Život nad pomery

Spoločnosťou opäť letí správa o štrajku pedagógov. Verejnosť je pobúrená, lebo má pocit, že učitelia majú dostatočne zaplatené za to ničnerobenie, kopírovanie písomiek, popíjanie kávičiek, vysedávanie v zborovni, voľné všetky sviatky a pracovnú dobu od 8:00 do 12:00. Súhlasím. Ak by mali zvýšiť plat čo len o jediný cent učiteľovi s takouto náplňou práce, sama osobne budem na fórach, v novinách aj v televízii protestovať. A pôjdem do štrajku proti zvýšeniu platu!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Ja teraz opíšem svoju vlastnú náplň práce s časovým rozpisom. Nebudem objektívna, ani nie všeobecná a už vonkoncom nie je táto náplň šitá na mieru ktorémukoľvek učiteľovi.

7:10 odchod do práce (autom vďaka môjmu skvelému mužovi, ktorý aj z dôchodcu dokáže vyčarovať slúžiaceho pracujúceho, teda to 15 ročné auto).

7:20 vchádzam do triedy. Nie do zborovne, lebo tam sa dostanem len na porady a 2x do týždňa cez voľnú hodinu. V triede mám už 2-3 deti, ktoré mi referujú všetko možné aj nemožné, stískajú ma, vešajú sa po mne ako po vešiaku a strašne ich zaujíma, čo nesiem v tej veľkej taške. Zapínam kanvicu a áno! idem piť kávu! V triede! Aké drzé! A jem tam, spolu so svojimi žiakmi. A cez hodinu chlípem kávu a deti si chlípu svoj čaj.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

7:45 začína hodina, ktorá mi končí o 12:15, pretože sedím v tej triede celé doobedie, ani na WC neodchádzam. Kto má vlastné deti, nech si spomenie, po koľkých minútach ich džavotania už nevládze počúvať a okríkne ich. Vynásobte si to 23 pretože ja ich mám 23. A počúvam ich celé doobedie okrem času, keď píšu. Hoci aj vtedy sa niekomu pusa nevie zastaviť. Ako zaujať čoraz náročnejších drobcov, zdokonaľujem už 15-ty rok. V jeden deň naučiť 4 tvary písmena a jednu číslicu, dá zabrať aj tým najšikovnejším, nieto ešte drobcovi, ktorého rúčka sa ešte nestihla skamarátiť s ceruzkou. 5 ciest nácviku písania pred krasopisom, 6 aktivít so šlabikárom pred prečítaním písmeniek, hry na detektívov, učiteľov, princezny, princov, kuchárov, ochutnávačov, zvieratká, tančeky, trénovanie hlásku,...

Skryť Vypnúť reklamu

Posledné zvonenie a vyprevadenie dvoch statočných cez cestu, lebo už vedia ísť sami domov cez celú dedinu. Úžasný pokrok po mesiaci v škole a môj osobný obdiv. Potom sedím spoločne s družinármi (pretože sa o triedu delím so školským klubom), vychovávateľka sa venuje deťom, kým si ja pripravujem ďalší deň.

Obedujem asi 20 minút a vychutnám si prvé a aj posledné teplé jedlo v ten deň.

Z 30-ročných pomôcok sa snažím vyčarovať nový dizajn, alebo ich jednoducho sama vyrábam. Mám kopírovať cudzie pracovné listy? Pozná iný učiteľ z druhého konca republiky moje deti? Vie, že drobec neposedí? Že parádnica si najradšej prezerá svoje nalakované nechty? Že tichučkého otec včera zbil mamu a on sa nemohol učiť? NIE! Len ja jediná viem, čo zvládnu. Preto nikdy nekopírujem ani len tie vlastné vlaňajšie. Všetko prechádza úpravami, korektúrami, doplňovaním,... Povinné každodenné papierovačky v dokumentácii.

Skryť Vypnúť reklamu

O 14:00 vypínam počítač, beriem moje deti do auta a idem ešte do mesta na nákup do plného košíka s vysokým dnom za 10 éčiek. Domov prichádzam o 14:45, manžel práve prichádza tiež. Spolu pijeme kávu a ja nevládzem udržať oči otvorené. Poobedná siesta (aké grécke a za tie peniaze!). A potom musím fungovať ako mama. Písanie úloh s deťmi, čítanie, umývanie riadu, počúvanie čo je nového, pranie, žehlenie,... pozabudla som sa. Za toto už nie som platená ako učiteľka. Toto robím z lásky k mojej rodine.

Čistý čas, strávený v škole ... 6 hodín a 40 minút. V tom započítané prestávky... len obed 20 minút. Pláca... 570 eur v čistom.

Skryť Vypnúť reklamu

Áno, idem do štajku. Za zvýšenie o 10% u mňa, o 10% u mojej kuchárky, o 10% u môjho školníka, ... o 10% na každé dieťa v škole, v ktorej ja sedím 6 hodín a 40 minút, ale ono niekedy aj 10 hodín. Ak má niekto pocit, že si to nezaslúžim, rada mu prenechám moju mzdu a aj moju triedu na jeden deň. Ja svoju prácu milujem a budem milovať. Preto som študovala učiteľstvo. Vraj ľahké príjdenie k titulu. Ja som to isté počula o právnikoch. Som pani učiteľka a som na to hrdá. Kto tomu nerozumie, toho mi nie je vôbec ľúto.

Miriam Bzdilíková

Miriam Bzdilíková

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mamina, manželka, učiteľka a amatérska redaktorka miestnych bezplatných novín. Milujem život a všetko s ním spojené. Zoznam autorových rubrík:  Zo školkej katedryPrežitéšpáranie do politikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu