Človek v ohrození
Libanon: láska na prvý pohľad?
Dobrovoľníčka Kristína, ktorá pôsobí vo vzdelávacom centre v Tripolise, popisuje svoje prvé dojmy z krajiny.
Pomáhame ľuďom, ktorí trpia dôsledkami konfliktov, prírodných katastrof a autoritárskych režimov. Podporujeme ľudské práva, bojujeme s chudobou. Vzdelávame. Zoznam autorových rubrík: Dobrovoľníci, Rozhovory, Zahraničie, Slovensko, Súkromné
Dobrovoľníčka Kristína, ktorá pôsobí vo vzdelávacom centre v Tripolise, popisuje svoje prvé dojmy z krajiny.
Naša dobrovoľníčka Ivana pôsobí na pobočke Člověka v tísni v Sarajeve. V článku popisuje nielen projekt sociálnej inklúzie pre ľudí s mentálnym postihnutím, na ktorom spolupracuje, ale aj to, ako sa krajina vyrovnáva s pandémiou.
Tak som sa dočkala. Prišiel máj a po dlhej zime nakoniec vyšlo slnko aj nad mestom Goris, v juhovýchodnej časti Arménska.
Rozmanitá príroda, vynikajúce jedlo, pohostinní ľudia, ale aj vysoká nezamestnanosť a obyvateľstvo hľadajúce riešenia na svoje existenčné problémy za hranicami rodnej zeme.
Nezaslúžila som sa o žiadny hrdinský čin, ktorý by bolo potrebné glorifikovať. Išla som, videla som, vrátila som sa späť domov na Slovensko.
Venované všetkým detským hrdinom, ktorých som mala za posledné mesiace tú česť stretnúť v Libanone.
Najchudobnejší štát Európy – Moldavsko. Postsovietska krajina obkolesená Rumunskom a Ukrajinou. Krajina s dlhoročne zamrznutým konfliktom v Podnestersku a autonómnou oblasťou Gagauzsko. Kde víno tečie potokom.
Myšlienka, ktorú neváham nazývať jedinečnou. Mení totiž osud tých najmenších a najzraniteľnejších k lepšiemu.
Napriek miestnemu pomenovaniu Hayastan nejde o žiadnu stratenú krajinu zabudnutú medzi starými známymi „stanmi“ strednej Ázie, ale o Arménsko. Miesto síce tiež zabudnuté, no končiace sa na Slovákovi bližšie „sko“.
Fatima má 11 rokov. Keď mala šesť, jej rodina sa musela odsťahovať z ich rodnej dediny v Sýrii. Zanechali za sebou svoj dom, svoju farmu, svoju rodinu, a svoju identitu.
Som dobrovoľníčkou v Albánsku štyri mesiace a toto sú úlomky z bežného života v tejto malej, no svojskej krajine.
Na pol roka sa zo mňa stala učiteľka. Prostredníctvom dobrovoľníckeho programu organizácie Človek v ohrození pracujem ako dobrovoľníčka vo vzdelávacom centre pre sýrskych utečencov v Libanone.
Téma emigrácie rezonuje v rozhovoroch mladých ľudí v Albánsku. Väčšina z tých, s ktorými sa rozprávam, chce z krajiny odísť.
Napriek strastiam sa snažia kráčať vpred. Silné kenské ženy zo skupiny Karunga si zarábajú vyrábaním produktov z ovčej vlny, tkajú či šijú. Pomáhala im aj dobrovoľníčka organizácie Človek v ohrození. Píše Asena Filková.
O klimatickej zmene sa dnes diskutuje veľa. Dobrovoľníčka neziskovej organizácie Človek v ohrození, ktorá už niekoľko mesiacov pomáha v Keni, ju v krajine zažíva na vlastnej koži. Píše Diana Burgerová.
Čo všetko treba urobiť, aby ste na pobreží Kene zorganizovali Ekofestival pre verejnosť? Jeden taký má za sebou dobrovoľníčka Človeka v ohrození Diana Burgerová.
Slovensko na sedem mesiacov vymenila za kenské mestečko Molo. Pracuje na projektoch zameraných na zodpovedné poľnohospodárstvo a potravinovú bezpečnosť. Z Kene píše dobrovoľníčka Človeka v ohrození Asena Filková.