Miliardám ľudí hrozia klimatické vojny

Písmo: A- | A+

Viac ako stovkám krajín hrozí politický chaos a masové migrácie ako dôsledky katastrofického globálneho otepľovania. 2,7 miliardy ľudí zo 46 krajín sú v ohrození zahynutia v konfliktoch a vojnách, ktoré budú vyvolávané zmenami klímy. Ešte 56 krajín je ohrozených politickou destabilizáciou, ktorá môže ovplyvniť 1,2 miliardy obyvateľov.

ice.jpg

S takými tvrdými tvrdeniami vystúpila skupina ochrancov mieru International Alert, ktorá publikovala dokument pod názvom: „Climate of Conflict“ (http://www.international-alert.org/climate_change.php). Prišli k uzáveru, že ľudstvom vyvolané erózie pôdy a zvýšenie hladiny svetových oceánov, topenie ľadovcov a zosilnenie orkánov, privedú k novým vojenským výbuchom a sociálnym otrasom vo väčšej časti Afriky, Ázie a Južnej Ameriky. Aj Európa je v rizikovej oblasti: „Konflikty vyvolané zmenami klímy – to nie je zdanlivé ohrozenie budúcich rokov, už sa to uskutočňuje.“

Climate_Change_map_small.jpg

Premýšľajúc nad tým som prišiel nad to, že korene globálnych zmien sú vnútri človeka. Práve to, že na celom svete ľad (na úrovni mora) sa topí pri teplote 0 stupňov Celzia, je svedectvom, že Boh je jeden. Pre kresťanov (katolíkov, prvoslávnych, protestrantov, luteránov), budhistov, moslimov, židov, pohanov, ateistov, nevadí, kto v čo verí, ľad sa premieňa na vodu pri tej istej teplote. Pitný ľad na pitnú vodu. Pre každého.

Ľad je zjavenie, zjednocuje svet. Ľad je miláčikom Stvoriteľa. On pokryl zemské póly gigantickými ľadovými čiapkami, a nie len preto, aby zhora obdivoval ich krásu. Keď urobil tie čiapky ľahšie ako voda, zachránil možnosť života pod nimi a zabezpečil nerozumné ľudstvo zásobou pitnej vody; práve na tie časy, keď človek otrávi svojimi technologickými objavmi všetky rieky a jazerá.

2.jpg

V jednom okamihu, keď sa príliš zaujímal krásou ľadu, schoval pod nim skoro polovicu Zeme. Keď si vychutnal nádheru, oslobodil povrch Zeme, ozdobil ho kameňom a vodou, obnovenou flórou a faunou, ktorú pripravil pre používanie ľudským rozumom. Nech ten človek má! On vymyslel aj termín – prírodovedec. Aby skúšal prírodu v trpezlivosti a ponižovaní, vycuciaval vnútornosti, pokrýval vrstvou ropy neochránené ľadovce, rieky a jazerá, ktoré dávajú tvoru možnosť žiť. Hlavné Božie stvorenie špiní zamŕzajúce i nezamŕzajúce vodojemy, stavia dymiace závody, bojuje. Zatemňuje všetko, čo ho obklopuje, výrobou predmetov nadmerného komfortu, bez ktorého by mohol žiť, keď by pozeral na prostredie vedľa seba, bez ktorého žiť nemôže. Všetko, čo robíme je len akoby gýčom pred Bohom: „Netreba Tvojej účasti, my sami urobíme zo Zeme pôdu, na ktorej nie je možné existovať, sami pripravíme podmienky pre nové revolučné zmeny flóry a fauny“.

Ale tak málo Ho poznáme! Len keď dôjdeme ku polárnym ľadovcom a siahneme na ich zachovanú, naozaj Božskú čistotu, Jemu bude stačiť len ich trochu premiestniť, aby celá os, okolo ktorej sa všetko točí, sa zmenila. A nás všetkých zakryje so všetkými našimi objavmi obrovským ľadovým pancierom.

Treba mať ohľad na Jeho vkus. On má rád krásu. On obdivuje všetko, čo sám stvoril. Aj ľad!

4.jpg
Skryť Zatvoriť reklamu