reklama

Moja týždňová materská dovolenka

Byť matkou je krásne, ale náročné poslanie. Venovať sa 24 hodín bábätku 7 dní v týždni, navariť „unavenému“ manželovi z práce, ostatným deťom a členom rodiny. Upratať, prať, žehliť, pozametať, ísť do záhrady a skontrolovať, či burina „nedusí“ zeleninu. Bábätko plače, nakŕmiť ho, utešiť, prebaliť, učičíkať, okúpať, maznať sa s ním, aby zaspalo, sledovať ho, či si odgrgne, prípadne sa nepogrcká... Večer, či spinká, nedajbože sa neprevrátilo na bruško a môže dýchať... Byť usmiata, keď manžel, teraz živiteľ rodiny nezaujato prepína televízne kanály a sťažuje sa na ďalšie stresujúce projekty v práci, podporiť ho a vypočuť s uistením súdržnosti celej rodiny... A niekto to nazval materská dovolenka!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (61)

Ja pod pojmom dovolenka, chápem duševný a fyzický oddych, kedy človek načerpá sily, pookreje na duši a vyventiluje si hlavu, aby v práci a doma mohol opäť podávať adekvátny výkon.Môžu matky na materskej dovolenke oddychovať?Nie, nemôžu.Je to činnosť 24/7.A čo my, spoločnosť ako uľahčujeme mamičkám výchovu našich detí?Vyselektujeme ich na „okraj spoločnosti“, pošleme ich na materskú dovolenku, na tri roky, od štátu dostanú len chabý príspevok, ktorý je v dnešnom, značkovom a „kvalitnom“ svete spotrebovaný už za týždeň, dva, podľa toho, ako je mamička šetrná, resp. či dieťatko nevyžaduje, nedajbože ďalšiu zdravotnícku starostlivosť...Priznám sa, o materstve som nemal žiadne „dostatočné“ informácie. V televízií to nedávajú, v škole nenaučia, doma povedia len, „však sa to naučíš, keď budeš mať vlastnú rodinu“, časopisy tohto druhu nekupujem, na internete sa dopracovať ku „kvalitnému návodu“, je nemožné.Ale to sa zmenilo, manželka bola hospitalizovaná v nemocnici a ja som sa musel postarať o pár týždňovú slečnu.Musel som ju prebaľovať, kŕmiť, kúpať, čičíkať, utešovať, sledovať, či si odgrgne, uložiť spať, vždy byť v pozore, keď sa pomrví, zaplače, vzdychne, šuchne s rúčkou, a dookola.Za týždeň som bol „zbitý“ ako pes. Takto unavený a nevyspatý som nebol v žiadnej práci. O strese ani nehovorím, strhával som sa zo spánku aj na najmenšie šuchnutie.Keď sa manželka vrátila, bol som najšťastnejší na svete.Zotavenie po mojej „týždňovej materskej dovolenke“ trvalo tri týždne. A to som nemusel vyvárať plienky, žehliť, prať, variť, pretože v tomto mi pomáhali babička so svokrou.Keď som predtým vídaval kočíkujúce mamičky, pomyslel som si, „mhm, prechádzajú sa na čerstvom vzduchu, sú oddýchnuté, žiaden stres, stabilný, i keď nízky príjem“.Po skúsenosti viem, že tak náročnú a zodpovednú úlohou, vychovávať a starať sa o deti, by len tak hocijaký chlap nezvládol. Môžeme byť radi, že máme svoju „stresovú“ prácu a môžeme sa z času na čas na pive vyventilovať.A tak, keď som doma, snažím sa postrážiť maličkú, alebo ísť kočíkovať, prípadne prebaliť, aby si manželka mohla oddýchnuť a vyspať sa. Uľahčiť, ale hlavne niesť svoj diel zodpovednosti pri výchove našich detí!Verte mi, toto nie je materská dovolenka, ale materská zodpovednosť!

Miroslav Bulejčík

Miroslav Bulejčík

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  0x

P.S.: Ďakujem všetkým blogerom a diskutujúcim za ich príspevky. Pozitívne mi vyčaria úsmev na tvári a negatívne? Tie ma naštartujú k ďalšej činnosti :-). www.helpinvest.eu Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoviedkySúkromnéNezaradenéPolitikaVedaMédiáPoézia a próza

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu