
Za zdroj podkladov som zvolil portál, ktorý zaznamenáva pravdivosť výrokov politikov a ktorému aj týmto ďakujem za prácu, ktorú odvádza v prospech voličov. V časti „štatistiky“ má tento portál zaujímavé grafy. Sú odrazom frekvencie výrokov politických strán v otvorených médiách a tiež výrokov jednotlivých politikov týchto strán. Teraz však už čo najmenej omáčky a ideme sa hrať s číslami.
Kategória – najukecanejšie politické strany/politici:
1. SMER-SD 1540 výrokov Robert Fico 498
Podiel vodcu strany na počte ňou prezentovaných mediálnych výrokov: 32,34. Robert Fico teda vyslovil približne každý tretí výrok, ktorý médiá (sledované portálom), zaznamenali z ponuky výrokov strany SMER-SD.
2. SDKÚ-DS 534 výrokov Ivan Mikloš 206
Zaujímavosťou je, že portál nesledoval výroky Mikuláša Dzurindu, ktorý má vďka tomu absolútne alibi pre ďalšiu časť blogu – podiel pravdivých výrokov na výrokoch nepravdivých či neoveriteľných, alebo na zavádzaní. No a samotný podpredseda strany Ivan Mikloš podľa tejto štatistiky nevyslovil ani len polovicu (38,57) vyjadrení SDKÚ-DS v sledovaných médiách.
3. KDH 489 výrokov Ján Figeľ 138
Predseda KDH tak svoje hnutie v mediálnych výrokoch reprezentoval v podiele 28,22 percenta.
4. SaS 470 výrokov Richard Sulík 274
Predseda liberálov Richard Sulík za svoju stranu prehovoril v jej sledovaných výrokoch v 58,29 percentnom podiele
5. MOST-HÍD 360 výrokov Béla Bugár 181
Béla Bugár má druhý najvyšší podiel na výrokoch, ktoré médiá zaznamenali zo strany jeho strany MOST-HÍD – 50,28.
Zhrnutie – z mne neznámych príčin portál, z ktorého som predchádzajúcu štatistiku vyrátal, nesledoval výroky Mikuláša Dzurindu. Ak ich však sledoval ( a ja sa tým ospravedlňujem), potom sa dá konštatovať, že vodca SDKÚ – DS sa za svoju stranu takmer nevyjadruje, mediálne ju na verejnosti prezentujú jeho podpredsedovia. Pre voliča by to mohol byť jeden z podkladov, na základe ktorého si bude vyberať vo voľbách toho „svojho“ politika.
Najmenej po Mikulášovi Dzurindovi v médiách prezentuje svoje KDH Ján Figeľ. Pre médiá je zrejme zaujímavejší Pavol Hrušovský a Daniel Lipšic, ale podkladové údaje k vytvoreniu štatistiky o týchto pánoch nemá autor blogu k dispozícii.
Robert Fico za SMER – SD podľa dostupnej štatistiky prenecháva takmer dve tretiny výrokov za svoju stranu kolegom podpredsedom.
Na štvrtej priečke rebríka stúpajúceho záujmu médií (od základne) sa ocitol podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. V dostupných údajoch prakticky výhradne zastupuje mediálne výstupy strany SDKÚ-DS. Do štatistiky však nie sú zaradené vyjadrenia Ivety Radičovej, pretože z mediálneho pohľadu ide viac o výroky ministerského predsedu, ako funkcionára strany.
Záujmy svojej strany viac ako v polovičnom zastúpení či v každom druhom mediálnom vyjadrení verbálne obhajuje Richard Sulík a Béla Bugár.
Výhercom – zástavníkom v zmysle percentuálneho počtu vyjadrení za svoju stranu (MOST-HÍD) je Richard Sulík.
Ak doterajšia hra s číslami mohla byť oprávnene nie až taká zaujímavá, poďme sa pozrieť na oveľa zaujímavejšie percentá a podiely. Opäť vychádzajú z grafu na portáli www.demagog.sk. V takejto podobe ich však doteraz nikto nepublikoval. Ide o percentá pravdivosti výrokov politických strán. Pravdivosť je vyjadrená jedným číselným údajom – percentom celku.
SMER 52,00
SDKÚ 59,22
MOST 61,32
SaS 64,36
KDH 65,21
Pre férovosť, percento vyjadruje iba pravdivosť výrokov. Naopak, zvyšná, na prvý pohľad nepravdivá časť, je zložená z výrokov neoveriteľných, zavádzania a samotnej nepravdy. Napriek tomu, nie jednoznačne pravdivý je takmer každý druhý výrok našich politikov. Bez ohľadu na to, či sú napravo, v strede, alebo naľavo.
Takže nie je to vlastne až taká fráza, že slovenským politikom sa nedá veriť. Presnejšie, dá sa im veriť tak z polovice, inak povedané, každé druhé slovo. To je dosť málo na to, aby som niekomu z nich dal môj hlas.
Nuž a teraz ešte jedna otázka – podľa akého kľúča médiá oslovujú a vyberajú politikov? Vzhľadom na predchádzajúce štatistiky, napríklad, ak porovnávam parlamentný SMER s parlamentným KDH alebo SaS – je to výrazne neobjektívny nepomer počtu vyjadrení. Inak povedané – manipulácia s občanom. To však je iná, tiež len zdanlivo "klišé" téma.