Včera sme s rodinkou opäť zažili Cirque du Soleil, tentokrát ich show OVO. Toto bola už moja tretia skúsenosť a naozaj neskutočný zážitok. Keďže trošku trpím nespavosťou, miesto trápenia so zaspávaním som snoril, v čom je ukotvený úspech ich predstavení. Keďže v slovenčine je informácií pomerne málo a väčšinou sa opakujú, ponúkam vám, čo som našiel.

Čo ma k tomu viedlo? Ak by som nemal Dramaťák a Rebelov, tak by som skúsil navštíviť všetky ich aktuálne "živé" predstavenia. (Áno, tak nekriticky ma ich show uchvátila.) Začal som len tak skusmo googliť, ako na to. A to, čo som zistil, ma naozaj "dostalo".
Kovid značne zredukoval počet ich predstavení, ale aj tak by to bol výlet minimálne na mesiac a bol by to riadny zaberák.
V Las Vegas by som zrejme začal a strávil tu aspoň 6 dní (denne jedno predstavenie). Potom šup do Orlanda, New Yorku, Floridy, San Francisca, aby som konečne mohol opustiť USA. Smeroval by som do Mexika a Venezuely. V ich domove, v Kanade, by som strávil dva dni a šup odtiaľ: - Soul, odkiaľ by som si zrejme “odskočil” do Austrálie a vybral si dve predstavenia v niektorých zo štyroch miest, kde hrajú. Potom už len malina. Vrátiť sa do Európy. Povedzme do Londýna, Paríž, Barcelona a vo Viedni by som výlet ukončil. A žiadne dielo by som nevidel dvakrát.
Rôzne kontinenty, rôzne choreografie či príbehy, ale vždy rovnaký, do detailov prepracovaný a v mnohom výnimočný zážitok. Každá z 20 show má 340 - 375 predstavení do roka. Všetky predstavenia sú naozaj dychvyrážajúce a ako divák máte ozajstný strach o umelcov. Nie je ale úplne na mieste. V skutočnosti artisti pohyb, ktorý vidíte, majú zopakovaný viac ako 10 000 krát! Inak by na javisko nesmel. Trénujú minimálne o 20% náročnejšie prvky ako pred divákmi predvádzajú. Čiže, ak vidíte povedzme štyri saltá za sebou, ich interpret ich bez problémov zvládne päť až šesť.

Cirque du Soleil zamestnáva len najlepších z najlepších.
To, ako náročné je zamestnať sa tam, že majú väčšinou denne jeden tréning a jedno predstavenie alebo dve predstavenia za deň, nebudem popisovať. Ak vás zaujíma tento pohľad, odporúčam výborný (starší) rozhovor s pánom Benčíkom, ktorý pre nich dva roky pracoval.

O Cirque du Soleil (história)
Spoločnosť má 39 rokov. V úvode to bol nápad nemať zvieratá v produkcii a ukazovať len artistické kúsky osadené do príbehu. V začiatkoch sa im finačne moc nedarilo. Až začiatkom 90-tych rokov (pomohla im Kanadská vláda) začali produkovať ziskové predstavenia. Už okolo roku 2000 mali desiatky predstavení v 300 mestách sveta a na šiestich kontinentoch.
V roku 2017 zamestnávali 4 900 ľudí z 52 krajín a vygenerovali príjem 1 miliardu dolárov. Len v jednom jedinom meste, v Las Vegas, každú jednu noc zahrali predstavenie pre viac ako 9 000 ľudí. Dnes len "v meste hriechu" odohrajú 6 rôznych produkcií za noc.
Pred pandémiou kovidu mali 44 aktívnych predstavení po celom svete a 4 679 zamestnancov. Stále scény v Kanade, v USA, v Dubai, v Mexiku, v Japonsku, v Austrálii, ale aj na výletných lodiach…
Bezpečnosť a bezpečnosť
Už od úplného začiatku sa ich spoločnosť sústredí predovšetkým na bezpečnosť umelcov, personálu a divákov. Využívajú najmodernejšiu zabezpečovaciu techniku pre umelcov počas nácvikov a predstavení. Čo je ale pozoruhodnejšie, pracujú s najnovšími a najbezpečnejšími metódami práce s telom (tréningy, strava, fyzioterapia) pre umelcov. Každá jedna z produkcií má napríklad výživového experta a nosia si všade aj svojich kuchárov. Zdravie a pohodlie zamestnancov je ich najväčšia priorita. A vedia prečo. Výkony, ktoré umelci podávajú, sú vynimočné a presne taká musí byť aj celá produkcia a jej zázemie.

Za celú existenciu mali “len” 4 smrteľné úrazy, čo je pri počte zamestnancov a počte predstavení do roka, priam neuveriteľné. Majú najprísnejšie bezpečnostné podmienky, aké si len viete predstaviť. Bezpečnostné protokoly nacvičujú tak často, ako samotné predstavenia. Mimo iné (aj na Slovensku), musí byť počas každej show pristavená sanitka s naštartovaným motorom. To je však len to úplné minimum. Najdôležitejší bezpečnostný prvok je atmosféra medzi cca 100 členným tímom, ktorý predstavenie pripravuje (produkuje). Každý zodpovedá za zdravie a život každého a každý jeden pohyb, trik, či krok v programe je premyslený a niekoľkokrát rôzne istený.

Skutočná kríza nastala “vďaka” pandémii.
Počas kovidu ich strata dosiahla okolo jednej miliardy dolárov a spoločnosť bola nútená vyhlásiť bankrot. Cirque du Soleil pred úplným zánikom zachránila až kanadská vláda a akcionári spoločností, ktoré vlastnia tento jedinečný cirkus.
Aktuálne majú živých 20 show a postupne sa snažia (pozoruhodne rýchlo sa im to darí) dostať z dlhov.
Úžasné sídlo v Montreale

Cirque du Soleil navrhol a postavil svoje sídlo v Montreale, aby vyjadril svoju úprimnú víziu a slúžil potrebám svojich umelcov a tvorcov. Je tu zázemie pre tvorbu nových predstavení - tri nácvikové haly takej veľkosti, aby sa vedeli nacvičovať tri odlišné predstavenia. Plus tu majú zázemie lekári, terapeuti, odborníci na výživu a pod.
V čase výstavby bol Saint-Michel jednou z najchudobnejších komunít v Kanade a projekt Cirque du Soleil bol zamýšľaný ako pilier mestskej revitalizácie. Súčasťou je veľkolepá záhrada, ktorá slúži pre potreby kuchyne, využíva sa dažďová voda, presklená budova využíva eko svietenie, vykurovanie a pod. Ak by ste hľadali ozajstný EKO - BIO projekt, tak je to tu.
Aké je to byť súčasťou Cirque du Soleil
umelci zarábajú mierne nadštandardne, ale nie je to zas nejaké strašné terno, mzda sa pohybuje od 65 - 75 000 dolárov ročne (na sezónu),
majú ale neskutočnú starostlivosť, najmä zdravotnú,
najvyššie možné zdravotné a rizikové poistenia, poistenie pre všetky možné prípady úrazov alebo chorôb (toto neposkytuje v takomto merítku nikto iný na svete),
individuálne kondičné a silové tréningy,
špeciálne lekárske vyšetrenia a non-stop služby fyzioterapeutov a lekárov,
nutričnú podporu - špeciálne stravovanie,
väčšina umelcov je od 25 rokov do 70, vek je dôležitý len ten spodný, aby bol človek dostatočne zodpovedný, potom je to už len na kondícii umelca, s ktorou mu dennodenne pomáhajú,
podať prihlášku si môžete od 18 rokov,
súčasťou odmeny sú aj rôzne voľné vstupenky na niektorú zo show, pracovať pre Cirque du Soleil je najmä vecou prestíže,
ak sa tam dostanete (zamestnancov je od 3900 - 4500), budete pracovať v neuveriteľnom medzinárodnom tíme. Aktuálne je tam 52 národností. Komunikačný jazyk je angličtina a francúština.
priemerná doba čakania na prácu (po úspešných 3-5 konkurzných kolách konkurzu) sú dva roky,
je úplne jedno, či ste v Cuirque du Soleil na pozícii artistu alebo fyzioterapeuta, či hudobníka, ak ste tam, ste pravdepodobne vo svojom obore najlepší z najlepších.
