DEDIČSTVO mám, ale v skutočnosti nevlastním nič!

Babka ma poprosila, aby som jej pomohol s reštitúciou. Že je už „stará“. Ona mi bude hovoriť všetkých predchodcov, vlastnícke vzťahy, rodinný majetok a ja to všetko vybehám (a aj zaplatím :). Povedal som si prečo nie? Myslel som si (naivne), že to bude najviac mesačná záležitosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Najskôr som musel preštudovať hŕbu papierov. Tri plné igelitové tašky. Zabralo to týždeň. Dostal som sa až na úroveň mojich pra-pra rodičov. Listy vlastníctva, parcelné čísla, prídelové listiny, dedičské rozhodnutia, darovacie zmluvy, združená pôda, neidentická pôda, právo užívania, dohoda medzi príbuznými, zrieknutie dedičského nároku – len zlomok mnohých, pre mňa úplne nových údajov. Aby som to vôbec dokázal pochopiť, musel som si dať poradiť od odborníka, vypočuť žijúcich svedkov a čo ma vôbec netešilo navštíviť mnoho a mnoho úradov. Zjednoduším to (a veľmi). Máte PRÁVOPLATNÉ (originál, žiadna kopia) dedičské rozhodnutie! Výborne!!! V ňom máte uvedené čísla vložiek (vl. č.), parcelné čísla (parc. č.), výmera (väčšinou v m2), a pomerný podiel (napríklad 1/16, 1/32, ½...), EN združené (v družstve) a ak tu už viac nieje, môžete si vybaviť list vlastníctva na Správe katastra. Ak nasleduje údaj EN združené – neidentické, môžu nastať komplikácie. Pomôže vám ich vyriešiť družstvo (EN združené, mali by mať informácie o stave spravovaných parciel). Zložitejšia situácia nastane pri EN neidentické (znamená, že pôvodný stav sa nezhoduje so skutočným, jednoducho je iná výmera, napríklad pôvodne 8560 m2, skutočný stav 9100 m2). Tu pomôže geometrický plán. Jeho zameranie 10 000 Sk na danú parcelu. Tu už treba zvážiť, či sa to naozaj oplatí. Kópia dedičského rozhodnutia. Treba ísť na príslušný súd a vyžiadať si originál rozhodnutia (podľa spisového čísla, spravidla na pravom hornom rohu, napríklad D 5050/95-82, D/not. 580/95). Neidentickú pôdu je možné doložiť i prídelovou listinou – originál (výmer o vlastníctve pôdy). Nachádza sa v Štátnom okresnom, Štátnom oblastnom, alebo v Slovenskom národnom archíve (Drotárska 42, 817 01, Bratislava). Prekvapenie nastane na Správe katastra. Môže sa stať, že v majetku (ktorý mal patriť iba nám) figuruje viacero spoluvlastníkov. Čo s tým? 1.List vlastníctva nebol aktualizovaný. To znamená, že od posledného záznamu uplynulo x rokov (20, 40, 50 rokov...). Pracovníci katastra ho jednoducho doplnia a „potencionálni“ spoluvlastníci tam už nebudú figurovať. 2.Ale čo ak tam zostanú aj naďalej?Jednoducho nám chýbajú listiny (informácie) o našich predchodcoch a ich potomkoch. Toto je veľmi zjednodušený pohľad pri majetku, ktorý ste zdedili. Rada.Aby sme predišli komplikáciám, je lepšie všetko vysporiadať za života. Pekným príkladom je DAROVACIA ZMLUVA (darujem si čo chcem a komu chcem), daň z prevodu a prechodu nehnuteľností sa neplatí. Jediné, čo musíme vybehať sú listy vlastníctva (kolky) a poplatky u právnika. Je to jednoduchšie a lacnejšie ako pri dedičskom konaní, kde sa rodina dokáže pekne rozhádať.

Miroslav Bulejčík

Miroslav Bulejčík

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  0x

P.S.: Ďakujem všetkým blogerom a diskutujúcim za ich príspevky. Pozitívne mi vyčaria úsmev na tvári a negatívne? Tie ma naštartujú k ďalšej činnosti :-). www.helpinvest.eu Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPoviedkySúkromnéNezaradenéPolitikaVedaMédiáPoézia a próza

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu