Život s mizofóniou – keď nepríjemné zvuky spôsobujú nekontrolovateľné reakcie

Nekontrolovateľný hnev pri bežných zvukoch? Mizofónia spôsobuje extrémne reakcie na zvuky, ktoré iní ani nevnímajú.

Život s mizofóniou – keď nepríjemné zvuky spôsobujú nekontrolovateľné reakcie
Čo hovorí o vašej inteligencii to, keď neznášate zvuky prežúvania iných ľudí (Zdroj: web)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Už sa vám stalo, že ste sa z ničoho nič rozzúrili bez zjavného dôvodu? Možno ste ani netušili, čo ten pocit vyvolalo, ale niekde v pozadí sa ozval zvuk, ktorý vás priviedol až na hranicu hnevu. Mne sa to stáva často – určité zvuky ma doslova nútia „vyskočiť z kože“.

Dospelo to až do štádia, kedy som pri snahe potlačiť okamžitý príval emócií dostal vyrážky na koži a dokonca som zažil nevoľnosť. Nekontrolovateľný hnev a okamžitá úzkosť – to sú typické reakcie. Dlho som si myslel, že mi jednoducho „šibe“, ale nedávno som natrafil na výskum o chorobe s názvom mizofónia. A ako sa ukazuje, nie som sám – touto zvláštnou poruchou trpí prekvapivo veľa ľudí. Veľa z nich o tom ani nevie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je mizofónia?

Mizofónia je neurologická porucha, pri ktorej špecifické zvuky vyvolávajú extrémne negatívne emočné reakcie – často hnev, úzkosť, dokonca až paniku. Spúšťačmi bývajú zdanlivo neškodné zvuky ako žuvanie, mlaskanie, pukanie kĺbov, škrípanie príborom, písanie perom alebo rôzne šelesty, ktoré väčšina ľudí ani nevníma. Pre mizofonikov však tieto zvuky pôsobia ako zvuková „nočná mora“.

Prečo práve tieto zvuky?

Predpokladá sa, že mozog ľudí s mizofóniou reaguje na tieto podnety prehnane a nesprávne, akoby zvuk zasiahol priamo centrá pre emócie. Tento stav môže súvisieť so zmenami v štruktúre mozgu alebo so silnejším prepojením medzi časťami mozgu, ktoré spracovávajú zvuk a emócie. Zaujímavé je, že mizofónia býva spájaná s vyššou inteligenciou, avšak môže to byť skôr tým, že touto poruchou trpia najmä ľudia s duševne náročnou prácou, ktorá so sebou prináša stres a potrebu sústredenia.

SkryťVypnúť reklamu

Čo zatiaľ o mizofónii vieme?

  1. Zvukové spúšťače: Najčastejšími sú zvuky ako žuvanie, mlaskanie, pukanie kĺbov, škrípanie príborom, ale aj ťukanie perom či opakované šuchotanie oblečenia.

  2. Silné reakcie: Ľudia s mizofóniou pociťujú extrémny hnev, úzkosť, odpor či až fyzickú reakciu – zrýchlený tep, zrýchlené dýchanie či dokonca tras.

  3. Vyhýbanie sa zvukom: Mizofonici sa zvukom snažia vyhýbať, čo však môže viesť k sociálnej izolácii alebo konfliktom, pretože nie vždy je možné sa týmto zvukom úplne vyhnúť. Predstavte si situáciu ako spoločná Vianočná večera, alebo posedenie s kolegami v práci, či porada. Ako sa otmu vyhnúť?

Ako mizofóniu zvládať?

Mizofónia môže byť veľmi nepríjemná a významne ovplyvniť vzťahy. Tu sú moje tipy, ako si s ňou poradiť:

  1. Komunikujte so svojím okolím: Pomôže, ak vaši kolegovia, priatelia či rodina chápu, čím prechádzate. Možno si ani nevšimnú, že vám ich zvuky vadia – a tak, aby ste predišli nečakaným konfliktom, dajte im vedieť, čo vás dráždi. Najlepšie je to pravidelne pripomínať, lebo aj blízki ľudia môžu časom zabudnúť. A práve potom, keď to najmenej čakáte, si vedľa vás niekto rozbalí čokoládu, začne pukať kĺbmi, mlaskať – a nekontrolovateľný hnev je na svete.

  2. Používajte tlmiace zvuky: Ak je to možné, skúste používať slúchadlá s bielym šumom, relaxačnou hudbou alebo šumom prírody. Zvuková terapia môže pomôcť zmierniť intenzitu spúšťačov tým, že „prehlusí“ rušivé zvuky.

  3. Skúste relaxačné techniky: Techniky ako hlboké dýchanie, mindfulness alebo progresívna svalová relaxácia vám môžu pomôcť zmierniť emocionálnu reakciu na zvuky. Pri prvom prívale hnevu sa sústreďte na pomalé dýchanie – toto uvoľnenie môže byť účinné.

  4. Venujte sa kognitívno-behaviorálnej terapii (CBT): Táto terapia pomáha zmeniť vaše reakcie na zvuky a naučiť sa zvládať silné emócie, ktoré spúšťače vyvolávajú. Pre mnohých ľudí s mizofóniou je CBT prínosným nástrojom.

Život s mizofóniou

Mizofónia nie je bežná porucha a často zostáva nepochopená. Možno ju nevidieť zvonku, no pre ľudí, ktorí s ňou žijú, ide o každodennú výzvu. Skutočné pochopenie od blízkych a uvedomenie si, že je to reálna diagnóza, dokáže uľahčiť zvládanie jej prejavov. Ak aj vy trpíte mizofóniou, vedzte, že nie ste sami. Stále viac odborníkov sa touto témou zaoberá a s vhodnými stratégiami môže byť život s touto poruchou jednoduchší.

Mizofónia môže ovplyvniť pracovné vzťahy, priateľstvá aj rodinný život, ale správnym prístupom je možné žiť s ňou plnohodnotný život a dosiahnuť pokoj v každodennom prostredí.

Jozef Černek

Jozef Černek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  255
  •  | 
  • Páči sa:  1 996x

Som človek a vnímam tento život, verím, že existuje dôvod, prečo vznikol. Pracujem ako riaditeľ súkromnej spoločnosti. Popri tom sa venujem študentom v dramatickom krúžku, vediem Dom Matice slovenskej v Komárne a pôsobím aj v Slovenských Rebeloch. www.dramatak.eu, www.rebeli.sk, www.dmskomarno.sk Zoznam autorových rubrík:  PohľadySkoro poéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu