Milí spoluobčania,
rozhodnutia vnútené kancelárke Merkelovej na poslednom summite EU, boli nesprávne. My, ekonómovia nemecky hovoriacich krajín, s veľkými obavami vnímame bankovú úniu predstavujúcu kolektívne ručenie za dlhy bánk eurosystému. Dlhy bánk sú približne trikrát väčšie, ako dlhy štátov. Len v piatich krízových krajinách sa pohybujú na úrovni niekoľkých biliónov Eur. Z daňových poplatníkov, dôchodcov a sporiteľov tých ešte stále solídnych členských štátov, sa nemôžu stať ručitelia dlhov bánk, najmä ak tie očakávajú straty spôsobené financovaním inflačných bublín južných štátov. Banky nemôžu obísť bez strát. Ak dlžníci nedokážu svoje dlhy splácať, existuje len jediná skupina, ktorá dlhové bremeno ponesie: touto skupinou sú veritelia samotní. Oni šli vedome do investičného rizika a iba oni disponujú potebným majetkom.
Politici sa možno spoliehajú, že rozsah ručenia dokážu obmedziť a jeho zneužitiu zabrániť spoločným bankovým dohľadom. To sa im sotva podarí, nakoľko najviac zadĺžené krajiny disponujú štrukturálnou väčšinou v eurozóne. Pokiaľ budú solídne krajiny súhlasiť so spoločným ručením za dlhy bánk, budú neustále vystavené tlaku požiadaviek na navyšovanie sumy ručenia, alebo zmäkčovania jeho podmienok. Spory medzi susedmi sú tak predpogramované. Zavedenie spoločného ručenia za dlhy bánk nezachráni ani Euro a ani európsku myšlienku. Pomôže to Wall Street, londýnskej City, niektorým investorom v Nemecku a celému radu chorých domácich a zahraničných bánk, ktoré budú naďalej podnikať na účet druhých.
Socializácia dlhov nevyrieši aktuálne problémy. Pod rúškom solidarity bude pridávané jednotlivým veriteľom a dôležité investičné rozhodnutia budú deformované.
Žiadame Vás, aby ste tieto obavy predniesli poslancom Vášho volebného obvodu. Naši volení zástupcovia musia vedieť, aké nebezpečenstvo hrozí našej ekonomike.
Originálny text zverejnený dňa 5.7.2012 vo Frankfurter Allgemeine Zeitung vrátane zoznamu ekonómov (link).