Rukoväť modernej ľavice: Prečo delenie „ľavica-pravica“?

Priaznivci Rukoväte nám poslali otázku, ktorá sa často objavuje aj v iných diskusiách. Prečo používame práve delenie „ľavica-pravica“ a nie iné delenia. Samozrejme, iné delenia existujú. Sme vsak presvedčení, že práve delenie ľavica-pravica má viacero výhod - je  relatívne jednoduché na pochopenie (nie sú potrebné zbytočne podrobné politologické znalosti) a je použiteľné pre väčšinu bežných diskusií. Toto delenie má menej problematických úskalí ako iné delenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Iné delenia existujú a k niektorým, ktoré sa najčastejšie spomínajú ako alternatíva k deleniu ľavica-pravica pripájame krátky komentár.

Delenie: socialisti-liberáli-konzervatívci
Najväčším problémom tohto delenia je v nejednoznačnosti niektorých základných výrazov. So socialistami nie je problém, ich postoje sa dajú relatívne jednoducho vysvetliť. Veľké problémy sú však spojené s liberálmi. Obsah slova liberál a liberalizmus sa totiž v minulých desaťročiach výrazne zmenil a čo je komplikovanejšie, je rozdielny aj regionálne. Inými slovami, je veľký rozdiel medzi liberálom „klasického britského“ štýlu a súčasným európskym, alebo aj súčasným britským liberálom (Liberálni demokrati vo Veľkej Británii). 
Existuje aj značný rozdiel medzi súčasným americkým a európskym liberálom. Ak si k tomu všetkému ešte prirátate komplikácie s termínom „neoliberalizmus“, ktorým sú označovaní súčasní ekonomickí liberáli podobní „klasickému britskému“ štýlu, tak asi sami cítite, že debata ešte poriadne nezačala a už je potrebné podrobne definovať o akého liberála vlastne ide. Často sa stane, že definovanie základných pojmov bude dlhšie ako samotná debata. Pod slovo liberál sa jednoducho zmestí príliš široká škála postojov a názorov, často protichodných.
Ani konzervatívci nie sú jednoduchým orieškom, aj keď nie až tak komplikovaným ako liberáli. Veď konzervatívcami sa dokonca označovalo aj tvrdé jadro sovietskej komunistickej strany, ktoré chcelo odstrániť Gorbačova (a neskôr Jeľcina) a nemalo nič spoločné s konzervatívcami amerického alebo britského typu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Delenie: Dobré a zlé riešenie
Toto delenie sa často označuje ako alternatíva k deleniu ľavica-pravica. Reku, načo sa deliť na ľavicu a pravicu, poďme sa deliť na zástancov dobrých a zlých riešení.
Na prvé počutie to neznie zle, ale problém vyvstane už pri prvých konkrétnych riešeniach. Zástancovia protichodných riešení sa dostávajú do tej istej skupiny - obaja sú (vo svojich očiach) zástancovia dobrého riešenia a súčasne sú obaja (v očiach toho druhého) zástancami zlého riešenia. Pri snahe o riešenie viacerých konkrétnych problémov sa obvykle zistí, že navrhované riešenia sa značne podobajú na riešenia podľa delenia ľavica-pravica. Najväčším problémom však je prakticky neobmedzená možnosť lavírovania a možnosť veľkej nekonzistentnosti názorov a navrhovaných riešení. Dva veľmi podobné (až zhodné) problémy sa až priveľmi ľahko dajú riešiť rôznymi (niekedy aj protichodnými) riešeniami a často podľa toho, ako to navrhovateľom riešenia práve vyhovuje. Nejaké zdôvodnenie sa vždy nájde.

SkryťVypnúť reklamu

Uznávame však, že toto delenie (dobré a zlé riešenia) má obrovský potenciál do budúcnosti. Ako si iste všímate, pravica postupne a nezadržateľne stráca svoje pozície nielen u nás, ale v celej EU (aj v USA). Jedného dňa bude pravica taká marginálna, že delenie ľavica-pravica naozaj stratí na význame. Bude existovať viacmenej jednotný integrovaný politický prúd, niečo ako „nadnárodná európska fronta“, ktorá už nebude považovať za potrebné označovať sa za ľavicu, ale skôr za politický názor „nového moderného európskeho typu“ (názov zatiaľ nebol definitívne určený). Ten bude veľmi blízky s dnešnou modernou ľavicou. A práve to budú zástancovia dobrých riešení. Tí ostatní budú zástancovia zlých riešení. Vtedy už bude strácať delenie ľavica-pravica svoj význam. Kým k tomu dospejeme, bude to ešte istý čas trvať. Bude to však skôr, ako si myslíme.

SkryťVypnúť reklamu

Iné delenia
Existuje veľké množstvo ďalších typov delení, často až neuveriteľne podrobných a niekedy aj kurióznych, takže narazíte povedzme aj na kresťanských anarchistov... Takmer sa dá povedať, že čo politológ, to iné delenie. Niečo v podobnom zmysle, ako keď z diskusie dvoch právnikov vzídu tri rôzne právne názory. Pre milovníkov kuriozít doporučujeme stráviť istý čas hľadaním čo najbizarnejšieho delenia (samozrejme, iba ak vás to bude baviť a budete mať dostatočnú výdrž).

Záver: Delenie „ľavica-pravica“ považujeme v súčastnosti (aj pri úskaliach, ktoré nepochybne má), ako najzrozumiteľnejšie a dostatočne jednoduché na pochopenie prakticky pre každého. Sme presvedčení, že má menej nevýhod ako iné delenia. Preto sme sa v redakcii Rukoväte modernej ľavice jednomyseľne zhodli na používaní práve tohto delenia - ľavica a pravica.
Ako však píšeme vyššie, budúcnosť bude trochu iná.

SkryťVypnúť reklamu

redakcia Rukoväte modernej ľavice

Roman Brandšteter

Roman Brandšteter

Bloger 
  • Počet článkov:  151
  •  | 
  • Páči sa:  58x

Člověk nemá zestárnout, dokud nezmoudří. (JW) ....... Cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami. (anonym) ...... O mne: Introvert uprostred úžasne zaujímavého a súčasne trochu desivého sveta. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťEurópska úniaNezaradenéFikcie a imaginácie"Rukoväť modernej ľavice"

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

318 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu