Variácia na renesančnú tému

Už si nepamätám, či som to čítal v Stonovi alebo vo Vasariho Životoch... Michelangelo, keď dokončoval Dávida, pri návšteve pána z florentskej signorie , vyliezol na rebrík a vzal handru do ruky, aby otesal nejaký detail, ktorý sa dotyčnému nepozdával. Nejakú hrčku, či čo...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Obrázok blogu

Bola to finta na blbých, ako zvykneme dnes hovorievať. Klamal a udieral iba do handry, a na soche nič nezmenil, pretože sa mu videla byť dokonalá a hotová. Pán bol spokojný, pretože ho poslúchol a prikyvoval hlavou. Áno, tak som si to predstavoval, povedal.

Podobnosť s niektorými situáciami v našom živote je zjavná. Chceme presviedčať, donútiť druhého, aby revidoval svoj názor a prispôsobil sa našim predstavám. Je otázkou, v tomto prípade o čo vlastne išlo, a či vlastne nie je dôležitejšie prikývnuť, ako naozaj zmeniť svoj postoj. Určite áno. Posilniť ego - samoľúbosť člena Mestskej rady, človeka, ktorý mal vplyv na jeho život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdá sa mi, že ide o pritakanie a o zdanie, že súhlasíme, viac ako o to, či niekoho naozaj ubezpečíme, tak aby uveril zmene postoja. Stačí klam? Potrebuje náš oponent satisfakciu v podobe nič neznamenajúceho súhlasu a nepotrebuje sa ani o ničom presvedčiť? Minimálne, ani o našej úprimnosti? Ide len o víťazstvo, ktoré nemá žiadnu cenu? Ide len o ničnehovoriace slová (Válek, Shakespeare )?

Ozaj vyriešili by sa Flame wars , tým, že by sme prestali diskutovať a povedali partnerovi: Máš pravdu? Aj za cenu michelangelovskej "neúprimnosti?" Nepoznám rozčarovanejšieho človeka, ako toho, ktorému týmto spôsobom vyrazíme dych. On sa predsa pripravoval v plnej paráde, zbroji a lesku ambícií. Veď by sme mu ublížili...

SkryťVypnúť reklamu

To sú iné situácie. Diskusie sa vedú pred obecenstvom a kovaný neústupný rytier potrebuje dramatické, gradované, efektné víťazstvo. Ozaj prečo vo dvojici stačí pritakať a prečo nie aj v skupine?

Takže som prišiel k záveru: ak chcete predchádzať infarktu a mať svätý (?) pokoj, prikyvujte. Ak prikyvujete "dôležitému" partnerovi v dialógu bez obecenstva, nemusíte robiť nič iné. Jemu stačí vaše podriadenie. Kontrolovať vás nebude - ešte by mohol zistiť, že táral a to určite nechce (pozor, toto neplatí ak robíte zmysluplnú prácu a partnerom je šéf na správnom mieste).

Ak je to pred obecenstvom, virtuálnym, či "skutočným", radšej to vzdajte tiež. Pokazíte mu náladu, pretože ma pripravené efektné expozé, ale nemôže vám nič vytknúť. Sú tam svedkovia, išiel by proti sebe. Akurát mu zvýšite tlak, ktorý vám klesne. A to je dôležité.

Boris Burger

Boris Burger

Bloger 
  • Počet článkov:  212
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu