A teraz k meritu veci. V slovenskej politike existujú témy o ktorých sa akosi - v záujme nejakých vyšších princípov - nehovorí. Jednou takouto témou je aj pôsobenie SMK na našej politickej scéne.
SMK vznikla pred voľbami v roku 1998, zlúčením troch strán: MOS, MKDH a Spolužitia. Motív vzniku bol, podobne ako pri SDKÚ, čisto účelový a vyvolaný jedinou potrebou: odstrániť z vedenia štátu HZDS. Úloha bola splnená - podotýkam našťastie. SMK sa stala súčasťou vládnej koalície a jedným z jej najstabilnejších a zároveň stabilizujúcich prvkov. (Inak je veľmi zaujímavé, ako dôsledne si SMK rieši svoje vlastné problémy doma a nelezie s nimi na verejnosť). Situácia sa zopakovala aj po voľbách v roku 2002.
Bohužiaľ, ja si myslím, že úloha SMK v jej dnešnej podobe je dohraná. Prečo? Je to veľmi neštandardná strana, ktorá nie je založená na nejakom hodnotovom rebríčku ( to u nás koniec-koncov nie ja ani jedna, s výnimkou OKS a na s väčšími či menšími výhradami KDH), vznikla čisto účelovo a jej jediným spoločným menovateľom je maďarská národnosť. Čo iné by pohromade dokázalo udržať kresťansko-liberálneho Bugára, nacionalistického Duray a socialistku Bauer??? Nič, len spoločná národnosť. Čo vlastne vieme o nejakom hodnotovom rebríčku predstaviteľov SMK? Ak niekto hovorí o beznázorovom politikovi, tak mi okamžite napadne P. Csáky. Čo je vlastne jeho úlohou, okrem zabezpečovania vlastnej existencie? V pozadí mi tu práve beží "Pod lampou". Jedným z hostí je aj Lászlo Miklos... Jeho odpovede vzbudzujú všeobecný smiech... a ministrovi Mikóšovi asi dobre a výnimočne vhod zapasovali výsledky kontroly SOI v niektorých obchodných reťazcoch a už sa toľko nerozpráva o dotáciach.
Ak teda B. Bugár tvrdí, že je hlúposť voliť na etnickom princípe, vyzerá to asi tak, keď zlodej kričí, chyťte zlodeja. Zhruba pred 2-3 rokmi bolo počuť vyjadrenia vrcholných predstaviteľov SMK, že majú ambíciu stať sa celoslovenskou stranou. Zaposledný rok som takéto vyjadrenie nepočul ani raz. SMK - podľa mňa - premeškala svoju príležitosť stať sa celoslovenskou stranou v roku 2002, keď na svoju kandidátku nevzala predstaviteľov OKS (aj keď... dokážete si predstaviť veďla seba Šebeja a Bauer, alebo Tatára a Duraya ???) Ak som správne pochopil, ich nevzatie na kandidátku bolo jasným kalkulom. Za prvé, časť samotného SMK bola proti tomu, za druhé panovala obava, že síce príchodom OKS strana získa 3 - 4 % voličov, ale zároveň o rovnaký počet voličov príde. A na prevzatie zodpovednosti za celoslovenské témy nemalo SMK silu, nebolo, nie je a pravdepodobne ani nechce byť na to pripravené. Jedinou pririotou SMK pri zostavovaní rozpočtu je už dlhé roky výška dotácii pre poľnohospodárov... Tvrdím, že 60 -70 % elektorátu SMK volí len na etnickom základe a volia veľmi disciplinovane. Tým pádom má SMK istých svojich 10 %, podiel na moci a relatívne pohodlnú existenciu.
Myslím si, že úloha SMK, v stave v akom je dnes , je ukončená a čaká ju bolestivý rozpad. Pravdepodobne len jeden z jej následníkov bude mať reálnu šancu dostať sa do parlamentu. Napriek všetkému pozitívnemu čo SMK pre tento štát vykonala, je však táto možnosť pre normálny vývin tejto spoločnosti oveľa lepšia ako možnosť zachovania SMK v jej dnešnej podobe. Celoslovenskou stranou už nebude. Akým smerom sa vydá, neviedia dnes ani jej najvyšší predsatvitelia (ak vôbec o tom rozmýšľajú...)
Nuž teda, veľa šťastia SMK a ďakujeme...