Napriek obrovskej vlne optimizmu nesúcej sa neveľkým územím krajiny po nedávnych politických zmenách, Arménsko má pred sebou ešte dlhú cestu k vysnívanému blahobytu.
Aj keď český Člověk v tísni tu založil svoju pobočku len pred 15-timi rokmi, Arménsko z veľkej časti podnietilo vznik tejto mimovládnej neziskovej organizácie, keď sa jej budúci zakladatelia rozhodli ešte ako mladí študenti zorganizovať humanitárnu zbierku na pomoc obetiam ničivého zemetrasenia v roku 1988.
Ako sa odvtedy zmenil zemetrasením najviac postihnutý región Širak? Prečo by po úspechu zamatovej revolúcie z jari minulého roku mala nastúpiť vlnená? Čo si o tom myslí miestne obyvateľstvo a ako do všetkého zapadá slovenský dobrovoľník?

V nepriazni šťasteny
Širak je región, ktorý šťastena už pomerne dlho tvrdohlavo obchádza. Jeho centrum, mesto Gyumri je často označované za najchudobnejšie v Arménsku. Po devastujúcom zemetrasení v roku 1988 sa toto niekdajšie centrum textilného priemyslu krajiny ocitlo v nezávideniahodnej situácií. Z viac ako štvrť milióna obyvateľov, žijúcich kedysi na jeho území, tu ostalo len niečo cez sto tisíc. Mnohí stále žijú v „dočasných“ príbytkoch (tzv. domikoch), kde ich presunuli tesne po zemetrasení.
Nielen prírodné katastrofy, ale aj rozpad Sovietskeho zväzu prispeli k nedostatku pracovných miest, biede a nadmernej migrácii. A zatiaľ čo na Slovensku s chudobou zápasí približne 12% populácie, v Arménsku pod jej hranicou žije v priemere 30% obyvateľstva. V regióne Širak je to až 44%. Detská chudoba tu oproti 34% národného priemeru dosahuje takmer 50%.
Ovčia vlna nie je odpad
Širak je okrem ťažkej socio-ekonomickej situácie známy aj svojou dlhoročnou tradíciou chovu oviec. Tradičné vlnové remeslá sú neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva miestnych obyvateľov. Nanešťastie, ovce sú tu v súčasnosti chované iba na mäso.
Člověk v tísni preto v tomto regióne spolu s partnermi z neziskových, komerčných, ale aj štátnych sektorov zahájil iniciatívu pre obnovu a modernizáciu hodnotového reťazca vlny a remesiel zaoberajúcich sa jej spracovaním. Cieľom je vytvorenie nových pracovných miest a rozvoj malých a stredných podnikov, čím sa zvýši aj životná úroveň obyvateľstva.

Ústredným bodom celého projektu je nová továreň na spracovanie vlny. Po necelom roku od začiatku prác sa renovácia budovy s inštaláciou nevyhnutnej techniky dostáva do posledných štádií a so zatajeným dychom sa čaká na spustenie výroby.
Špecialisti z celého sveta sa zišli v malej arménskej dedinke v snahe prispieť svojou troškou. Viac ako 40 ľudí sa v priebehu posledných mesiacov zúčastnilo našich kurzov a špecializovaných tréningov. Časť z nich nájde uplatnenie priamo v továrni a už čoskoro rozdáme aj prvé granty zamerané na podporu súkromných podnikateľov pôsobiacich v danej oblasti.

Čo na to miestni?
Dlhodobý úspech továrne, ako aj celého novovytvoreného hodnotového reťazca, je v rukách miestnych obyvateľov. To nám aspoň pri rozhovore povedali Gayane, Hripsime a Voski, účastníčky jedného z našich tréningov. Ešte pred spustením výroby sa s nami tieto tri mladé dámy podelili o dojmy z nových zručností a priblížili nám pohľad miestnej komunity na budúcnosť továrne v ich rodnom kraji.
Hlavnou motiváciou naučiť sa niečo nové je v prípade zúčastnených možná pracovná príležitosť. Začiatok sprevádzalo mnoho pochybností, no domov už všetci odchádzali s úsmevom na tvári. Účastníčky ocenili profesionalitu inštruktorov a potešili sa aj tímovému duchu, ktorý medzi nimi počas tréningu panoval.
Takmer 80% domácností v ich okolí vlastní ovce. Preto aj Gayane, Hripsime a Voski už majú predchádzajúce skúsenosti s prácou okolo vlny. Aktivity ako pranie a mlátenie vlny, či len večerné štrikovanie sú prirodzenou súčasťou ich každodenných životov.
Z množstva nových činností, ktoré si počas tréningu mohli vyskúšať, všetky tri najviac zaujalo česanie vlny a pradenie na kolovrátku. Rovnako sú všetky presvedčené, že miestni obyvatelia majú veľký záujem o nové pracovné miesta v továrni a urobia všetko preto, aby zaručili jej dlhodobé fungovanie.

Chov oviec a remeslá spojené so spracovaním vlny sú ľuďom v regióne veľmi blízke. Ak aj nenájdu uplatnenie priamo v novej továrni, účastníci tréningov určite nájdu motiváciu a dostatok možností zapojiť sa do jej chodu. Od chovu oviec až po výrobu a predaj výrobkov z miestnej vlny, možnosti sú takmer neobmedzené.
Dúfame, že táto iniciatíva nám pomôže vytvoriť 60 nových pracovných miest prostredníctvom továrne na spracovanie vlny. Navyše by sme chceli zvýšiť zamestnateľnosť 150-tich žien a mužov zvýšením ich kvalifikácie v oblasti remesiel spojených so spracovaním vlny. Nezabúdajúc na súkromný sektor, podporou 14-tich malých a stredných podnikov naprieč celým hodnotovým reťazcom vlny zlepšíme aj ich konkurencieschopnosť a výnosnosť.

Pre dosiahnutie ešte lepších a hlavne dlhodobo udržateľných výsledkov čoskoro podporíme naše vlnené snahy spustením ďalšej iniciatívy zameranej na zlepšenie zamestnateľnosti študentov odborných škôl v oblastiach poľnohospodárstva a textilného priemyslu.
Cez posilnené partnerstvá so súkromným sektorom a prepojenie štúdia s praxou vytvoríme lepšie podmienky pre uplatnenie študentov mnohých technických odborov. Umožníme tým tiež miestnym odborným školám poskytovať viac trhovo orientované kurzy. Naším cieľom je lepšie vyvážiť nepomer medzi ponukou a dopytom po zručnostiach na miestnom trhu práce, čím ďalej podporíme socio-ekonomický rozvoj celého regiónu.

Ako dobrovoľníčka mám šancu zapojiť sa do mnohých aktivít spojených aj s týmto projektom. Už niekoľko mesiacov sa starám o komunikáciu s verejnosťou – tvorím plagáty, letáky, fotím či strihám videá. Moja pozícia mi ponúka nesmiernu flexibilitu a rôznorodosť činností, do ktorých sa môžem zapojiť, či už spojených s komunikáciou, ľudskými zdrojmi alebo projektovým manažmentom.
Som rada, že sa zo Širaku môže opäť stať aktívny a prosperujúci región, v ktorom ľudia dokážu nájsť uplatnenie a uživiť svoje rodiny aj bez cestovania za prácou a dôstojným životom do často veľmi vzdialených kútov sveta. Dobrovoľníctvo pre Člověka v tísni preto určite odporúčam každému, kto sa potrebuje cítiť v práci užitočný a zároveň rásť po profesionálnej ale aj osobnej stránke.
A ak vás viac ako ovce zaujíma turistika a chceli by ste zistiť niečo o krásach doteraz neobjavených kútov sveta, sledujete nás aj naďalej. Už čoskoro sa vás zoberieme na dobrodružstvá po historických chodníkoch regiónu Syunik. S trochou šťastia sa na nich už toto leto aj stretneme.

Kristína Križanová, dobrovoľníčka Človek v ohrození
Dobrovoľnícky pobyt je podporený zo zdrojov SlovakAid.

