Západ hynie: moslimský extrémizmus – reakcia na modernizáciu

Písmo: A- | A+

Akékoľvek živé náboženstvo je akoby živou telesnou bunkou a môže sa pretvoriť na rakovinu. Ako mŕtva bunka nemôže pretvoriť, tak aj mŕtve náboženstvo nemôže rodiť teroristov. V škandalóznom filme Fitna o Islame nám ukazujú teroristické útoky a v pozadí čítajú Korán – to je tvrdenie, že rakovinová bunka je životom. Nie, rakovina je deviáciou, je to ničenie života, a nie je možné ho porovnávať s normálnou živou bunkou. Chcem vám uviesť tri okruhy v probléme moslimskej civilizácie s európskou kultúrou, ktoré sú aktuálne.

3.jpg

Myšlienka vynikajúceho človeka, plukovníka Lawrenca, ktorý mal reálny vzťah k Islamu, hoci vždy bol a ostal kresťanom, čo mu neprekážalo stáť na čele arabského hnutia oslobodenia proti iným moslimom – Turkom. Tento plukovník nemal žiaden problém s Islamom a raz vo svojich spomienkach napísal, že keď stojíte na brehu a vidíte, ako sa oň more triešti, zdá sa vám, že skala je pevná a úsilie mora je zbytočné. Ale keby ste na to pozreli z ešte väčšej výšky, videli by ste, že more vyrezalo a vybilo zem, a línia pobrežia je znakom, že zem ustupuje pred morom.

Práve takáto perspektíva chýba všetkým tým, ktorí sú skutočne zapojení do kontaktov s moslimským – východným svetom v posledných desaťročiach. Zo svojej výšky rozširujú tú situáciu na generácie a večnosť. Je jasné, že moslimský extrémizmus je bolestnou reakciou na modernizáciu a nie je o nič menej bolestivý než komunizmus, hoci je aj menej hrozný: to, koľko ľudí zabili Mao a Stalin... Bin Ládinovi do toho treba ešte rásť a rásť. Ale aké sú príčiny, pre ktoré moslimská spoločnosť teraz, práve v túto chvíľu, reaguje na Západ? A chcem hneď upozorniť, že to robia nielen moslimovia, napr. Venezuela, a bez akéhokoľvek Islamu.

1.jpg

Sú tri príčiny, pre ktoré je islamský svet proti Západu a práve im sa budem venovať v tých troch článkoch. Dnes je tá prvá – ropa. Väčšina Islamských krajín má obrovské peniaze z predaja ropy. A je známe, že bláznivé zisky ešte nidky nikomu neprospeli – ani Venezuele, ani Saudskej Arábii, ani Iránu. Napríklad tí ľudia, s ktorými bojoval plukovník Lawrence, mali len ťavu a na nej deku, boli veľmi štedrí a dobrí. Ale len tak na okraj. Mnohé desaťročia v Európe existoval názor na Arabov, že to boli fantastickí a dobrí divosi. Len to už pominulo, keď Arabi zbohatli.

Mám jednu otázku – ľudia, je ropa až tak potrebná modernej Západnej spoločnosti? Len na chvíľu si predstavte, že vôbec nebudeme kupovať ropu od Arabov, Venezuely, či Ruska. Je jasné, že zostanú nejaké menšie energetické zdroje, ktoré dovolia spoločnosti existovať, ale nie tak rozkošne ako teraz. Dovolia, čiže dokonca keď bude veľmi potrebné, bude sa dať ísť na autách s akumulátormi s rýchlosťou 40 km/h. Ale ľudia, vy potrebujete, aby auto letelo s rýchlosťou 200 km? Nemôžete bez toho žiť? Čiže na jednej strane rozprávate, aké to je zlé, keď lietadla rúcajú mrakodrapy, ale zabúdate, že príčinou toho sú šialené zisky z arabského sveta. Vy nie ste pripravení zrieknuť sa vášho auta, ktoré letí s rýchlosťou 200km/h, pre vás je dôležitejší automobil a váš komfort. Tak držte zobák ohľadom toho teroristického ohrozenia, lebo vy sami ste si pre seba zvolili auto, vy si myslíte, že komfort je oveľa dôležitejšie ako WTC.

2.jpg
Skryť Zatvoriť reklamu