Pýcha a predsudok

Zas ma vytiahli do divadla. Do Nitry do DABu. Nevadí, divadlo mám celkom rád. Šli sme na Maštalíra. Teda, ja som šiel do divadla a baby na Maštalíra. V skutočnosti sme šli na klasiku - Pýcha a predsudok (Jane Austenová). Poslednú dobu sa mi toho dialo strašne veľa, mimo iné, trochu nelogicky urazili moju pýchu. Kritikou. Rozum to vyhodnotiť dokázal, duša nie. Keď sa mi toto stane, tak nespím. Dnes to bude štvrtá noc v rade za sebou.  Preto som si nenaštudoval, načo to vlastne ideme. Inak to robím vždy, jednak, aby som bol v obraze a jednak preto, aby som pôsobil múdro. Múdro pôsobím rád. Aj chudo, ale to sa mi darí ešte menej ako múdro.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Pýcha a predsudok (www.dab.sk)
Pýcha a predsudok (www.dab.sk) (zdroj: Ctibor Bachratý)

Hra začala na stránkach knihy alebo v autorkinej mysli. Perfektný nápad, skvelo nasvietené. V krásnych herečkách, temer rovnako odetých, som sa stratil okamžite a stratený som ostal až do konca. Ale vôbec mi to neprekážalo. Herci dodržali krásnu rytmiku slov, prísnu (dobovú) etiketu medzi mužom a ženou a ani v jednom prípade v textoch neskĺzli inam. Samozrejme, keď sa objavil veľký ON (Tomáš Maštalír), ovzdušie v celom divadle sa zmenilo. Ženy zbožne žiarili, plytko dýchali, muži žiarlili. V každom prípade, je to Pán Herec, tento Tomáš. Jeho a hviezdy DABu sme mali včera večer strašne radi – my diváci.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na javisku to šlo s neuveriteľnou ľahkosťou, krásne (asi dramaturg) vyriešili presun v čase i v priestore, režisér (Ľubomír Vajdička) zjavne vedel, čo chce a herci mu to dali. Myslím, že diváci mali zážitok presne taký, ako očakávali. Vstali okamžite ako bolo jasné, že ideme tlieskať, ja samozrejme tiež. Aj keď v tvári hercov bolo vidieť, že niečo, myslím, že záver, sa nevydaril tak ako sa mal. Úplne trošičku si aj myslím, že aj viem, čo sa stalo (Nechtiac usekli najromantickejšie vyvrcholenie hry, neprezradím aké, aby som vás nepripravil o zážitok). Ale napriek tomu diváci tlieskali postojačky a bolo to zaslúžené. Tu by sme samozrejme mohli polemizovať a ja som s Robinou aj trochu polemizoval (ona je trochu viac odborník ako ja). Tvrdí sa, že s tým vstávaním sa to preháňa a malo by sa vstať tak raz, dvakrát za sezónu. Ja sa na to ale pozerám trošku inak.

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku predstavenia bolo jasné, že diváci na čosi striehnu. Na niečo, o čom stále len počúvame z veselých príhod hercov. Na trapas. Hneď ako len trošku úsmev herečky naznačil, že niečo sa nepodarilo - v hľadisku rehot. Potom ešte raz a zas. Nechcem tým povedať, že by sa herci mýlili, ak áno, tak úplne excelentne. Zvládli to, čomu by sa dalo povedať herecký čuch. Reagovali presne tak, ako divák chcel.

Chýba nám smiech, ľudia, je to tak. V DABčku, na klasike, to bolo očividné. Malo to byť všelijaké, romantické, hlboké, zamýšľajúce sa, kostýmovo dobové, správanie ako na dvore Ľudovíta XIV, ale my – diváci, sme to chceli ľahké a veselé. A dali nám to. Úžasné! To preto sme vstali a tlieskali, hoci verím tomu, že inšpicient by mal iný názor. Prečo to píšem?

Skryť Vypnúť reklamu

Pozrite si titulky dnešných, včerajších aj zajtrajších novín, pozrite sa, načo ste klikli od rána vy na internete. Násilie, smrť, smútok, drogy, krv... Už je toho trochu moc. Som rád, že v divadle Andrea Bagara v Nitre pochopili.

Na túto hru pôjdem ešte raz, jednak chcem vedieť, či sa s tým záverom nepletiem a jednak ma v istej chvíli vyrušil neokrôchanec (napísal by som aj blbec) na konci nášho radu. Aj by som mu tresol, ale v tom prostredí som ho mal vyzvať na súboj a bál som sa, že by šiel...

Jozef Černek

Jozef Černek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  78x

Som človek a vnímam tento život, verím, že existuje dôvod, prečo vznikol. Pracujem ako riaditeľ súkromnej spoločnosti. Popri tom sa venujem študentom a vediem dramatický krúžok. www.dramatak.eu Zoznam autorových rubrík:  PohľadySkoro poéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu