životních nákladů. Ministerstvo zemědělství téže vlády však usiluje o vyšší ceny potravin a ministerstvo obchodu se pokouší ceny tuzemského zboží (...) zvednout. Některé úřady potírají monopoly, jiné úřady jsou posedlé tím, aby (...) vytvořily podmínky,které jsou pro vznik monopolu potřebné. Každý úřad se přitom zaštiťuje názory expertů se specializací v daných oborech." (L. Mises, Byrokracia, 1944)
Dva veľmi podobné názory na fungovanie štátnej správy, desiatky rokov medzi nimi, ale priveľmi dopredu sme sa (zdá sa) nepohli. Ktovie, či aj za ďalších 50-70 rokov náhodou nezistíme o štátnej správe niečo podobné ako vieme dnes, alebo ako sme už vedeli dávnejšie. A pokrok bude stále vzdialený niekde v budúcnosti.