Syunik: zabudnutá krajina divých kvetov, zvierat a dychberúcich výhľadov

Tak som sa dočkala. Prišiel máj a po dlhej zime nakoniec vyšlo slnko aj nad mestom Goris, v juhovýchodnej časti Arménska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Preto aj mňa vyslali navštíviť jeden z najatraktívnejších projektov miestnej pobočky Člověka v tísni. Vtedy som ešte nič netušila o dobrodružstvách, ktoré v tomto vzdialenom regióne číhajú. Čím je zaujímavý, ako sme priniesli nový vietor do plachiet miestnych obyvateľov a prečo by ste ho ani vy nemali na svojich cestách obísť? 

Deti z dediny Tandzaver – naši neposední sprievodcovia.
Deti z dediny Tandzaver – naši neposední sprievodcovia. (zdroj: Tereza Hronová)

Syunik má v sebe niečo príjemne domácke, čo sa z mnohých turistických oblastí už pomaly vytráca. Aj vďaka tomu, že tento región zatiaľ veľa ľudí nepozná, je to ideálne miesto pre milovníkov prírody a dobrodruhov, ktorí sa chcú celé dni len tak túlať s batohom po horách, či objavovať tajomstvá miestnych dediniek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina turistov totiž navštívi iba slávny kláštor Tatev. Ten je so susednou dedinou spojený najdlhšou lanovkou na svete, zapísanou aj v Guinessovej knihe rekordov. Táto pomyselná brána do regiónu je však iba jedným z miest, ktoré stoja za návštevu. Ďalej na juh sa už ale vydá len málo odvážlivcov.

Opustená dedina Starý Khot – obyvateľov z jaskyniek a údolí komunisti presídlili, no čaro ostalo. V rajských záhradách Vorotanskej rokliny, ako ich kolega nazval, sa človek dokáže bez problémov túlať celé hodiny.
Opustená dedina Starý Khot – obyvateľov z jaskyniek a údolí komunisti presídlili, no čaro ostalo. V rajských záhradách Vorotanskej rokliny, ako ich kolega nazval, sa človek dokáže bez problémov túlať celé hodiny.  (zdroj: archív PIN Armenia)

Ako priviesť horu k Mohamedovi?

Obyvatelia tohto zabudnutého územia medzi Iránom a Náhorným Karabachom často žijú len z toho, čo dopestujú. Muži hľadajú prácu v baniach v okolí mesta Kapan, či nasledujú vidinu lepšieho uplatnenia v Rusku. To by sa však už čoskoro mohlo zmeniť, aj vďaka pomoci českej organizácie Člověk v tísni.

SkryťVypnúť reklamu
Značenie turistického chodníka nad mestom Goris miestnymi dobrovoľníkmi.
Značenie turistického chodníka nad mestom Goris miestnymi dobrovoľníkmi.  (zdroj: archív PIN Armenia)

Spolu s miestnymi dobrovoľníkmi sme tu v posledných mesiacoch vyznačili okolo 300 km turistických chodníkov spájajúcich odľahlé dedinky so zaujímavosťami regiónu. Maľovaním značiek to však celé iba začína.

Cieľom projektu je podporiť rozvoj služieb v okolí nových turistických chodníkov, čím sem prilákame viac návštevníkov, a zabezpečíme nové zdroje príjmov pre miestnych obyvateľov.

Napríklad pán Edik v odľahlej dedine Bardzravan aj vďaka našej podpore už čoskoro otvorí nový kemping, kde plánuje napríklad požičiavať kone.

Pán Edik nad dedinou Bardzravan. Za jeho chrbtom už závratnou rýchlosťou rastie nový kemping s luxusným výhľadom.
Pán Edik nad dedinou Bardzravan. Za jeho chrbtom už závratnou rýchlosťou rastie nový kemping s luxusným výhľadom.  (zdroj: archív PIN Armenia)

„Vytvoríme nové pracovné pozície. Plánujeme zamestnať 6 ľudí, čo by mohlo miestnym trochu pomôcť. Keď sem začnú chodiť prví turisti, dozvedia sa o nás aj ďalší. Potom vymyslíme nové zaujímavosti, čo prispeje k rozvoju dediny,“ hovorí pán Edik, ktorý buduje nový kemping nad dedinou Bardzravan. 

SkryťVypnúť reklamu
Ďalší kemping bude stáť v morušovom sade pani Iriny, v dedine Karahundž. Na mieste, kde sa každoročne organizuje tradičný morušový festival budú mať návštevníci o zábavu a dostatok morušovice zaručene postarané.
Ďalší kemping bude stáť v morušovom sade pani Iriny, v dedine Karahundž. Na mieste, kde sa každoročne organizuje tradičný morušový festival budú mať návštevníci o zábavu a dostatok morušovice zaručene postarané. (zdroj: Tereza Hronová)
Magic forest je ďalšou z podporených iniciatív miestnych obyvateľov. Vďaka nej si do Arménska našli cestu umelci z rôznych častí sveta tvoriaci umenie z prírodných a teda prirodzene rozložiteľných materiálov – LandArt.
Magic forest je ďalšou z podporených iniciatív miestnych obyvateľov. Vďaka nej si do Arménska našli cestu umelci z rôznych častí sveta tvoriaci umenie z prírodných a teda prirodzene rozložiteľných materiálov – LandArt.  (zdroj: archív PIN Armenia)
Projekty ako Magic forest robia nenásilným spôsobom atrakciu z prírodných zdrojov a tým ich chránia pred zničením. Aj vďaka tejto iniciatíve je veľká časť lesa v okolí Kapanu chránená pred nelegálnym vyrubovaním.
Projekty ako Magic forest robia nenásilným spôsobom atrakciu z prírodných zdrojov a tým ich chránia pred zničením. Aj vďaka tejto iniciatíve je veľká časť lesa v okolí Kapanu chránená pred nelegálnym vyrubovaním. (zdroj: archív PIN Armenia)

Po stopách predkov

Celá trasa bola navrhnutá ľuďmi, ktorí z miestnych dedín pochádzajú. Začína neďaleko mesta Goris a vedie cez lesy aj lúky, opustené dediny vytesané do úbočí strmých brál s dych berúcimi výhľadmi, aj zarastené dná kaňonov.

Čakajú tu rôzne druhy výhľadov, ciest, aj dopravných prostriedkov.
Čakajú tu rôzne druhy výhľadov, ciest, aj dopravných prostriedkov. (zdroj: archív PIN Armenia)

Značky vedú až za mesto Kapan, na vrchol 3 206 metrov vysokej hory Khustup ležiacej čoby kameňom dohodil od hraníc s Iránom.

Výstup na Khustup je zážitkom na celý život.
Výstup na Khustup je zážitkom na celý život. (zdroj: archív PIN Armenia)

Ľudia v dedinách sú zvedaví a priateľskí. Veria, že turistické značky privedú do týchto odľahlých kútov Arménska viac návštevníkov, ktorí sem prídu s úctou k ľuďom aj k prírode. O rozvoj turizmu sa snažia aj miestne organizácie.

Armen napríklad buduje eko-turizmus v okolí Kapanu. Aj napriek zrakovému postihnutiu vám presne ukáže každú cestu. Vie kde sa nachádza každý kameň či strom a s nasadením koordinuje tím pomocníkov.

SkryťVypnúť reklamu
„Pre mňa je eko-turizmus vlastne budovanie raja,“ povedal nám Armen pri jednom stretnutí.
„Pre mňa je eko-turizmus vlastne budovanie raja,“ povedal nám Armen pri jednom stretnutí. (zdroj: archív PIN Armenia)

Pohostinní Arméni sa o svoj kúsok raja na zemi chcú so svetom podeliť. S chuťou sa pustia do reči s každým okoloidúcim a aj keď sami veľa nemajú, bez váhania vás pozvú na kávu, koláč či pohárik domácej morušovice. Vidieť všetky generácie pokope ako zanietene pracujú na rozvoji svojho domova aj seba samého je ohromné.

Na budúci rok preto dovolenky nehľadajte a rovno kupujte letenky. Užijete si kopec dobrodružstva a podporíte peknú myšlienku, za ktorou sa skrýva obrovské množstvo úsilia. Ľutovať zaručene nebudete, veď v Arménsku všetky plány dopadnú nad očakávania. Aj keď možno preto, že ich tu už preventívne nikto nerobí.

Výhľady...
Výhľady... (zdroj: Tereza Hronová)
....ktoré stoja za to.
....ktoré stoja za to.  (zdroj: archív PIN Armenia)
...a nielen výhľady.
...a nielen výhľady.  (zdroj: Tereza Hronová)
Ženy v dedine Tandzaver pripravujú tradičný arménsky chlieb - lavaš.
Ženy v dedine Tandzaver pripravujú tradičný arménsky chlieb - lavaš. (zdroj: Tereza Hronová)
Nemusíte bývať iba v stanoch - guesthouse neďaleko mesta Kapan.
Nemusíte bývať iba v stanoch - guesthouse neďaleko mesta Kapan. (zdroj: archív PIN Armenia)
Obrázok blogu
(zdroj: archív PIN Armenia)

Ak by ste chceli vedieť viac, neváhajte mi napísať alebo sa obrátiť priamo na People in Need Armenia. S celou posádkou sa na vás už tešíme v Gorise.

--

Kristína Križanová, dobrovoľníčka Človek v ohrození
Dobrovoľnícky pobyt je podporený zo zdrojov SlovakAid.

Človek v ohrození

Človek v ohrození

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Pomáhame ľuďom, ktorí trpia dôsledkami konfliktov, prírodných katastrof a autoritárskych režimov. Podporujeme ľudské práva, bojujeme s chudobou. Vzdelávame. Zoznam autorových rubrík:  DobrovoľníciRozhovoryZahraničieSlovenskoSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu