Olympiáda v Pekingu bude!

Písmo: A- | A+

Niekto sa už vyjadroval o bojkotovaní; aký bojkot, kde sú dôvody? Tibet? – nejakí separatisti v 21. storočí dostali šancu špekulovať na celosvetovej úrovni. USA a Európa sa hneď rozhodli pomstiť Číne za ekonomický rast a za to, že kašlú na Západ. Hneď všetci začali seriózne diskutovať o bojkote olympijských hier – blúznenie.

12tibet_600.jpg

Škoda, že olympiádu začali využívať pre politické ciele. Samozrejme, že ľudia v Tibete nie len tak vyšli do ulíc, mali to dobre vypočítané. Ak o tom ešte neviete, tak terejšie napätie vzniklo z toho, že najprv bili Číňanov v ich štvrtiach.

Celý svet chce prejaviť solidaritu s Tibetom a politickými väzňami Číny… Tak prejavte svoju solidaritu v tom, že prestanete kupovať ich papuče a spodnú bieleizeň. Ale to nikto neurobí. Čína je príliš dôležitá pre celý svet. Každý z nás, kto teraz sedí pred obrazovkou, má na sebe určite aspoň jednu vec, ktorá tam bola vyrobená. Aj každá technika je takmer čínska – i keď je napísané, že je vyrobená v Japonsku – všetko je čínske. Od papuč po americké vlajky, všetko je vyrobené v Číne, je to najväčšia továreň sveta. Áno, oni nie sú prví v energetických zdrojoch a ideách atď., ale to je fabrika a nikto nechce mať konflikt s Čínou a nie len nechce, teraz fyzicky nemôže; keď už vôbec neberieme do úvahy mentalitu Číňanov.

Každý pracuje pre svoje egoistické záujmy: mnísi majú svoje, čínska vláda má svoje, ďalšie krajiny svoje. A zmysel politiky je nájsť rovnováhu týchto záujmov. Tibetčania zo svojho hľadiska robia správne – prichádza olympiáda a oni môžu obrátiť pozornosť na svoju situáciu. Ale západní lídri a Rusko nikdy nepôjdu na bojkot len kôli jednej veci.

Číňania teraz kúpili americké obligácie – tie hypotekárne, ktoré padajú. Aj Rusko kúpilo za 40 miliárd dolárov, do Moskvy prichádzali Američania a prosili ich kúpiť. Hneď po tom začali oveľa jemnejšie jednania s Ruskom – to všetko je len obrovský trh.

Už čoskoro bude v USA nový prezident, ale obligácie zostanú. Pre Američanov je to ťažká situácia – oni tých svojich zelených papierov nastrihali až tak veľa, že teraz to niekto musí kupovať a podporovať. Preto Číňania, ktorí majú trilión valútnych rezerv, sú dôležití ľudia a preto USA nikdy nebude bojkotovať olympiádu, veď nie sú až takí hlúpi. Bojkotovať môžu malé krajiny, napríklad Estónsko – je to principiálna krajina, majú dvoch-troch športovcov, no oni tam ani nemusia ísť. Veľké štáty môžu na to Číne niečo vyhlásiť a niektoré športové hviezdy povedia, že nepôjdu na olympiádu. Je jasné, že podpichovanie a napomenutia určite budú. Bude sa jednať o Tibet, ale biť a pľuvať Číne do tváre si nikto nedovolí.
Trilión valútnych rezerv znamená, že Číňania požičali Američanom, čiže Amerika si požičala trilión dolárov. A predstavte si americkú situáciu alebo aj životnú – ja som si u vás požičial peniaze. A ja budem na vás nadávať a učiť vás, ako treba žiť, kopať do vás – je to šialenstvo. Zavoláte mi a poviete: „Počúvaj, Chesnokov, ty si si u mňa požičial 1000 dolárov a teraz na mňa nadávaš najhnusnejšími výrazmi, máš ty vôbec rozum?“

Ja osobne nemám ilúzie o čínskom režime. Áno, je to nenormálna krajina s tyraniou, uzatvorenými provinciami atď. Ale mnoho bohatých ľudí z „civilizovaného“ sveta využíva túto situáciu. Lekári, ktorí utekali z Číny, rozprávali o tom, ako z polomŕtvych ľudí, bez anestézie, vyberajú orgány pre implantáciu – väzenie-klinika – do ktorej prichádzajú bohatí pacienti zo Západu. Svečili o tom, že existujú celé špeciálne tábory, kde odsúdení na trest smrti čakajú v rade na odňatie svojich orgánov. A potom toho človeka – ešte živého – vyhadzujú na smetisko.

Chcem upozorniť ešte na jednu vec. Otázka tibetského separatizmu je oveľa väčšia ako kosovský problém. Tí, ktorí sa snažia vydierať Čínu tibetským separatizmom vo vzťahu k olympiáde, sú úzko prepojení s veľmi dôležitými politickými silami v USA a to sa pripravovalo už oveľa skôr. Súčasní tibetskí mnísi mi pripomínajú „Stranu zelených“ v Gruzínsku, ktorá mala svoje ozbrojené jednotky. A títo spokojne orúci tibetskí mnísi mi veľmi pripomínajú práve spomínanú gruzínsku Stranu zelených.

1524597.jpg

Mne sa celkom páči terajšia predstava o Tibete, ktorá je rozšírená v civilizovanom svete. Je to predstava, že je to akoby raj, chodia tam trošku prihlúpli, šťastní a dobrí tibetskí mnísi. Ale Tibet pred integráciou do Číny bol absolútne totalistickým teokratívnym štátom, v porovnaní s ktorým je Irán dobrou vílou. Tam sa praktizovalo otroctvo a predaj otrokov. To všetko je mimo môjho postoja k budhizmu. Budhizmus je dobrý, všetko je nádherné. Ale predstava o tom, že existujú nejaké zajačiky v horách, ktoré utláčajú zlí Číňania – to je obrovská provokácia. Tibeťania nie sú ničím láskavejší než Číňania.

Skryť Zatvoriť reklamu