Čo mi dáva sloboda ? (naivný pohľad na malý výrez - z umenia)

Jedna princezná mi dnes napísala: Ty nevieš, že najviac sa darí umeniu v diktatúrach?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)
Ladislav Mňačko
Ladislav Mňačko 



Bola to odpoved na moju, akože, "vtipnú" otázku: Máte tam vôbec filharmóniu?
A tak ma len utvrdila v názore, že umeniu, paradoxne, viac prospieva nesloboda ako demokratické pomery. A inšpirovala k malej úvahe.

Skúsenosť nás "zrelých" mi dáva za pravdu. Skvelé šesťdesiate i menej žičlivé osemdesiate roky v československej literatúre alebo vo filme a v televízii máme v pamäti. Mladší ich objavujú.

Diela Formana, Menzela, Kádára, Klosa, Jakubiska, či Havettu. V literatúre: Seyferta, Novomeského, Válka, Mňačka, či Karvaša - hviezdia na oblohe ako neprekonateľné vzory. Slávne bratislavské pondelky, kde sa na pozadí antických drám, často, riešila problematika súčasnosti.

Režim vynakladal peniaze na kultúru, aby mu robila slúžku a výkladnú skriňu. Umelci to pochopili po svojom. Možností, slobodne sa prejaviť, bolo pramálo. A tak sme v inotajoch, hltali pravdu o našom žití - medzi riadkami. Ako zakázané ovocie, ktoré tvorcovia pažravo jedli - tak vznikali neuveriteľné diela.

Podobne v ZSSR, kde z oficiálnej scény vzniklo podhubie: Solženicyn, Pasternak, Tarkovskij - geniálni autori, ktorých režim, takmer, dohnal k smrti. V prípade Pasternaka, naisto. Tvorca Živaga nezvládol tlak na svoju osobu a podľahol. Jeho kniha, najkrajší ľúbostný román o ľuďoch, ktorých zničila Októbrová revolúcia, tu bude naveky.

Úzky priestor umeleckej slobody spôsobil, že išla do hĺbky. Rozširovať sa nemohla. Bolo to obmedzenie, ktoré rozvíjalo fantáziu tvorcov - a tá akoby dnes umelcom chýbala. Kde sú všetci tí "vynikajúci" autori, ktorí plakali, že píšu do "šuflíkov," pretože nemôžu, ale keby sa doba zmenila, že by sme videli...?

Pri všetkej úcte k mitanom, vilikovským a iným, kde je autor, ktorý dokáže napísať ťažiskové, silné, veľké dielo o prežitých rokoch pred Novembrom? Prečo nevznikol román, či film, ktorý by hodnotne a nezabudnuteľne zachytil nástup žravých supov slovenskej ponášky na kapitalizmus? Že by strach z mafií predčil ten predprevratový? Alebo nie je talent? Prekvapí nás autor? Je nejaký? Hvorecký a Matkin? Tí asi nie...

Podobne ako vtedy u nás - je na tom aj súčasná kinematografia, či literatúra neslobodného ázijského sveta. Filmy z Iránu, Turecka, či Číny dobýjajú ceny na festivaloch. Literatúra ako Mantryho Krehká rovnováha, či skvelý Sklenený palác z prostredia Mjanmarska - bývalej Barmy sú kritickým realizmom 21. storočia. V najlepších šlapajách Balzaca. Až sa obávam, kam to povedie po nástupe demokracií podľa "osvedčeného" vzoru.

Cítim sa v slepej uličke. Vidí sa mi, že všetko dobré je napísané, skomponované, nakrútené a namaľované. Akosi nám, nášmu duchovnému svetu "nepraje" vytúžená sloboda.

Jasné, zasa kecám... Ale dokedy budem čakať? Chcel by som sa pozrieť na epochu našich dedov, otcov i našu - pohľadom Veľkého Autora.

Boris Burger

Boris Burger

Bloger 
  • Počet článkov:  212
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Prémioví blogeri

INESS

INESS

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu