
Asi najlepšiu reakciu na tento nezmysel som našiel nedávno na blogu Johanna Norberga, výborného obhajcu globalizácie (nezvyčajné slovné spojenie, však?).
Obviňovať kohokoľvek z korupcie, ak sa jej nedokáže vyhnúť, a ak poskytnutie úplatku je jediným spôsobom, ako dosiahnuť naplnenie svojich - inak normálnych a prirodzených práv - je nezmyselné.
Ak idem ako obyčajne ráno do práce, a zastaví ma vládny úradník, ktorý mi povie, že ma nepustí ďalej, ak mu nezaplatím - a ja mu zaplatím - mal by som to byť ja, kto je obvinený z korumpovania?
Alebo by sme naopak mali byť hrdí na ľudí a firmy, ktorí aj napriek takémuto systému naďalej pokračujú vo svojej práci a podnikaní, hoci za takýchto zlých podmienok?
Johan Norberg píše: "Myslím si, že odpoveď na túto otázku ukazuje, aký máte názor na význam práce a podnikania pre úspech a rozvoj krajiny".
Počas štvordňovej jazdy musí šofér kamiónu naloženého pivom Guiness v Kamerune prejsť cez 47 stanovíšť, na ktorých od neho miestni policajti požadujú úplatok, kým ho pustia ďalej.
Mali by sme dávať za vinu Guinessu, že podniká za takýchto podmienok? Alebo by sme skôr mali klásť zodpovednosť na vládu, ktorá vytvára také podmienky, zákony, regulácie a systémy cestných kontrol, ktoré umožňujú policajtom vydierať kohokoľvek, kto sa snaží čestne si robiť svoju prácu?