Inšpirované článkom Rady policajtov, ako predísť znásilneniu: Dámy, toto si určite prečítajte!
Už posledná veta úvodu sa ma snažila presvedčiť, že toto bude stáť za to: Prečítajte si, ako účinne predchádzať znásilneniu. Kopypejst z miliónov článkov typu Ako účinne predísť prasacej chrípke/celulitíde/ochoreniu prostaty/akné a pod.
Tak poďme na to. Čo pomáha predísť znásilneniu by Policajný zbor SR.
“Vyhýbať sa opusteným miestam bez pohybu ľudí, tiež odľahlým parkom s neprehľadnými plochami a miestam, kde sa zdržiavajú podozrivé osoby (pod vplyvom drog, alkoholu, a podobne),”
Fajn, rada celkom ok, aplikovateľná na prevenciu akejkoľvek zdravia ohrozujúcej situácie. Ľahko splniteľné, keď jeden končí na panskom po polnoci. Situácia bežného človeka = v pohodičke si nadčasujem, načo mi auto = zbytočný luxus, peniaze na taxík zožrala električenka, jedlo, zubár, dane, bývanie a iné vymoženosti. Ušiel mi jeden nočák (ak vôbec v ponuke), tak si buď tú hoďku posedím na zastávke, alebo to dám na pešo. Cez googlemaps si dopredu naplánujem trasu, zapnem traffic information (hustota premávky), cez street view checknem prehľadnosť plôch a keďze som od prírody paranoik a podozrivý je každý, koho nepoznám po priezvisku, dopravím sa domov a šľahnem jeden Xanax, nech prejde tik v oku od úpornej dilemy, či o druhej ráno tých pár ľudí v uliciach sú podozriví pod vplyvom alebo len nevinné miesto s pohybom ľudí.
“Vo večerných hodinách sa vo všeobecnosti vyhýbať „rizikovým“ miestam a je tiež vhodné nemať v slúchadlách nahlas pustenú hudbu, ktorá znižuje našu ostražitosť,”
Jasné, žiadny problém. Slúchadlá z uší von je výborná rada starých materí, tam niet čo dodať. A ako identifikovať rizikové miesta?
Skúsime to opačne: Čo tie nerizikové? Človek si nemôže byť istý ani vo vlastnej obývačke, tak dajme tomu, že počkám na sovu z Rokfortu a naučím sa premiestňovať. Čo má tiež svoje riziká, ale Rowlingová nenaznačila, že by v procese dochádzalo k ne/dobrovoľnému koitusu.
“Do bytového domu nevstupovať sama, ale požiadať niekoho o doprovod (aj v dome, kde máme bydlisko sa môže ukrývať násilník a čakať na príležitosť),”
Odteraz si pekne počkám pred bytovkou na suseda, prípadne požiadam náhodného okoloidúceho, nech ma odprevadí k bytu a počká, kým si odomknem, nech ma niekto neprepadne. Určite sa nájde kopa ochotných spoluobčanov a policajti povedali, že je to bezpečné.
“Byť opatrný v spoločnosti, kde sa konzumuje alkohol, prípadne sa jej úplne vyhnúť, pretože alkohol môže podporovať násilné správanie útočníka," Prípadne sa teda, ženy, budeme vyhýbať spoločnosti, kde sa pije alkohol (alebo možno spoločnosti ako takej a budeme popíjať pekne doma osamote (hehe, ako doteraz, jak v Sexe v meste). Alebo prenecháme túto výsadu pánom tvorstva. A oni potom nebudú mať koho znásilňovať a my sa budeme doma tešiť ako sme s nimi vy …. babrali.
"Nedáva ť zmiešané sexuálne signály, teda zbyto č ne neprovokova ť ,”
Tu sa mi trošku zvýšil tlak, ale tak dá sa to predýchať,no. Čo je zmiešaný sexuálny signál/teda zbytočná provokácia? Úsmev? Príjemný rozhovor? Flirt? Zdvihnutie očí od sporáka s následnym priamym pohľadom do tváre muža? Každý to chápe inak. Niektorým IQ rovné výške Dane z Pridanej Hodnoty v Kirgistane nedovolí pochopiť pozvánku na ukážku zbierky motýľov a iní si ako sexuálny signál vedia vyložiť aj neurotické vyhryzávanie si pery spojené s trichotilomaniou. Napríklad si viem predstaviť, ze taký nekrofil berie ako zbytočnú provokáciu, keď je žena mŕtva.
“Byť pripravená na nutnú obranu, mať poruke v pohotovosti napríklad slzný sprej a podobne,”
Áno. Ak by ma nezatkli za nedovolené ozbrojovanie (čo povedzme si, je dosť možné), tak mi znásilňovač ten sprej akurát tak zoberie a použije proti mne. Alebo ako poznám moje reakcie v stresových situáciách, najskôr si ho do očí streknem sama. No rada nad zlato.
“Nezostávať sama a chodiť vždy v sprievode priateľov alebo známych osôb,”
Čudujem sa, že až potiaľto neprišla obľúbená rada o obliekaní sa nevyzývavo (Business-cassual? Športovo-elegantná klasika? Google: modnipeklo.cz), tak si ju sem pridám sama. Hodim na seba hijab, burku, zoberiem otca, dedka a bratranca a bez ich sprievodu nevykuknem spod šálu. Tak.
Ešte na margo sprievodu známych osôb: Kto vyhľadá na internete, aký je percentuálny podiel sexuálnych trestných činov spáchaných obeti neznámou osobou na Slovensku? Mne sa nechce.
“Psychológovia tiež odporúčajú dôverovať svojim inštinktom.”
Takže tak. Inštinkty. Máme.
Ďakujem ctihodnej Polícii za skvelé rady, brutálne si ich cením a nepoburujú ma.
A teraz z iného súdka, kam som sa vlastne chcela dopracovať. A to Rady mužom, ako neznásilňovať. Nie je ich veľa:
Keď ženská povie nie, myslí nie, znamená to nie a nikdy to neznamená áno. Ak nahodou pri tom kope, kričí, škriabe a snaží sa doslovne nevpustiť do nohavičiek, je to dosť jasné.
Neexistuje hranica, odkiaľ sa už nedá vycúvať. Pokiaľ to je akokoľvek neprijemné, bolestivé, treba prestať.
Súhlas so súložou, pozvanie k aktu nie je: Krátka sukňa, Akékoľvek oblečenie (ani s nápisom Sexi bitch, Do me, Tonight I am single, Vodka connecting people a podobne), Flirt, Čokoľvek, čo neznie ako áno, prípadne tichý súhlas, lebo nie vždy sú slová potrebné - poprosím 4 body za poetickosť. Nech sa snažím ako snažím, neviem si predstaviť tichý nesúhlas v tomto prípade u človeka, ktorý disponuje hlasivkami.
To je asi tak všetko.
Nenávistci budú nenávidieť. J