Matúš Vallo nerozumie komunálnej politike

Bratislava potrebuje spoluprácu. Bez podpory mestských poslancov je aj ten najschopnejší primátor bezmocný, hlása kandidát na primátora Matúš Vallo. Škoda, že sám podľa toho nekoná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (114)

Matúš Vallo (ne)spája

Škoda, že nepodporili Matúša Valla, autora Plánu Bratislava, ktorý jediný sľubuje skutočnú zmenu“, prečítal som si pod mnohými príspevkami o podpore Jána Mrvu pravicovou koalíciou. Okrem toho, že to znie až príliš ako z marketingovej príručky, má to pramálo spoločné s realitou.

Čo urobil Matúš Vallo preto, aby získal podporu? Nič. Matúš Vallo dával od začiatku najavo, že bližšie sú mu politické novotvary a s ostatnými záujem o spoluprácu až tak nemá. Ste so mnou alebo proti mne? To bol spôsob, ako Matúš Vallo rokoval o svojej podpore. Výsledok? Jeho neodolateľnú ponuku „podporím ťa v Petržalke, ak ma ty podporíš na primátora, inak proti tebe niekoho postavím“ Ján Hrčka odmietol a tak Matúš Vallo postavil v Petržalke ako kandidátku na starostku Táňu Kratochvílovú. Milú pani, ktorá nikdy žiadne voľby neabsolvovala a ešte nedávno tvrdila, že po negatívnej skúsenosti kandidovať nechce a nebude.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Matúš Vallo škodí

V komunálnych voľbách je väčšinový systém. Tí, ktorí tomu rozumejú, veľmi dobre vedia, že čím viac kandidátov pravicové strany postavia, tým viac sa trieštia hlasy. A tým je väčšia šanca, že bude vládnuť kšeftárska menšina.

Matúš Vallo o spoluprácu nikdy reálne záujem nemal. Pri rokovaniach o spolupráci musíte vedieť aj ustúpiť a to nie je štýl Matúša Valla. Dokonca aj na fóre #VoľBA, čo bola sympatická snaha spojiť slušných kandidátov naprieč celým politickým spektrom, nezávislých aj straníkov, Matúš Vallo odišiel ako prvý.

O spoluprácu, v ktorej si Vallo diktuje podmienky a netají sa, že je kandidátom strán Spolu a PS, nemali prirodzene záujem ani pravicové strany. Nakoniec však nemuseli nič riešiť, lebo kým oni ešte rokovali, Matúš Vallo oznámil svoje kandidátky do troch kľúčových mestských častí – Petržalka, Ružinov a Staré mesto. Táňu Kratochvílovú, Janu Poláčikovú a Danu Kleinert.

SkryťVypnúť reklamu

Vie vôbec Matúš Vallo, kto v týchto mestských častiach kandiduje a komu pomáha víťazstvu trieštením hlasov v tej slušnej časti politického spektra? V Petržalke má Oliver J&T Kríž neobmedzený rozpočet a už 2x vyhral starostu človek, ktorému odovzdalo hlasy 6 až 7 % oprávnených voličov. V Starom meste kandiduje smerák Borguľa s kampaňou väčšou ako kandidáti na primátora a v Ružinove k starostovskej stoličke kráča Martin J&T Chren. Niečo ako verejný záujem, zodpovednosť voči občanovi, či zodpovednosť za výsledok Matúšovi Vallovi nič nehovoria.

Matúš vyslal do boja tri dámy, ktoré mali doteraz s komunálom pramálo spoločné a o ich šanci na úspech je možné vážne pochybovať. Nie, nemyslím si, že je možné vyárendovať si miestečko, teda mestskú časť, v ktorej chcem kandidovať, a potom sa hnevať na každého, kto mi tam príde robiť konkurenciu. Ale ak Matúš Vallo nevie ponúknuť relevantných kandidátov a ani sa len nepokúsi o vyjednávanie, tak jeho snahou nie je spájať alebo hľadať riešenia. To sú len predvolebné kecy. Vallove správanie je nezodpovedné a najmä neúctivé voči občanom. Nemám problém priznať, že aj tento text si vykoledoval práve týmto svojím správaním.

SkryťVypnúť reklamu

S kým chce Matúš Vallo spolupracovať?

Pozrime sa na kandidátov Matúša Valla. V Petržalke dokázal z 35 miest obsadiť iba 18, aj to si musel pomôcť niekoľkými Staromešťanmi a pánom z Marianky. Väčšina mien z Vallovej kandidátky je v Petržalke neznáma. Na kandidátke má dokonca terajšieho poslanca za SDKÚ, ktorý poslušne podporoval všetky svinstvá vrátane veľkého parkovacieho podvodu. To je tá nová slušná politika made by Matúš Vallo? O niečom svedčí, že väčšina aktívnych petržalských aktivistov kandiduje v inom ako Vallovom tíme a do mesta idú ako nezávislí.

S kandidátmi do mesta je to o niečo lepšie. Na kandidátke sa nachádza viacero známych mien z verejného priestoru, ktoré však až na výnimky nemali s komunálom nikdy nič spoločné. Skutočne je Matúš Vallo taký naivný a myslí si, že so svojou partiou obsadí mesto? Všimol si, koľko sedí v poslaneckých laviciach v meste starostov, kandidátov na starostov, či iných matadorov s kampaňou na poslanca väčšou ako má Matúš Vallo na primátora?

SkryťVypnúť reklamu

Primátor je odsúdený na spoluprácu naprieč celým politickým spektrom. S kým chce Matúš Vallo spolupracovať, keď svojimi spôsobmi dokázal naštvať ešte aj svojich prirodzených spojencov? V tomto je vidieť napríklad priepastný rozdiel medzi Vallom a Václavom Mikom, ktorý tiež nemá komunálnu skúsenosť. Kým Vallo sa cíti ako stred vesmíru, Václav Mika poctivo obieha zastupiteľstvá a zoznamuje sa s poslancami.

Plán B plný chýb

Keď si už Matúš Vallo narobil kamarátov, mohol čakať, že všetci sa nebudú iba nečinne prizerať a aplaudovať jeho kampani. Jano Hrčka si prečítal pár strán venovaných financovaniu sľubov z Plánu B pre Bratislavu a rýchlo zistil, že celý plán je postavený na vode. A potom si dal Matúša na obed, na večeru a aj ako dezert ku káve. Matúš Vallo s tímom sa len prizerali a nedokázali si nájsť chyby, ani keď im dal na to Jano niekoľko dní.

Jediné vykonateľné veci z kapitoly financovanie plánu B je zvýšenie daní z nehnuteľností o 100 %, spoplatnenie prvého auta pre Bratislavčanov sumou 299 eur/ročne a druhého auta sumou 599 eur/ročne, čo len ukazuje, aký je Matúš Vallo odtrhnutý od reality. Ak by sa aspoň trochu zaujímal o komunálnu politiku, vedel by, že priechodná výška poplatku za prvé auto je maximálne vo výške niekoľko desiatok eur. Ak by chcel Matúš Vallo vedieť, aký je reálny plán na financovanie rozvoja Bratislavy a spoplatnenie parkovania, nájde ho napríklad tu. Volá sa Plán A.

Ak aj Matúš Vallo náhodou „utrpí“ víťazstvo, obávam sa, že tvrdo narazí a množstvo ľudí ostane sklamaných. Kandidát pravicovej koalície Ján Mrva nemá síce takú fancy reklamu a imidž ako Matúš Vallo, ale má to, čo Matúšovi tak zúfalo chýba. Skúsenosti a schopnosť spolupracovať aj s inými, ako len so sebou samým.

Milý Matúš, je mi až ľúto, ako som ti naložil. Ale zaslúžil si si. Rozhodol si sa kandidovať na primátora a vyzvať na súboj všetkých naokolo. Tak vitaj v komunálnej politike, bojuj a prestaň mrnčať, ako ti všetci robia zle. Ak sa ti podarí uspieť, bude to tvoj najmenší problém.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu