Slovensko sa zadlžuje, dane rastú a vláda si bezhlavo míňa štátny rozpočet – Ministerstvo financií Slovenskej republiky pritom prichádza s iniciatívou ponúknuť občanom možnosť investovať do štátnych dlhopisov s názvami INVESTOR a PATRIOT.
Tento krok je vnímaný ako snaha o diverzifikáciu štátneho dlhu a zvýšenie finančnej gramotnosti obyvateľstva, ale pozrime sa na to reálne. Máme veriť, že ten istý štát, ktorý nám pravidelne sťahuje peniaze z vreciek cez vyššie dane, nám teraz ponúka výhodnú investíciu?
Charakteristika nových štátnych dlhopisov a výhody pre občanov
Dlhopis INVESTOR má splatnosť dva roky a ponúka ročný výnos 3 %, zatiaľ čo dlhopis PATRIOT so splatnosťou štyri roky poskytuje ročný výnos až 3,3 %. Tieto dlhopisy sú navyše oslobodené od daní a poplatkov, čo z nich robí atraktívnu investičnú príležitosť pre občanov, ktorí hľadajú bezpečné spôsoby zhodnotenia svojich úspor.
Investovanie do štátnych dlhopisov prináša niekoľko potenciálnych výhod. Pre občanov predstavuje bezpečný spôsob zhodnotenia úspor s garantovaným výnosom. Navyše, úroky vyplatené z týchto dlhopisov zostávajú v domácej ekonomike, čo môže podporiť jej stabilitu a rast.
Z pohľadu štátu je zapojenie občanov do financovania verejného dlhu spôsobom, ako znížiť závislosť od zahraničných investorov a posilniť národnú ekonomickú suverenitu.
Ako uviedol podpredseda strany SaS a poslanec NR SR Marián Viskupič:
„Dlhopisy pre ľudí považujem za zmysluplný krok. Je v súlade s volebným programom strany SaS, v ktorom sme štátne dlhopisy navrhovali ako jeden z nástrojov na diverzifikáciu štátneho dlhu. Majú význam aj ako nástroj na zvýšenie finančnej gramotnosti našich občanov, ktorý dáva občanom možnosť investovať do slovenského dlhu. Ak budú občania držať časť nášho verejného dlhu, budú sa viac zaujímať o vývoj našich verejných financií. Takisto vyplatené úroky zostanú na Slovensku a v našej ekonomike. Dlhopisy pre ľudí umožnia občanom bezpečne investovať svoje úspory a zároveň podporiť stabilitu verejných financií.”
Výzvy a riziká spojené s ponukou štátnych dlhopisov pre občanov
Aj keď ponuka štátnych dlhopisov pre občanov prináša viaceré výhody (minimálne v porovnaní s tým, že občania zatiaľ od štátu nedostali žiadnu obdobne rozumnú ponuku), je potrebné si uvedomiť aj potenciálne riziká. Zvýšenie podielu domáceho obyvateľstva na financovaní verejného dlhu môže viesť k situácii, keď občania budú viac vystavení rizikám spojenými s fiškálnou politikou štátu. V prípade neudržateľného zadlžovania a následných fiškálnych problémov by to mohlo mať negatívny dopad na ich úspory.
Navyše, ak vláda nebude súbežne s touto iniciatívou prijímať opatrenia na zníženie verejných výdavkov a efektívnejšie hospodárenie, môže sa stať, že získané prostriedky budú použité na financovanie neefektívnych projektov alebo na pokrytie deficitov spôsobených neudržateľnou fiškálnou politikou.
Mať strach zo štátneho hospodárenia je pritom úplne na mieste, ak teda zoberieme do úvahy asi všetky kroky súčasnej vlády Roberta Fica.
Verejné výdavky v posledných rokoch výrazne stúpajú, pričom vláda namiesto šetrenia a efektívneho hospodárenia často volí cestu zvyšovania daní a zavádzania nových poplatkov.
Transakčná daň, ktorá napodobňuje modely z krajín ako sú Maďarsko a Venezuela, či 24 % firemná daň, ktorá je najvyššia zo všetkých postkomunistických krajín, sú všetko iba príkladmi opatrení, ktoré zvyšujú daňové zaťaženie pre firmy a občanov. Nemusíme dvakrát pripomínať to, že súčasná situácia predovšetkým pod vedením Roberta Fica výrazne zhoršuje konkurencieschopnosť ekonomiky a znižuje motiváciu ľudí podnikať.
Tento trend pritom nezľahčuje ani inflácia v eurozóne, v dôsledku ktorej sa celospoločenská frustrácia iba (právom) prehlbuje, keďže centrálne banky obrali občanov o nemalú časť ich úspor. Kto nechce schudobnieť, sa tak bude musieť uchýliť k úsporám, ktoré mu zaručia iné alternatívy než tie, ktoré ponúkajú vlády.
Iniciatíva Ministerstva financií Slovenskej republiky a jej možnosť ponuky investovania do štátnych dlhopisov sa tak stala jednou z mála nádejí na “neschudobnenie”, ktorú občania od štátu dostali.
Na prvý pohľad to vyzerá ako malý krôčik vpred, ako sú však na tom iné krajiny?
Medzinárodný pohľad na investovanie občanov do štátneho dlhu
V medzinárodnom kontexte určite existujú rozličné prístupy k zapojeniu občanov do financovania štátneho dlhu.
Napríklad v Španielsku sa v posledných rokoch zvýšil záujem malých investorov o štátne dlhopisy, čo je vnímané ako prvý krok k ich zapojeniu do širších investičných aktivít.
Paula Conthe, zo španielskeho ministerstva financií, napríklad uviedla:
„Dúfajme, že tieto dlhopisy budú pre občanov prvým krokom k investovaniu do iných aktív…“
V Nemecku sa zase tento rok diskutuje o zavedení daňovo zvýhodnených investičných účtov, ktoré by podporili účasť občanov na kapitálovom trhu a prispeli k tzv. “znižovaniu majetkovej nerovnosti”.
Záver
Ponuka štátnych dlhopisov pre občanov predstavuje zaujímavú iniciatívu s potenciálom zvýšiť finančnú gramotnosť a zapojenie občanov do ekonomických procesov krajiny. Avšak, bez súbežných reforiem zameraných na zníženie verejných výdavkov, efektívnejšie hospodárenie a zníženie daňového zaťaženia hrozí, že táto iniciatíva bude len dočasným riešením bez dlhodobého pozitívneho dopadu na ekonomiku a verejné financie Slovenska.
Je nevyhnutné, aby vláda pristúpila k zodpovednému hospodáreniu, znížila daňové zaťaženie a podporila podnikateľské prostredie, čím by sa zabezpečila dlhodobá udržateľnosť verejných financií bez neustáleho zvyšovania daní a zadlžovania.
Ak by štát efektívne hospodáril, nebolo by možno ani potrebné hľadať spôsoby, ako si požičiavať od vlastných občanov. Namiesto toho by sme videli zdravé investičné prostredie, stabilné podnikanie a rastúce reálne mzdy. Bolo by veľmi užitočné, ak by Slovensko nepotrebovalo ďalšie dočasné riešenia v podobe dlhopisov – potrebuje totiž systémové reformy, ktoré umožnia občanom zbohatnúť bez toho, aby im štát siahal hlbšie do vrecka pri každej príležitosti.
Pokiaľ sa však vláda nezmení a bude pokračovať v ceste neustáleho zadlžovania a zvyšovania daňového zaťaženia, dlhopisy zostanú len ďalším nástrojom, ako získať peniaze na pokrytie nekontrolovaných výdavkov. V takom prípade by každý občan mal akurát tak starostlivo zvážiť, či naozaj chce “investovať” do štátu, ktorý mu doteraz bral viac, než dával.