Odhliadnuc od logického nezmyslu so solidaritou (solidarita je vtedy, ak ja dobrovoľne prispejem na niečo podľa mňa zmysluplné, a nie keď mi štát siahne do vrecka a vyberie mi odtiaľ viac peňazí), jednoducho neverím, a ani to nie je možné, aby 100 Skk, ktoré mi štát vezme sa dostalo v tejto výške k tomu kto ich naozaj potrebuje. V najlepšom prípade dostane 10-15 Skk, zvyšok doslovne zožerie a prežerie štát. Chcete príklad? Sociálna poisťovňa, napriek svojmu obrovskému aparátu a miliardovým investíciam do IT nie je stále schopná posielať ľuďom peniaze na účty do DSS tak ako má a ko jej zákon káže. O fungovaní štátnej správy, nik kto absolvoval nejaké vybavovačky po úradoch nemá asi žiadne ilúzie.
Fico sa nijako netají tým, že pod milionárskou daňou má na mysli príjmy zo závislej činnosti, teda mzdu zamestnancov. A hneď odhadol ako hranicu, cca 52 000,- Skk mesačne. Predpokladám, že Fico hovoril o hrubej mzde, aj keď pri Ficovi nikdy nie je isté, či vie o čom hovorí. Podľa štatistiky, má taký príjem cca 5 % zamestnancov a odhadovaný príjem pre štátny rozpočet by bol cca 100 miliónov (celkový výber tejto zvýšenej dane optimisti odhadujú na cca 2 miliardy a z tejto dane len 5% je príjmom štátneho rozpočtu, zvyšok ide do rozpočtu príslušnej obce podľa miesta trvalého pobytu – btw. mohlo by to mať jedine ten pozitívny efekt, že by sa obce pokúšali dotiahnuť k sebe lepšie zarábajúcich, ale tomu by som moc neveril). Len spomínaná Sociálna poisťovňa minie na nákup IT techniky násobky tejto sumy, takže na čo je tento cirkus dobrý?
Fico v predvolebnej kampani často poukazoval na sociálnu nerovnosť a snažil sa navodiť dojem, že ak niekto zarába viac, je to preto, že niekto iný zarába menej (klasický mýtus o ekonomike ako o hre s nulovým súčtom, počet peňazí je rovnaký, menia sa len ich majitelia). Je mu tiež jasné, že zvýšením daní pre právnické osoby by asi narazil a okrem toho výsledkom jeho snaženia nemá byť nejaký konkrétny ekonomický výsledok, ale splnenie dosť obskúrneho predvolebného sľubu o zavedení milionárskej dane (odhliadnuc od ďaľšieho nezmyslu, keď označí za milionára niekoho, kto ten milión pohromade niekde doma na skrini nikdy mať nebude). Preto si vybral pomerne úzku a nehomogénnu vrstvu spoločnosti, ktorá sa v podstate nemá ako brániť. Jej členmi sú väčšinou strední a vyšší manageri, pracujúci v úspešných slovenských, alebo zahraničných firmách. Vo väčšine z nich práca na živnosť neprichádza do úvahy, takže možnosti „optimalizovať dane“ sú značne obmedzené.
Títo ľudia nie sú bohatí tak ako sa to chápe u nás, je to stredná vrstva. Podľa mňa to znamená, že sú to ľudia, ktorí bývajú vo vlastnom byte, alebo dome (dome, nie vo vile!!!), chodia 2 x do roka na dovolenky, potomkom umožňujú študovať a ak sa dá, čo to ešte ušetria, alebo ešte lepšie investujú do niečoho.
Ja síce chápem, že pre niekoho kto zarába 10 – 15 000 Skk je príjem brutto 52 000,-Skk a povedzme auto k tomu nepredstaviteľný príjem, ale jeho zdanením sa žiadny problém nevyrieši.
Prečo je teda „milionárska“ daň čistý populizmus?
- bude sa týkať len zamestnancov a jej celkový výnos bude v podstate zanedbateľný
- nepostihne skutočných milionárov, ale len úzku skupinu zamestnancov s nadštardnými príjimami
- jej výnos, potom ako sa premelie cez štátny aparát nedokáže vyriešiť ani jeden konkrétny problém
- je to len splnenie jedného obskurného sľubu, ktorý chce Fico splniť za každú cenu....
PS. Skôr ako mi tu niekto odporučí žiť z minimálnej mzdy. Stala sa mi taká nepríjemnosť. Prišiel som o prácu. S dvomi malými deťmi a manželkou na materskej určite žiadna príjemná situácia.. Ale ani na sekundu ma nenapadlo, že by sa o mňa mal „solidárne“ postarať štát. Jednoducho moja životná úroveň závisí len a len odo mňa. Preto mi je strašne proti srsti akékoľvek prerozdeľovanie peňazí štátom.