Kto nám ukradol komunikáciu?

Mlčia, lebo sa boja. My kričíme, lebo máme pocit, že musíme. A výsledok? Komunikácia je v troskách.

Kto nám ukradol komunikáciu?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nie, dnešní dvadsiatnici nie sú leniví, neschopní ani arogantní. Ale čoraz častejšie sa správajú tak, ako by sme si to nikdy nepriali. A problém je, že sme im to do veľkej miery nastavili my – štyridsiatnici, päťdesiatnici, šesťdesiatnici.

Slovensko má problém. A ten problém sa volá komunikácia.

Nie preto, že by sme nevedeli rozprávať. Naopak. Rozprávame veľa. Priveľa. A často úplne zbytočne.

Dnešné sociálne siete, najmä Facebook, sa premenili na priestor agresívneho hluku, falošných autorít, urputnej negativity a neoverených názorov. Veľa z toho pochádza práve od generácie ľudí narodených v 60. a 70. rokoch – našich rodičov, susedov, ba aj nás samých.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie všetkých. Ale 20 až 30 percent z tejto vekovej skupiny je dnes aktívnych najmä v šírení dezinformácií, poloprávd a slepej opozície voči čomukoľvek, čo pripomína fakty, vedu alebo medzinárodný konsenzus. A čo je najhoršie: aj keď sa ukáže, že ten názor je jednoducho nepravdivý – udržia si ho z trucu, z presvedčenia, alebo zo zvyku.

V tom tkvie nebezpečenstvo.

Hlučná menšina formuje verejný priestor

Tí, čo kričia najhlasnejšie, vytláčajú z diskusie tých, ktorí by mali najviac čo povedať. Mlčiaci odborníci, unavení ľudia, ktorí celý život niečo budovali, a najmä mladí, ktorí ešte nemajú autoritu, ale majú chuť hľadať pravdu.

A títo mladí – dnešní dvadsiatnici – vidia, čo sa s verejnou komunikáciou stalo. Sledujú, ako sa vyjadrujeme my – starší. Vidia Facebook ako priestor konfliktu, hlúpych statusov a komentárov, kde sa človek nemá šancu dovolať rozumu, lebo pravdu má vždy ten, kto je hlasnejší a urazenejší.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok? Mladí sa z toho stiahli.

Nechcú telefonovať. Nechcú sa hádať. Nechcú komunikovať tak, ako sme to nastavili my.

Radšej nič neurobiť, ako urobiť zle

Tento postoj už začíname vidieť aj v práci. Mladí nechcú prebrať zodpovednosť, pretože sa boja, že ak zlyhajú, znesie sa na nich lavína posmechu, výsmechu, verejného pranierovania. To videli u nás – keď zlyhá politik, učiteľ, zdravotník… keď niekto niečo skúsi a nedopadne to perfektne – hneď ho zničíme.

A tak sa naučili:

„Radšej nič neurobiť, ako urobiť zle.“

Lenže takto sa nič nové nevytvorí. Takto sa žiadna krajina neposunie. Takto nevyrastie ani jeden nový líder.

A čo my, štyridsiatnici?

My sme niekde medzi. Pamätáme si ešte časy bez internetu. Pamätáme si, čo znamená budovať niečo reálne – divadlo, firmu, školu, tím, festival, dom. Ale už cítime, že ak niečo neurobíme teraz, nebudeme mať komu odovzdať kľúče.

SkryťVypnúť reklamu

A zároveň vidíme, ako sa k moci – v politike, kultúre, médiách – tlačí hlučná, nekompetentná, často frustrovaná menšina. Ľudia, ktorí nechcú budovať, len rozkladať. Nechcú viesť, len vládnuť. Nechcú hľadať pravdu, len dokazovať svoju pravdu.

Čo s tým?

Nechcem dnes ukazovať prstom na to, kto presne za to môže. To už vieme – ale tí, ktorých by sa to týkalo, to neprijmú. Nie sú pripravení počuť, že sa mýlia.

Ale my ostatní môžeme niečo spraviť:

  • Zmeniť spôsob, akým komunikujeme.

  • Zabrániť, aby sa Facebook stal naším jediným zdrojom reality.

  • Povzbudiť mladých, aby sa nebáli hovoriť, aj keď ešte nemajú odpovede.

  • Neočakávať dokonalosť, ale odvahu.

  • Ukázať, že líderstvo nie je o hlasitosti, ale o schopnosti počúvať.

Ak nevychováme generáciu, ktorá sa nebojí rozprávať, povedie nás generácia, ktorá sa nebojí klamať.

A práve v tejto chvíli máme ešte šancu. Pretože aj keď dnešní mladí menej rozprávajú, počúvajú nás oveľa pozornejšie, než si myslíme.

Jozef Černek

Jozef Černek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  267
  •  | 
  • Páči sa:  2 515x

Som človek a vnímam tento život, verím, že existuje dôvod, prečo vznikol. Pracujem ako riaditeľ súkromnej spoločnosti. Popri tom sa venujem študentom v dramatickom krúžku, vediem Dom Matice slovenskej v Komárne a pôsobím aj v Slovenských Rebeloch. www.dramatak.eu, www.rebeli.sk, www.dmskomarno.sk Zoznam autorových rubrík:  PohľadySkoro poéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

286 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu