Dva až tri ročne. Koľko trestných činov z nenávisti sa stane naozaj?

Videli ste, ako niekoho napadli len preto, že bol cudzinec, Róm či homosexuál? Nezisková organizácia Človek v ohrození pre obete a svedkov trestných činov z nenávisti pripravuje online formulár, cez ktorý skutok môžu nahlásiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu
(zdroj: archív Človeka v ohrození)

Jednoduchý online formulár, pomocou ktorého bude môcť ktokoľvek nahlásiť, že sa stal obeťou či svedkom trestného činu z nenávisti – takýto nástroj vytvára v týchto mesiacoch nezisková organizácia Človek v ohrození

Chce pomôcť zozbierať reálnejšie počty trestných činov z nenávisti, ktoré sa stali a pomôcť situáciu riešiť. Nástroj by mal začať fungovať v prvej polovici budúceho roka.

„Oficiálne evidovaný počet trestných činov extrémizmu, medzi ktoré patria aj tzv. trestné činy z nenávisti, málokedy zodpovedá realite. V štatistike kriminality vedenej Ministerstvom vnútra SR sa ich výskyt objavuje na úrovni dvoch až troch identifikovaných skutkov ročne. V skutočnosti sú však oveľa frekventovanejšie,“ vysvetľuje Irena Bihariová z oddelenia Ľudských práv neziskovej organizácie Človek v ohrození.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvera, ktorá sa nepestuje

Okrem iných dôvodov to podľa Ireny čiastočne súvisí s tým, že táto kriminalita postihuje práve tých najzraniteľnejších – zástupcov etnických, rasových, náboženských či sexuálnych menšín.

„Devastuje pritom ich dôstojnosť a spôsobuje škody na fyzickej a psychickej integrite. Nie je ľahké po takomto útoku predstúpiť pred orgány činné v trestnom konaní a podať kvalifikované právne podanie,“ podotýka Irena.

Obete z radov niektorých menšín, napríklad Rómovia či cudzinci, často ani nemajú veľa možností, ako sa pustiť do náročnej, nákladnej a zdĺhavej právnej obrany. A tak svoj skutok veľakrát ani neohlásia.

SkryťVypnúť reklamu

„Pre tieto skutky tiež platí, že vyžadujú posilnenú dôveru medzi obeťou, resp. menšinovými komunitami a orgánmi činnými v trestnom konaní, ktorej pestovanie aktuálne chýba,“ zdôrazňuje Irena s tým, že obete sa obávajú viktimizácie, spochybňovania ich výpovedí či toho, že pri vyšetrovaní bude dôkazné bremeno prenášané na ich plecia.

Online formulár

Človek v ohrození sa v októbri minulého roka zapojil do medzinárodného projektu, ktorý sa zaoberá nahlasovaním trestných činov z nenávisti a v týchto mesiacoch vytvára online formulár. Ten by mal fungovať jednoducho, no zároveň presne.

Každý, kto sa stane obeťou alebo svedkom trestného činu z nenávisti, môže skutok jednoducho nahlásiť cez internet. Údaje, ktoré do formulára vloží, by mali pomôcť identifikovať skutok a jeho páchateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Irena vysvetľuje, že nahlasovateľ by mal mať pritom možnosť rozhodnúť sa, či formulár vyplní pod svojím menom alebo anonymne. „To znamená, či prípad nahlasuje len pre štatistické a evidenčné účely alebo sa dožaduje aj právnej pomoci,“ dodáva.

Okrem pomoci obetiam môže podľa Ireny nástroj prispieť aj k podpore občianskeho aktivizmu.

„Pre tú časť verejnosti, ktorá cíti potrebu zasiahnuť proti zvyšujúcej sa radikalizácii online diskurzu a hľadá k tomu nástroje občianskeho aktivizmu, môže byť nahlasovací mechanizmus jednou z možností, ako daný cieľ naplniť,“ podotýka.

Päť krajín

Do medzinárodného projektu, ktorého cieľom je zmapovať situáciu a legislatívny stav v oblasti trestných činov z nenávisti, sa zapojila okrem Slovenska aj Česká republika, Maďarsko, Litva a Malta. Reportovací online mechanizmu spomedzi spomínaných krajín chýba už len Slovensku a Maďarsku.

SkryťVypnúť reklamu

„Náš reportovací nástroj tak vytvárame i na základe praktických skúseností z Česka, Litvy a Malty a po konzultáciách s ďalšími prizvanými expertmi z rôznych európskych krajín. Po menšej úprave sa potom bude využívať aj v Maďarsku,“ vysvetľuje projektová koordinátorka Gabriela Mezeiová z Človeka v ohrození.

Organizácia pripravuje na 9. novembra v Bratislave medzinárodný seminár o nahlasovaní trestných činov z nenávisti, ktorého sa zúčastní približne 60 účastníkov z viacerých európskych krajín.

V rámci projektu budú v roku 2018 prebiehať i školenia odborníkov v danej problematike a súčasťou je aj tvorba národného a komparatívneho reportu. Ten bude zahrnutý do finálnej publikácie vydanej v jazykoch projektových partnerov, ktorá bude obsahovať i príklady dobrej praxe a návod na tvorbu reportovacieho mechanizmu.

Človek v ohrození

Človek v ohrození

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Pomáhame ľuďom, ktorí trpia dôsledkami konfliktov, prírodných katastrof a autoritárskych režimov. Podporujeme ľudské práva, bojujeme s chudobou. Vzdelávame. Zoznam autorových rubrík:  DobrovoľníciRozhovoryZahraničieSlovenskoSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu