Štát nie je boh

Ak niekto uveril rečiam nášho politika, ktorý sľubuje, že mu ide o ľudí, tak sa mýli. Politik, ktorý chce silnejší štát a slabšieho jedinca, baží len po bezhraničnejšej moci, po bohorovnosti. Ale, štát nie je boh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Štát je len určitá forma organizácie ľudskej spoločnosti uplatňujúca zvrchovanú politickú moc na určitom území. Pritom však platí, že „Rovnaké donucovacie prostriedky, ktoré štátu umožňujú chrániť vlastnícke práva a chrániť spoločnosť, mu tiež umožňujú zhabať súkromný majetok a zneužívať práva svojich občanov“ (Fukuyama, 2004).

Príkladom toho je naša krajina. Na Slovensku po revolúcii v roku 1989 vznikla situácia, ktorá sa dá nazvať ako pseudodemokracia, ale všetci sa už dvadsať rokov navzájom presviedčame, že toto je demokracia, že sa musia dodržiavať pravidlá, ktoré sa navzájom dohodli a v parlamente odhlasovali. Že platí zákon a kto ho poruší, ten je potrestaný, v tomto ľudia žijú, formálne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V skutočnosti však sme krajinou so sprimitizovanou zjednodušenou zastupiteľskou demokraciou, ktorá je jednostranne orientovaná. Chýba viac prvkov participatívnej demokracie. Viac takých mechanizmov pri riadení štátu, ktoré by nútili aktérov ku hľadaniu kompromisov a ku konsenzu. Väčšinou sa veci riešia jednoduchým väčšinovým hlasovaním a to sa vydáva za demokraciu.

Ale v skutočnosti je to tak, ako to bolo pred rokom 1989, keď mocní urobia niečo zlé, tak sa nič nestane. Ak nejaký politik zlyhá, občania sa na to môžu len pozerať, ako keby sedeli v divadle, ako diváci, ktorí s tým nemajú nič do činenia. Vraj moc má ľud. A to je ten problém, ľudia cítia, že je to len fráza. Nadobudli dojem, že sa tu vytvoril systém, ktorý vytvoril beztrestnosť pre určitú skupinu ľudí. 

SkryťVypnúť reklamu

V demokratickej spoločnosti majú občania, ktorí sú síce legitímnou, ale korupčnou a zle hospodáriacou vládou poškodzovaní, iba jedinú možnosť ako svoju nespravodlivú a nepriaznivú situáciu zmeniť, a to každé 4 roky prísť k volebným urnám a zlých politikov vymeniť. Iný zákonný spôsob neexistuje. Myslím si, že pre slobodu človeka a celej spoločnosti to už v dnešnom rýchlom tempe života a po nástupe globalizácie nestačí, lebo:

1. na závažné zhoršenie kvality života človeka a hlbokú devastáciu celej spoločnosti, ktoré sa už nedajú vrátiť späť, je štvorročné volebné obdobie jednej vlády príliš dlhé a dáva politikom príliš veľa času a príležitostí na zneužitie moci,

SkryťVypnúť reklamu

2. zlá vláda sa z dôvodu nezrozumiteľnosti a korupčnosti politiky, populizmu a manipulácie s verejnou mienkou môže cestou slobodných a demokratických volieb dostať k moci a poškodzovať bezmocných občanov i opakovane viackrát za sebou

Problém je v tom, že zatiaľ neexistuje žiadna jednoznačná

metóda, ktorá by objektívne dokázala monitorovať, či

a koľko „zla“ spôsobuje štát svojim občanom.

Myslí si niekto, že ak by bolo možné merať škody, ktoré pácha štát, že by to bolo naozaj vylepšenie demokracie, alebo si myslíte, že je to nezmysel?

Teším sa na vaše reakcie.

Bruno Sloboda

Bruno Sloboda

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Záujmy: politológia Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu