Osemročné gymnáziá

Takisto sa zaradím k tým, čo hodia svoj pohľad na osemročné gymnáziá. Patrím k tým, čo si to skúsili na vlastnej koži. Samozrejme, ani ja som vtedy na prijímačkách nevedel do čoho idem. Mal som len deň predtým povedať  triednej, že na druhý deň neprídem, lebo idem na prjímačky. Aké presne, to som nevedel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Tak to aj dopadlo. Hneď na úvod prvá hodina nemčiny - a "Hallo, Herr Mueller! Hallo, Tanja, wie geht es dir?" Avšak po prvom šoku a prvých týždňoch so siedmimi hodinami nemčiny som to zvládol. Mal som síce menšie výkyvy, len pomaly som chápal, že tu sa už treba učiť aj každý deň.

V každom prípade, z našej triedy sme to zvládli všetci, nebol taký žiak, ktorý by mal so školou väčšie problémy, a už vôbec nikto, kto by školu nezvládol. Po kvarte (štvrtom ročníku) nám v našej škole dali na výber - mohli sme pokračovať v osemročnom všeobecnom gymnáziu alebo bez prijímačiek prestúpiť na bilingválnu sekciu (nemeckú) toho istého gymnázia. Treťou možnosťou bol riadny prijímačkový prestup na ktorúkoľvek inú strednú školu. Túto možnosť však nevyužil nik z mojich spolužiakov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravda, v mojich časoch mala klasická základná škola osem ročníkov, osemročný gympel sa kryl s druhým stupňom ZŠ-ky a strednou školou, Dnes je to trošku zložitejšie, keďže jeden ročník na ZŠ pribudol. Preto je možno na zváženie, či by sa osemročné gymnáziá nemali otvárať až po skončení piateho ročníka ZŠ. Malo by to niekoľko výhod - nenastala by nerovnováha, keď žiaci osemročného gymnázia absolvujú o jeden rok menej ako ich rovesníci a ich rodičia by lepšie mohli odhadnúť schopnosti svojho dieťaťa. Veď predsa, dieťa by na prijímačkách bolo o rok staršie. V súčasnosti rodičia, ktorí sa rozhodujú, či svoje dieťa dať na osemročné gymnázium alebo nie dávajú skôr na svoje osobné ambície ako na reálne schopnosti svojich detí. Tie sa často môžu ukázať alebo aj neukázať práve v piatom ročníku zé-ešky.

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecne si teda myslím, že na osemročných gymnáziách prevažujú pozitíva nad negatívami. Myslím si však, že to neplatí pre priemerné alebo podpriemerné deti, ktorým prehnané ambície svojich rodičov môžu priniesť traumu zo školy.

Moja osobná skúsenosť hovorí, že moji rodičia sa rozhodli dobre. Vo veku 10 rokov som síce prišiel o všetkých vtedajších kamarátov a školu cez ulicu, ale naopak som získal nových spolužiakov a viacmenej bezstarostných osem rokov na elitnej škole nášho mesta. Jediným problémom bolo vybrať si, na ktorú vysokú školu si podám prihlášku. Všetci moji spolužiaci, ktorí chceli študovať, sa na vysokú školu aj dostali. Aj keď niektorí (vrátane mňa) si na to nejaký ten rôčik počkali.

SkryťVypnúť reklamu

Isté je, že rozhodnutie rodičov - prihlásiť, či neprihlásiť - je naozaj rozhodnutím, ktoré ovplyvní celý život dieťaťa a preto ho treba dobre zvážiť.

Braňo Švec

Braňo Švec

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Popradčan. Riaditeľ jazykovej školy, jazykový kouč a lektor angličtiny. Prekladateľ, turistický sprievodca a cestovateľ. Hokejový fanúšik, hobby hráč, nadšenec železníc a všetkých druhov cestovania. Viac informácií o mne na webe Jazykovej školy TARGET a projektu pre deti LEGÁREŇ. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáCestovanieŠkolstvo a vzdelávanieŠportSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu