Elena Pätoprstá starostkou? V žiadnom prípade.

Asi pred rokom sa v Bratislave začala formovať iniciatíva #VoľBA. Ambíciou bolo spojiť slušných kandidátov bez ohľadu na nestrannosť alebo stranícke tričko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Na jednom mieste sa stretlo množstvo aktivistov a známych mien bratislavského komunálu. Jedno z prvých „uznesení“ #VoľBA bolo, že členom skupiny sa nemôžu stať náckovia, Nesrovnal a Pätoprstá.

Pred štyrmi rokmi kandidovalo s Elenou Pätoprstou viacero aktivistov. Dnes všetci podporujú na starostu Jana Hrčku (porovnaj tutu). V tíme Jana Hrčku je dokonca aj jediný zástupca OĽANO v Petržalke (a ich tieňový minister spravodlivosti) Milan Vetrák napriek tomu, že OĽANO podporuje za starostku Elenu Pätoprstú. Nepodporuje ju nikto, kto mal niekedy tú česť s ňou spolupracovať. Povedzme si teda niečo viac o práci pani Pätoprstej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako mohla mať Petržalka športovú halu. Vďaka Elene nemá.

Inter Bratislava oslovil Petržalku, že by u nás chceli postaviť športovú halu. Okrem malých Interistov by mali kde športovať školáci aj široká verejnosť. Kto pozná pohnutú históriu Interu, ten vie, že klub skoro zanikol, keď im Kmotrík zobral štadión. Dnešný Inter je partia podnikateľov, ktorí dali dokopy peniaze, len aby ich deti mohli aj naďalej hrať za žltočiernych. Títo podnikatelia zložili vlastných 500 tisíc eur a ponúkli športovú halu nám Petržalčanom. 

Po dlhom hľadaní sme zistili, že asi jediný vhodný pozemok, ktorým vieme disponovať, je na Šrobárovom námestí (Macharova). Veľká trávnatá plocha je ohraničená železnicou, za ktorou sa nachádza Digital Park a estakáda Nového mosta, materskou škôlkou a panelákmi. Plochu dnes využívajú iba psičkári. Obyvatelia z okolia si už tiež užili svoje. Pred časom im tam nejaký blázon chcel postaviť 40 poschodovú obytnú budovu, čomu sa našťastie podarilo zabrániť. Plne chápem ich nedôveru voči akýmkoľvek stavebným zámerom na tomto území. 

SkryťVypnúť reklamu

Elenu Pätoprstú nenapadlo nič lepšie ako rozvešať po bránach informáciu o zámere a dotiahnuť na prvé stretnutie poslancov s Interom zástupcov občanov. A tak namiesto toho, aby sme sa v pokoji rozprávali o zámere, o jeho plusoch a mínusoch a ako to urobiť čo najlepšie pre občanov, sme počúvali hysterického pána, ktorý sa chce zo svojho balkóna pozerať na park s lavičkami a nie na športovú halu. Znechutení zástupcovia Interu odišli a viac sa neozvali.

Elena nepozná mieru. Zákony jej veľa nehovoria, ale aj tak vie všetko najlepšie.

Určite bude množstvo ľudí chodiť relaxovať do parčíku vedľa železnice, keď 500 metrov vzdušnou čiarou majú Sad Janka Kráľa. Problém mnohých aktivistov je, že nepoznajú mieru. Park vedľa parku, prečo nie. Železnica ani výpadovka nie je problémom. Športovú halu všade inde, len nie mne pod oknom. Nevadí, že mám 300 metrov ďalej oplotený výbeh, ja chcem venčiť psa tam, kde doteraz.

SkryťVypnúť reklamu

Ale občania to nechcú, nechápete?“, je Elenina univerzálna odpoveď na všetko. Ak by sa na sídlisku našla dvojtonová nevybuchnutá bomba z druhej svetovej a nejaký dobrák by sa ju rozhodol brániť ako kultúrne dedičstvo, nepochybujem, že Elena by s ním vytvorila živú reťaz, chodila tam kempovať a po nociach by ju hladkala, aby chudinka nekorodovala.

Elena žiaľ nedokáže robiť racionálne rozhodnutia. Spýtajte sa Eleny, kde v Petržalke (konkrétne!) by postavila športovú halu a čo by robila, ak by sa našiel obyvateľ, ktorý by bol proti. Som zvedavý na odpoveď. Rovnako sa jej opýtajte, kde konkrétne by stavala parkovacie domy.

SkryťVypnúť reklamu

„Ako mohlo toto dostať 10 tisíc hlasov“, chytal sa za hlavu bývalý hlavný dopravný inžinier mesta, ktorý u nás sedí ako neposlanec v územnoplánovacej komisii. Elenka opäť raz všetkých presviedčala o svojej pravde. „Však s tým roky pracujem, dôverujte mi“, sme všetci počuli nespočetne veľa krát. Elenka sa vyzná do všetkého, len často krát majú všetky odborné útvary opačný názor ako ona. „Elenka, ale zákon to nedovoľuje“ ... „No ale občania to tak chcú!

Mohli sme mať parkovací dom. Vďaka Elene nemáme parkovací dom, pozemok, ani peniaze.

Elenka, keď 20 ľudí zaplatí spolu 100 tisíc a my z toho zrealizujeme tri projekty, dva za 30 a jeden za 40 tisíc, ako chceš určiť, koho euro išlo na ktorý projekt?, pýtal som sa Eleny na stretnutí predsedov klubov. Elena totiž vymyslela, že každému prispievateľovi do fondu miestneho poplatku za rozvoj musíme napísať, na čo konkrétne bude využité každé jeho euro, ideálne rovno v momente zaplatenia. Pekná iniciatíva, len trochu horšie realizovateľná. „Nechápete, inak to nebude transparentné“, opakuje mi Elena potom, čo moju otázku zjavne nepochopila ani na druhý pokus. „Pani Pätoprstá, nejako to už urobíme, aby ste boli spokojná“, vstupuje do toho prednosta za všeobecného pobavenia ostatných prítomných.

Elena Pätoprstá je so svojimi nápadmi taká otravná, že vedenie mestskej časti jej viac krát vyhovelo, len aby od nej malo pokoj. „A to sme si kedy schválili?“, rozčúlil som sa na tom istom stretnutí, keď som sa len tak medzi rečou dozvedel, že Digital Park sa zaviazal investovať 200 tisíc Eur do zeleného parkoviska na Röntgenovej ulici.

Za približne 350 tisíc eur získame prírastok približne 20 parkovacích miest. Dobre čítate, jedno parkovacie miesto na voľnom priestranstve za cca 17 tisíc eur. Hlavne, že medzi autami budú stromčeky, pri železnici, na pozemku, ktorý nám z prieskumu vyšiel na parkovací dom ako najvhodnejší snáď z celej Petržalky. Za podobné peniaze sme mohli mať parkovací dom pre 200-300 áut, z jednej strany porastený zeleňou a zatienený, aby nerušil ani obyvateľov priľahlých panelákov. V oblasti, kde je extrémny problém s parkovaním.

Ale nie, my sme 200 tisíc eur, ktoré Digital Park sľúbil investovať do parkovania v Petržalke, a ďalších viac ako 100 tisíc z mesta, investovali do nejakého zeleného kvázi parkoviska len preto, lebo Elena nedala pokoj a starosta jej to odkýval bez toho, aby sa spýtal ostatných poslancov.

Aby ste vedeli, celému tomu opäť predchádzala akcia, kedy sa Elena postavila na čelo občanov, ktorí úplne oprávnene protestovali proti obrovskému parkovaciemu domu, ktorý na mieste navrhol developer. Lenže namiesto toho, aby sme parkovací dom zmenšili, otočili, umiestnili čo najďalej od obytných domov a dali mu zelenú stenu, Elena opäť ťahala aktivistov na každé pracovné stretnutie a celú diskusiu o parkovaní na Röntgenovej tým spoľahlivo zabila. Druhá petícia, ktorá sa snažila práve o menší parkovací dom, ju už nezaujímala.

Petržalka mohla mať o škôlku viac. Vďaka Elene nemá.

Dva roky dozadu sme sa asi dvadsiati poslanci dohodli, že predložíme úradu do rozpočtu požiadavku na jednu veľkú spoločnú prioritu – modulovú škôlku v areáli niektorej základnej školy. Zmyslom bolo, aby sme namiesto množstva malých priorít, pri ktorých nás Bajan často vodil za nos alebo ich úmyselne zdržiaval, presadili jednu veľkú, ktorá Petržalčanom skutočne pomôže.

Všetci súhlasili, až prišlo na samotné predloženie priorít a Elenka ako predsedkyňa jedného z klubov predložila úradu napriek dohode excel s asi 50-timi prioritami, spolu zhruba za pol milióna. Keďže to nebolo prvýkrát, kedy Elena uprednostnila svoje priority pred prioritami členov svojho klubu, odvtedy s ňou na porady chodil vždy aj jeden z podpredsedov.

Ťažké srdce má na Elenu Pätoprstú aj komunita ochranárov zvierat. Útulok na Rebarborovej sa dostal do krízového stavu, po personálnej aj funkčnej stránke. Mesto bolo ochotné útulok zrekonštruovať, ale pani Pätoprstá si za riaditeľku prelobovala svoju osobu, napojenú na pôvodné vedenie, a z rekonštrukcie nič nebolo. Útulok je naďalej v podstate nefunkčný.

Multifunkčná Elena

Elene Pätoprstej pojem koncepčná práca nič nehovorí. Elena sa montuje do všetkého, pričom väčšinou je úplne mimo a všetko len pokazí. Zaujímavé je, že Elena Pätoprstá kedysi vstupovala do komunálnej politiky s tým, že kritizovala kumulovanie funkcií. Dnes je práve z Eleny Pätoprstej najväčšia zberateľka funkcií v bratislavskom komunále.

Pätoprstá je poslankyňou mesta, mestskej časti ako aj vyššieho územného celku. V Bratislavskom samosprávnom kraji zastáva dokonca pozíciu vicežupanky, čo je práca na plný úväzok, a to spomínam zámerne, lebo s dochádzkou pani Pätoprstej do práce to až také ružové nie je. Okrem toho je členkou asi piatich komisií a sedí v dozornej rade Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Minulý rok dokázala z verejných funkcií (!) zarobiť 30 tisíc eur (majetkové priznanie tu). Okrem toho má svoju prácu v občianskych združeniach a teraz sa chce stať starostkou Petržalky.

Elenu Pätoprstú považujem za niečo ako prírodnú katastrofu. Ak by som si mal vo voľbách vybrať medzi Bajanom a Elenou Pätoprstou, tak prisahám, že volím Bajana. A to o mne nikto nemôže povedať, že by som bol Bajanov fanúšik. Na môj podnet sme mu znížili plat, nazýval som ho paródiou na starostu, zrušil som mu viaceré zlodejiny. Napriek tomu by som pred Elenou Pätroprstou uprednostnil radšej Bajana, lebo Elene chýbajú elementárne schopnosti na riadenie čohokoľvek, nie to mestskej časti. 

Ešte šťastie, že Bajan už nekandiduje a Petržalka má šancu na čestného a schopného starostu – Jana Hrčku.

Dúfal som, že niekto iný namiesto mňa napíše, čo je Elena zač. V koalícii do mesta sme na jednej kandidátke a platí, že spolukandidáti na seba nemôžu útočiť. To však prestalo platiť dňa 23.10., kedy Elena Pätoprstá hrubo zneužila logo SaS s cieľom uviesť voličov do omylu a navodiť dojem, že SaS ju podporuje za starostku. Klamlivý leták doručili do schránok v celej Petržalke. Keď sme protestovali a žiadali vyvodenie zodpovednosti, ostalo to bez odozvy.

A aby toho nebolo málo, logo SaS zneužila aj na svojich reklamných plochách, hoci tvrdila, že nikde inde okrem letáku logo SaS v spojitosti so svojou kandidatúrou na starostku neuviedla. Taká je Elena Pätoprstá.

Zavádzajúci leták Eleny Pätoprstej.
Zavádzajúci leták Eleny Pätoprstej. (zdroj: Peter Cmorej)
Zavádzajúci billboard Eleny Pätoprstej.
Zavádzajúci billboard Eleny Pätoprstej. (zdroj: Peter Cmorej)

Autor je členom SaS a kandiduje za miestneho a mestského poslanca v Petržalke.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu