Preto aj mňa vyslali navštíviť jeden z najatraktívnejších projektov miestnej pobočky Člověka v tísni. Vtedy som ešte nič netušila o dobrodružstvách, ktoré v tomto vzdialenom regióne číhajú. Čím je zaujímavý, ako sme priniesli nový vietor do plachiet miestnych obyvateľov a prečo by ste ho ani vy nemali na svojich cestách obísť?

Syunik má v sebe niečo príjemne domácke, čo sa z mnohých turistických oblastí už pomaly vytráca. Aj vďaka tomu, že tento región zatiaľ veľa ľudí nepozná, je to ideálne miesto pre milovníkov prírody a dobrodruhov, ktorí sa chcú celé dni len tak túlať s batohom po horách, či objavovať tajomstvá miestnych dediniek.
Väčšina turistov totiž navštívi iba slávny kláštor Tatev. Ten je so susednou dedinou spojený najdlhšou lanovkou na svete, zapísanou aj v Guinessovej knihe rekordov. Táto pomyselná brána do regiónu je však iba jedným z miest, ktoré stoja za návštevu. Ďalej na juh sa už ale vydá len málo odvážlivcov.

Ako priviesť horu k Mohamedovi?
Obyvatelia tohto zabudnutého územia medzi Iránom a Náhorným Karabachom často žijú len z toho, čo dopestujú. Muži hľadajú prácu v baniach v okolí mesta Kapan, či nasledujú vidinu lepšieho uplatnenia v Rusku. To by sa však už čoskoro mohlo zmeniť, aj vďaka pomoci českej organizácie Člověk v tísni.

Spolu s miestnymi dobrovoľníkmi sme tu v posledných mesiacoch vyznačili okolo 300 km turistických chodníkov spájajúcich odľahlé dedinky so zaujímavosťami regiónu. Maľovaním značiek to však celé iba začína.
Cieľom projektu je podporiť rozvoj služieb v okolí nových turistických chodníkov, čím sem prilákame viac návštevníkov, a zabezpečíme nové zdroje príjmov pre miestnych obyvateľov.
Napríklad pán Edik v odľahlej dedine Bardzravan aj vďaka našej podpore už čoskoro otvorí nový kemping, kde plánuje napríklad požičiavať kone.

„Vytvoríme nové pracovné pozície. Plánujeme zamestnať 6 ľudí, čo by mohlo miestnym trochu pomôcť. Keď sem začnú chodiť prví turisti, dozvedia sa o nás aj ďalší. Potom vymyslíme nové zaujímavosti, čo prispeje k rozvoju dediny,“ hovorí pán Edik, ktorý buduje nový kemping nad dedinou Bardzravan.



Po stopách predkov
Celá trasa bola navrhnutá ľuďmi, ktorí z miestnych dedín pochádzajú. Začína neďaleko mesta Goris a vedie cez lesy aj lúky, opustené dediny vytesané do úbočí strmých brál s dych berúcimi výhľadmi, aj zarastené dná kaňonov.

Značky vedú až za mesto Kapan, na vrchol 3 206 metrov vysokej hory Khustup ležiacej čoby kameňom dohodil od hraníc s Iránom.

Ľudia v dedinách sú zvedaví a priateľskí. Veria, že turistické značky privedú do týchto odľahlých kútov Arménska viac návštevníkov, ktorí sem prídu s úctou k ľuďom aj k prírode. O rozvoj turizmu sa snažia aj miestne organizácie.
Armen napríklad buduje eko-turizmus v okolí Kapanu. Aj napriek zrakovému postihnutiu vám presne ukáže každú cestu. Vie kde sa nachádza každý kameň či strom a s nasadením koordinuje tím pomocníkov.

Pohostinní Arméni sa o svoj kúsok raja na zemi chcú so svetom podeliť. S chuťou sa pustia do reči s každým okoloidúcim a aj keď sami veľa nemajú, bez váhania vás pozvú na kávu, koláč či pohárik domácej morušovice. Vidieť všetky generácie pokope ako zanietene pracujú na rozvoji svojho domova aj seba samého je ohromné.
Na budúci rok preto dovolenky nehľadajte a rovno kupujte letenky. Užijete si kopec dobrodružstva a podporíte peknú myšlienku, za ktorou sa skrýva obrovské množstvo úsilia. Ľutovať zaručene nebudete, veď v Arménsku všetky plány dopadnú nad očakávania. Aj keď možno preto, že ich tu už preventívne nikto nerobí.






Ak by ste chceli vedieť viac, neváhajte mi napísať alebo sa obrátiť priamo na People in Need Armenia. S celou posádkou sa na vás už tešíme v Gorise.
--
Kristína Križanová, dobrovoľníčka Človek v ohrození
Dobrovoľnícky pobyt je podporený zo zdrojov SlovakAid.