Zmluvu o konvenčných ozbrojených silách v Európe - na smetisko!

Písmo: A- | A+

Americkí politici sú veľmi znepokojení tým, že Rusko a európske krajiny vchádzajú do novej konfrontácie vo vojensko-politických problémoch. Zodpovednosť za to kladú na tvrdú pozíciu Moskvy. Nemyslím si, že je to celkom spravodlivé. Zmluva o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) je mŕtvo narodeným dieťaťom studenej vojny.

 kremlin.ru
Ide o zmluvu podpísanú v roku 1990, ktorá bola modifikovaná v roku 1999, aby vzala do úvahy situáciu po rozpade Sovietskeho zväzu. Bolo by potrebné vyhodiť ju na smetisko ešte pred podpísaním. Zmluva sa zakladala na koncepcii balansu ozbrojených síl v Európe. Ale v momente podpisovania samotná idea vojenského balansu, ktorá bola porodená logikou studenej vojny, stratila akúkoľvek aktuálnosť – napätie medzi Východom a Západom sa skoro stratilo. Preto balans síl nikdy nemohol a teraz už určite nemôže nedopustiť konflikt.

Jednania v tých časoch naopak predĺžili preteky v zbrojení a celú studenú vojnu. Zbrane, ktoré už neboli potrebné, sa uchovali, aby ich vymenili počas rokovaní a tak ovplyvnili rozhodnutie oponenta. Ale dôležité je, že sa umelo udržiavala situácia, keď obe strany pokračovali v pozeraní jeden na druhého cez zameriavač: vždy sa jednalo, koľko má kto lietadiel, vrtuľníkov, vojakov, tankov,... Tým pádom bola studená vojna umelo predĺžená v čase, keď už prirodzene zomierala. CFE sa dá porovnať s oživujúcou injekciou liekov, ktorými sa ešte snažili dodať život už hasnúcemu napätiu.

CFE v našich časoch môže vrátiť Európu do časov studenej vojny a poslúžiť militarizácii európskej politiky. Čo sa týka požiadaviek Ruska, sú formálne položené. Keď je koncepcia postavená na balanse síl, tak NATO musí mať taký istý počet síl, ako má Rusko. Píše sa o tom, že keď Rusko iniciuje diskusiu o tejto otázke, vracia sa akoby do doby studenej vojny a provokuje napätie. Myslím si, že to nie je tak, len z každej strany ide handrkovanie.

NATO trvá, aby Rusko odvolalo svoje jednotky z Moldavska, na ktoré sa CFE vôbec nevzťahuje. Ako odpoveď Moskva navrhuje znížiť počet vojenských síl NATO trojnásobne. A tieto návrhy sú legitímne, hoci NATO už zmenšilo svoje ozbrojenie už niekoľkonásobne. Ako výsledok rozšírenia na Východ a znižovania vojenského rozpočtu NATO má skoro vôbec nespôsobilé ozbrojené sily: a keby aj chcelo bojovať, okrem vyhrážania by sa nič iné neurobilo.

Teraz prebieha neúprimná hra v duchu studenej vojny, ktorá je Rusku nanútená. Myslím si, že ju treba určitý čas hrať a potom vyhodiť CFE na smetisko. Moskva má teraz ostro konkurenčné vzťahy so západnými partnermi v Európe. A možno preto nie je výhodné z tej dohody vyjsť. Práve USA je výhodné rozrušiť v Európe zvyšky systému ohraničenia zbraní. Pokiaľ ostatné krajiny zapojené do CFE neratifikujú zmluvu, Rusko vyhlásilo moratórium na jej funkčnosť.

Naozaj, keď je táto zmluva schopná aspoň niečo urobiť, tak je to len zničiť dôveru jednej strany k druhej. Keď sa má pristupovať ku CFE racionálne, bolo by potrebné zanechať tie body, ktoré sú potrebné v prípade narastania vojenského napätia: vzájomná dôvera, systém vzájomných kontrol, prístupy k vojenským objektom, atď.

Môže sa zdať, že Rusko presúva svoju politiku do sféry vojenských problémov. Ale je potrebné si uvedomiť, že Rusko sa stretlo s provokáciou a Moskva bola prinútená odpovedať na túto provokáciu, jednoducho ísť na vyostrenie. V tomto prípade automaticky prichádza k princípu „oko za oko, zub za zub“. Plány pre vytvorenie novej protiraketovej obrany v Európe sú okatou vojensko-politickou provokáciou. A odstúpenie Ruska od Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe je adekvátnou odpoveďou na provokáciu.
Skryť Zatvoriť reklamu