Ťažké časy môžu byť ešte ťažšie
V minulom blogu som hovoril o tom, ako má za sebou Slovensko veľmi ťažké časy. Ako sa tu politici nehanbia za činy, za ktoré by v ostatných krajinách Európskej Únie odstúpil hocijaký bežný úradník. Písal som o hysterických premiéroch, populizme a o nástupe Fica.
Písal som o tom, ako vláda Roberta Fica v roku 2023 vo zvyšovaní celoštátneho napätia iba pokračovala spolu s jej schválením balíčka “Lex Konsolidácia” za 1,96 miliardy eur aj s opatreniami, ktoré by vraj “bežní ľudia nemali pocítiť”.
A nakoniec som písal aj o návrhu na zrušenie špeciálnej prokuratúry, ktorý som v tom čase považoval za absolútny highlight všetkých nezmyslov, ktoré mohla táto vláda priniesť. Odvolával som sa na to ako na absolútne politické dno Smeru a Roberta Fica, ktoré musí zodvihnúť zo stoličky prakticky každého, komu nie je osud našej krajiny ukradnutý.
Nevedel som si predstaviť, že vláda smerohlasu môže ešte prísť s niečím ďalším (a to ešte v tak krátkom časovom horizonte), keďže návrh na zrušenie špeciálnej prokuratúry som považoval za vrcholnú totalitnú praktiku, ktorá už nemôže byť ničím prekonaná. Koniec koncov, práve preto som napísal aj daný blog, ktorého úmyslom bolo stručne zhrnúť vtedajší peak vystupňovaného napätia a vyzvať ľudí k tomu, aby jednohlasne vyjadrili svoj nesúhlas.
Žiaľ, ako môžete vidieť, mýlil som sa. Nie je to tak dávno, čo nás šokovala informácia nasmerovaná od ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka o tom, že by Národná kriminálna agentúra mohla skončiť.
Trochu detailov o “konci” NAKA
"Už dnes pracujeme na reorganizácii policajného zboru, bude priamo naviazaná na to, čo sa udeje s Úradom špeciálnej prokuratúry. Ak ÚŠP zanikne, budeme musieť reagovať a prispôsobiť novému nastaveniu aj policajné útvary," uviedol 9. januára šéf rezortu vnútra.
Šutaj Eštok pritom zdôrazňoval, že NAKA je prebujnená agentúra a bude treba vykonať zmenu. Jeho obhajovanie pritom veľmi pripomína Ficovu mentálnu gymnastiku v súvislosti so špeciálnou prokuratúrou, a teda “Lipšic tam vošiel ako losos z mora, vytrel sa na tom úrade a zanechal tam po sebe desiatky podobných prokurátorov, ako je on. Preto je tento úrad v podstate nenapraviteľný…"
Úprimne už iba očakávam, kedy z úst niektorých smerákov vyjde tvrdenie, že NAKA výraznou mierou prispievala k porušovaniu ľudských práv. Kritiku však aspoň pretentokrát nechajme bokom. Poďme sa pozrieť veci na zúbok o niečo viac do hĺbky.
Šutaj Eštok mal k situácii ohľadom NAKA viac obhajoby a okolnosti ďalej vysvetľoval nasledovne:
"Naviažeme to na nové fungovanie prokuratúry. Ak sa kauzy a spisy po zrušení špeciálnej prokuratúry rozdelia na kraje, tak aj v polícii budeme musieť posilniť kraje, špecializované útvary budú krajské..."
Podľa jeho slov je NAKA moloch, ktorý má zbytočne veľa špecializovaných útvarov a riadiacich pracovníkov a reálnu prácu nemá kto vykonávať.
"Na stole je viacero alternatív a návrhov. Jeden z nich ráta s tým, že z troch krajských zložiek NAKA by bolo viacero krajských útvarov. Ale je na stole aj návrh na zrušenie. No nechcem predbiehať, bude to závisieť aj od toho, ako bude po novom fungovať prokuratúra," dodáva minister.
Je vhodné zmieniť aj to, že NAKA vznikla počas druhej vlády Roberta Fica na konci roka 2012. Policajným prezidentom bol vtedy Tibor Gašpar.
Poverený riaditeľ NAKA Milan Jonis pritom podľa dostupných informácií vydal pokyn, aby sa akcie NAKA a rozhodnutia o stíhaní v niektorých kauzách vopred schvaľovali na úrovni vedenia. Šutaj Eštok tvrdí, že za týmto rozhodnutím stojí policajný prezident Ľubomír Solák.
Minister vnútra ďalej tvrdí:
„Osobne som do toho nezasahoval, je to kompetencia policajného vedenia. Policajný prezident má dôveru a v tomto zmysle koná. Vedenie dostalo úlohu zabezpečiť nielen reorganizáciu, ale aj prijať opatrenia, aby nedochádzalo k únikom informácií zo spisov…“
Do práce vyšetrovateľov nové vedenie zasahovať nebude. Aspoň podľa ministra vnútra:
„Môžem garantovať, že vyšetrovateľom sa nebude zasahovať do ich práce, majú predsa samostatné postavenie a nikto ich nesmie obmedzovať.“
Čo na to Europarlament?
Nie je tomu tak dávno, čo Europarlament poslal slovenskej vláde list, v ktorom ju žiadal o dôkladné zváženie a prehodnotenie situácie ohľadom zrušenia špeciálnej prokuratúry. EÚ na seba nenechala dlho čakať ani tentokrát.
Legislatívne návrhy predložené vládou Roberta Fica (Smer-SD) môžu ohroziť integritu súdnych procesov a oslabiť tiež občiansku spoločnosť, slobodu médií aj boj EÚ proti podvodom. Minimálne sa to konštatuje v stredajšom uznesení Európskeho parlamentu.
Európsky parlament v uznesení tlmočí svoje znepokojenie z podľa neho neoprávneného využitia zrýchleného legislatívneho procesu v prípade novely Trestného zákona a zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Europoslanci tiež opätovne vyzvali slovenskú vládu, aby prehodnotila navrhované zmeny v legislatíve týkajúcej sa ochrany oznamovateľov, keďže by mohli byť retroaktívne zbavení ochrany.
Europarlament je znepokojený aj plánmi prijať právne predpisy, ktoré by oslabili občiansky priestor obmedzením práce mimovládnych organizácií a stigmatizáciou organizácií financovaných zo zahraničia. (z uznesenia Európskeho parlamentu)
Uznesenie vyzýva všetkých politických predstaviteľov, aby s verejnosťou komunikovali konštruktívne a úctivo. Europarlament je znepokojený aj plánmi prijať právne predpisy, ktoré by oslabili občiansky priestor obmedzením práce mimovládnych organizácií a stigmatizáciou organizácií financovaných zo zahraničia. Poslanci vyjadrili aj znepokojenie z plánovanej reštrukturalizácie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a vyjadrujú poľutovanie nad rozhodnutím premiéra a ďalších vládnych predstaviteľov prerušiť komunikáciu s kľúčovými médiami.
Taktiež vládnych predstaviteľov vyzvali aj k tomu, aby sa zdržali verbálnych útokov na jednotlivcov a zástupcov médií, ktoré podľa europoslancov v minulosti prispeli k vytvoreniu priaznivého prostredia pre násilné zločiny, ako bola vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Poslanci Európskeho parlamentu v stredajšom hlasovaní v Štrasburgu prijali uznesenie kritické voči slovenskej vláde. Za hlasovalo 496 zo 630 prítomných poslancov, 70 bolo proti a 64 sa zdržalo hlasovania.
Čo s tým urobíme?
Keď som si postupom času čítal eskalujúce dianie v našej vláde, nevedel som tomu pochopiť. Očividne tomu nevie pochopiť viacero ľudí, vrátane samotnej Európskej Únie. Prvé čo mi vtedy napadlo, boli otázky ako “Kde sa v tejto vláde berie toľká drzosť!?” alebo “Ako si môžu dovoliť robiť takéto rozhodnutia?”
Žiaľ, odpoveďou na tieto otázky, ktoré si pokladám ako aj ja, tak aj hociktorý frustrovaný občan žijúci na území Slovenskej republiky, môže byť iba prachobyčajný populizmus a jeho dôsledky. Populizmus je hnacím motorom politík Roberta Fica a aj keď sa on i jemu podobní socialisti snažia za každú cenu tváriť solidárne, na svojich siahodlhých tlačovkách a prízemných vlogoch o tom, “čo sa na tlačovky nezmestilo” už však nepovedia nič o tom, že ak chcú jedným rozdávať, musia druhým ukradnúť (o tom som sa mimo iné už dosť rozpísal aj v článku o Lex Konsolidácii). A aj keď každému priemernému občanovi nemusia hneď na prvý pokus dôjsť ekonomické dôsledky takýchto politík, každému z nás už musí byť nad slnko jasné, že čokoľvek čo sa snaží Fico presadiť, je iba lacnou populistickou zásterkou pre to, aby sa dostal k moci.
Všetko čo sa v našej krajine momentálne deje, je bohužiaľ iba lacná zásterka na škandály a zločiny, ktoré Fico a jeho družina napáchali, alebo sa ešte len napáchať chystajú. Rušenie špeciálnej prokuratúry, Národnej kriminálnej agentúry, alebo mnoho ďalších hrozieb, o ktorých zatiaľ nevieme. Samozrejme, daň za to platí naša krajina, naše regióny, z ktorých všetku moc preberajú iba “tí vyvolení” a v prvom aj poslednom rade, platíme za to my občania.
Mimo otázok ohľadom drzosti vlády by sme si však mali sami sebe položiť jednoduché otázky:
Naozaj chceme byť národom zlodejov? Chceme byť národom tých, ktorým nezáleží na našej budúcnosti? Chceme byť národom, ktorý pretrpí hocikoho a maximálne si tak zanadáva a zamumle v piatok večer v krčme? Naozaj chceme, aby za viac ako 30 rokov našej existencie dominovali našej vláde populisti, obvinení, či trestne stíhaní politici? Politici, ktorí by najradšej ochraňovali len sami seba, znižovali tresty za korupciu, či ututlávali zdemolované semafóry? Ak nie, prečo ich stále volíme? Prečo im stále naletíme?
Nemusíme však odpovedať. My všetci – občania, ktorým na osude našej krajiny záleží – musíme zaujať pevný postoj proti rozhodnutiam aktuálnej vlády a žiadať, aby sa naše zákony a inštitúcie zamerali na podporu spravodlivosti, transparentnosti a ochrany tých najzraniteľnejších.
Obzvlášť v čase, keď sa Slovensko snaží márne pozviechať z inflácie, nespočetného množstva korupčných škandálov a predovšetkým z vytrvalého plytvania štátnym rozpočtom populistickými politikami, kroky Ficovej vlády predstavujú viac ako vážny ťah proti akýmkoľvek zostávajúcim úsiliam o transparentné a zdravé hospodárske prostredie.
Naša krajina sa rúti do záhuby a ak sa na to nechceme iba nečinne pozerať, prípadne nechceme iba donekonečna utekať preč a dopustiť to, aby tu ostali len takí, ktorí nám vládnu a im podobní, musíme s tým niečo urobiť.
My, občania Slovenskej republiky, si zaslúžime vládu, ktorá pracuje pre nás, nie proti nám. Zaslúžime si lídrov, ktorí sú zodpovední a ktorí rešpektujú princípy právneho štátu. Nemôžeme stáť bokom a sledovať, ako sa základy našej spoločnosti rozkladajú pod tlakom krátkozrakých politických rozhodnutí.
Vyzývam preto všetkých občanov, aby zostali bdelí a angažovaní, aby sme spoločne chránili hodnoty, na ktorých je postavená naša spoločnosť.
Naše hlasy musia byť počuté. Naše práva musia byť chránené. A naša budúcnosť musí byť v našich vlastných rukách, nie v rukách tých, ktorým na nej nezáleží.
Vidíme sa už dnes, vo štvrtok 18. januára 2024 o 18tej hodine na námestiach po celom Slovensku.
Ďakujem vám za vašu podporu a odhodlanie.