Olympiáda v Pekingu bude!

Niekto sa už vyjadroval o bojkotovaní; aký bojkot, kde sú dôvody? Tibet? – nejakí separatisti v 21. storočí dostali šancu špekulovať na celosvetovej úrovni. USA a Európa sa hneď rozhodli pomstiť Číne za ekonomický rast a za to, že kašlú na Západ. Hneď všetci začali seriózne diskutovať o bojkote olympijských hier – blúznenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)
Obrázok blogu



Škoda, že olympiádu začali využívať pre politické ciele. Samozrejme, že ľudia v Tibete nie len tak vyšli do ulíc, mali to dobre vypočítané. Ak o tom ešte neviete, tak terejšie napätie vzniklo z toho, že najprv bili Číňanov v ich štvrtiach.

Celý svet chce prejaviť solidaritu s Tibetom a politickými väzňami Číny… Tak prejavte svoju solidaritu v tom, že prestanete kupovať ich papuče a spodnú bieleizeň. Ale to nikto neurobí. Čína je príliš dôležitá pre celý svet. Každý z nás, kto teraz sedí pred obrazovkou, má na sebe určite aspoň jednu vec, ktorá tam bola vyrobená. Aj každá technika je takmer čínska – i keď je napísané, že je vyrobená v Japonsku – všetko je čínske. Od papuč po americké vlajky, všetko je vyrobené v Číne, je to najväčšia továreň sveta. Áno, oni nie sú prví v energetických zdrojoch a ideách atď., ale to je fabrika a nikto nechce mať konflikt s Čínou a nie len nechce, teraz fyzicky nemôže; keď už vôbec neberieme do úvahy mentalitu Číňanov.

Každý pracuje pre svoje egoistické záujmy: mnísi majú svoje, čínska vláda má svoje, ďalšie krajiny svoje. A zmysel politiky je nájsť rovnováhu týchto záujmov. Tibetčania zo svojho hľadiska robia správne – prichádza olympiáda a oni môžu obrátiť pozornosť na svoju situáciu. Ale západní lídri a Rusko nikdy nepôjdu na bojkot len kôli jednej veci.

Číňania teraz kúpili americké obligácie – tie hypotekárne, ktoré padajú. Aj Rusko kúpilo za 40 miliárd dolárov, do Moskvy prichádzali Američania a prosili ich kúpiť. Hneď po tom začali oveľa jemnejšie jednania s Ruskom – to všetko je len obrovský trh.

Už čoskoro bude v USA nový prezident, ale obligácie zostanú. Pre Američanov je to ťažká situácia – oni tých svojich zelených papierov nastrihali až tak veľa, že teraz to niekto musí kupovať a podporovať. Preto Číňania, ktorí majú trilión valútnych rezerv, sú dôležití ľudia a preto USA nikdy nebude bojkotovať olympiádu, veď nie sú až takí hlúpi. Bojkotovať môžu malé krajiny, napríklad Estónsko – je to principiálna krajina, majú dvoch-troch športovcov, no oni tam ani nemusia ísť. Veľké štáty môžu na to Číne niečo vyhlásiť a niektoré športové hviezdy povedia, že nepôjdu na olympiádu. Je jasné, že podpichovanie a napomenutia určite budú. Bude sa jednať o Tibet, ale biť a pľuvať Číne do tváre si nikto nedovolí.
Trilión valútnych rezerv znamená, že Číňania požičali Američanom, čiže Amerika si požičala trilión dolárov. A predstavte si americkú situáciu alebo aj životnú – ja som si u vás požičial peniaze. A ja budem na vás nadávať a učiť vás, ako treba žiť, kopať do vás – je to šialenstvo. Zavoláte mi a poviete: „Počúvaj, Chesnokov, ty si si u mňa požičial 1000 dolárov a teraz na mňa nadávaš najhnusnejšími výrazmi, máš ty vôbec rozum?“

Ja osobne nemám ilúzie o čínskom režime. Áno, je to nenormálna krajina s tyraniou, uzatvorenými provinciami atď. Ale mnoho bohatých ľudí z „civilizovaného“ sveta využíva túto situáciu. Lekári, ktorí utekali z Číny, rozprávali o tom, ako z polomŕtvych ľudí, bez anestézie, vyberajú orgány pre implantáciu – väzenie-klinika – do ktorej prichádzajú bohatí pacienti zo Západu. Svečili o tom, že existujú celé špeciálne tábory, kde odsúdení na trest smrti čakajú v rade na odňatie svojich orgánov. A potom toho človeka – ešte živého – vyhadzujú na smetisko.

Chcem upozorniť ešte na jednu vec. Otázka tibetského separatizmu je oveľa väčšia ako kosovský problém. Tí, ktorí sa snažia vydierať Čínu tibetským separatizmom vo vzťahu k olympiáde, sú úzko prepojení s veľmi dôležitými politickými silami v USA a to sa pripravovalo už oveľa skôr. Súčasní tibetskí mnísi mi pripomínajú „Stranu zelených“ v Gruzínsku, ktorá mala svoje ozbrojené jednotky. A títo spokojne orúci tibetskí mnísi mi veľmi pripomínajú práve spomínanú gruzínsku Stranu zelených.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



Mne sa celkom páči terajšia predstava o Tibete, ktorá je rozšírená v civilizovanom svete. Je to predstava, že je to akoby raj, chodia tam trošku prihlúpli, šťastní a dobrí tibetskí mnísi. Ale Tibet pred integráciou do Číny bol absolútne totalistickým teokratívnym štátom, v porovnaní s ktorým je Irán dobrou vílou. Tam sa praktizovalo otroctvo a predaj otrokov. To všetko je mimo môjho postoja k budhizmu. Budhizmus je dobrý, všetko je nádherné. Ale predstava o tom, že existujú nejaké zajačiky v horách, ktoré utláčajú zlí Číňania – to je obrovská provokácia. Tibeťania nie sú ničím láskavejší než Číňania.

Gleb Chesnokov

Gleb Chesnokov

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Narodil som sa a vyrástol som. Zoznam autorových rubrík:  DenníkRuskoPolitikaSpoločnosťZamysleniaFotografieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu