Tajomstvo keltského tigra odhalené?

Vvoj eurpskych ekonomk, a najm trendy v krajinch takzvanej starej Eurpy nie s dvodom pre žiadnu oslavu - ak, tak skr pre vdatn zapitie žiaľu. Vzneen, a zroveň przdne ciele Lisabonskej agendy o predbehnut Spojench ttov americkch do roku 2010 museli i sami ich autori zmeniť na niečo, čo nazvam druhou fzou eurpskeho akčnho plnu: udržať s Američanmi krok. Ak to takto pjde ďalej, čoskoro dospeje star Eurpa až do tretej fzy svojej sťaže s Američanmi: nestratiť stopu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)
Obrázok blogu
(zdroj: Obrázok: Tech Central Station)

Napriek tomu však i v "starej" Európe existuje jedna výnimka: Írsko. Na rozdiel od svojich susedov lámu tempá ekonomického rastu i rastu životnej úrovne v krajite Keltov rekordy. Z bývalého ekonomického trpaslíka a škaredého káčatka Európy sa stáva jedna z najprosperujúcejších krajín v rámci EÚ. Ako je to možné?

Bez toho, aby som ignoroval argumenty niektorých eurooptimistov o príspevku eurofondov plynúcich do Írska k jeho hospodárskemu zázraku (ak by však eurofondy boli skutočne všeliekom, potom by sa hospodársky zázrak odohrával i v iných krajinách únie, kam plynú ešte väčšie peniaze ako do Írska - napríklad v Španielsku či východnom Nemecku), zaujal ma článok zverejnený na vynikajúcej stránke Tech Central Station, prezentujúci výsledky štúdie belgického inštitútu Work for all.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Work for all porovnal vývoj niekoľkých ekonomických ukazovateľov v rokoch 1984 až 2002 vzájomne medzi viacerými európskymi krajinami, s dôrazom na porovnanie medzi Belgickom a Írskom. Výsledkom porovnania boli prekvapivo veľké rozdiely v úrovni ekonomického rastu a hrubého národného produktu na obyvateľa. Zatiaľ čo v Belgicku reálny ekonomický rast za spomínaných 18 rokov dosiahol celkovo 42 %, v Írsku to bolo až 167 %! Inými slovami, Írska ekonomika sa v tomto období takmer strojnásobila.

Analytici inštitútu okrem iného urobili aj multiregresnú analýzu, v ktorej sa snažili prísť na to, ktoré faktory v akom pomere ovplyvnili Írsky "hospodársky zázrak" - v porovnaní s vývojom v Belgicku. Do úvahy pritom vzali 25 možných príčin, ktoré mohli ovplyvniť rozdielny hospodársky vývoj v oboch krajinách, medzi nimi vekovú štruktúru obyvateľstva, úroveň vzdelanosti, infláciu, pracovitosť (v zmysle priemerného počtu odpracovaných hodín ročne), úrokové miery, pomer medzi priamymi a nepriamymi daňami, veľkosť deficitu verejných financií, dopady vstupu do Európskej únie a prítoku eurofondov (vidíte, eurooptimisti, neignorujem! :o)), a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že som voči štatistike prirodzene skeptický (aj v sčítaní ľudu som sa zaradil k apačskej menšine žijúcej na Slovensku :o)), predsa len, publikovaný výsledok analýzy ma (ako liberála veľmi príjemne) prekvapil. Z jej záverov totiž vyplýva, že 93 % rozdielov vo výške hospodárskeho rastu v Írsku a Belgicku môže byť vysvetlených veľkosťou vládnych výdavkov a daňového zaťaženia.

Za všetko hovorí graf (bohužiaľ len v angličtine):

V roku 1985 bola situácia v Írsku na zaplakanie. Krajina čelila vysokým rozpočtovým deficitom a ekonomický rast bol minimálny. HDP na obyvateľa v Írsku dosahovalo len 65 % Belgickej úrovne. Nezamestnanosť v Írsku bola 17 %, kým v Belgicku dosahovala "len" 10 %. Až do roku 1985 pritom v oboch krajinách prevažovala ľavicová, alebo ako hovoria ekonómovia keynesovská hospodárska politika deficitného financovania štátnych výdavkov. V podstate od roku 1983 dokonca úroveň vládnych výdavkov v Belgicku presahuje 50 % HDP (pre porovnanie: na Slovensku je to dnes 42 % HDP v konsolidovaných číslach).

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1985 však v Írsku došlo k zásadnému obratu. Írska vláda drasticky znížila daňové zaťaženie, rovnako ako úroveň verejných výdavkov. V priebehu troch rokov sa v Írsku podiel verejných výdavkov na HDP znížila o takmer 20 %! Vďaka tomu vstúpilo Írsko do etapy doslovnej explózie hospodárskeho rastu, ktorý v rokoch 1985 až 2002 dosiahol v priemer 5,6 %, čiže približne trojnásobok rastu v Belgicku, ktoré zotrvalo v keynesovskej ekonomickej politike. Spolu s hospodárskym rastom začala rapídne rásť i zamestnanosť, a Írsko je dnes jednou z mála európskych krajín (na rozdiel od Belgicka), ktorá sa nebojí otvoriť svoj pracovný trh novým členom EÚ (Írsko totiž nemá nedostatok pracovných miest, ale nedostatok pracovných síl).

SkryťVypnúť reklamu

A navyše - toto by sa malo páčiť aj ľavičiarom, ak len trochu rozumne uvažujú - vďaka svojmu hospodárskemu boomu má dnes Írska vláda aj pri omnoho nižšej úrovni verejných výdavkov viac peňazí na rôzne programy sociálnej politiky, rozvoja kultúry a ochrany životného prostredia, než mala pred 18 rokmi v dobe, keď bola úroveň jej aktivít na celkovej ekonomickej činnosti v krajine viac ako polovičná.
 
Nechcem vám, čitateľom, ponúkať žiaden záver. Určite sa nájde aj zopár nesúhlasiacich hlasov. Štatistike navyše netreba úplne dôverovať (hoci, aj keby nebola pravda, že pokles výdavkov a daní sa podieľal na Írskom rozvoji 93 %, ale polovicou tohto čísla, stále by to asi bolo dosť). Otázkou je aj to, či sa dá takýto model okopírovať aj k nám - charakteristiky Írska v roku 1984 a Slovenska dnes sú však do značnej miery totožné. Ale - možno by stálo za to prestať na chvíľu plánovať ambiciózne, veľkolepé a nereálne európske ciele, a zamyslieť sa nad týmto príkladom zo skutočného života. Čo myslíte?

Zdroje: Work for All via Tech Central Station

Martin Chren

Martin Chren

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Liberál, ekonóm, mestský poslanec hl. mesta Bratislavy za Ružinov. Žijem v Ružinove a chcem, aby tu žili aj moje deti. Viem vytvárať pracovné miesta, bojovať proti byrokracii a snažím sa riešiť problémy Bratislavy a svojich susedov - Ružinovčanov. Zoznam autorových rubrík:  Abeceda liberalizmuČo by som bol rád napísal sámStupidity (Media&Politics) WatEkonómia 101Dane naše milované (?)Región, kde žijemPrstom po webeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu