Keď si Donald trumpne
Nedávne stretnutie medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Bielom dome bolo plné napätia a ostrých výmen názorov. Trump kritizoval Zelenského a obvinil ho, že nie je pripravený na mier, čo viedlo k predčasnému ukončeniu rokovaní. Zelenskyj poďakoval Spojeným štátom za podporu, ale rokovania skončili bez podpisu plánovanej ekonomickej dohody
Delenie krajiny
Molotov-Ribbentropov pakt, známy aj ako nacisticko-sovietsky pakt. Bol to pakt o neútočení, ktorý podpísalo nacistické Nemecko a Sovietsky zväz 23. augusta 1939. Pakt obsahoval tajný protokol, ktorý rozdelil východnú Európu na nemecké a sovietske sféry vplyvu. Bol to významný okamih vedúci k druhej svetovej vojne.
Akási čudná Donaldská repatriácia, pýtať od napadnutého
Nedávno sa objavili správy, že americký prezident Donald Trump navrhol Ukrajine, aby výmenou za americkú pomoc dodávala Spojeným štátom vzácne kovy. Tento návrh vyvolal rôzne reakcie, vrátane kritiky od nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý to označil za sebecké.
Podľa správ sa Trumpova administratíva snaží dosiahnuť dohodu, ktorá by zabezpečila dodávky vzácnych nerastných surovín do USA výmenou za vojenskú podporu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však odmietol podpísať dokument, pretože sa cítil nútený prijať niečo, čo nemal čas dôkladne preštudovať.
Dokedy bude napadnutý ťahať za kratší koniec? Kradnúť, okupovať sa teda oplatí?
Mníchovská dohoda
tiež známa ako Mníchovská zmluva alebo Mníchovská zrada, bola medzinárodná zmluva podpísaná 30. septembra 1938 zástupcami Nemecka, Spojeného kráľovstva, Francúzska a Talianska. Na základe tejto dohody bolo Československo donútené odstúpiť Nemecku pohraničné územie osídlené prevažne Nemcami, známe ako Sudety.
Táto dohoda bola významným prejavom politiky appeasem entu, teda politiky ústupkov, a bola dôležitým krokom nemeckej zahraničnej politiky smerom k druhej svetovej vojne. Z hľadiska medzinárodného práva bola zmluva v rozpore s Paktom Spoločnosti národov, locarnskými dohodami a Briandovým-Kelloggovým paktom.
Československá vláda sa od dohody dištancovala a označila ju za čin z donútenia. Mníchovská dohoda mala ďalekosiahle dôsledky pre Československo, ktoré stratilo značnú časť svojho územia a obyvateľstva.
Budapeštianske memorandum
o bezpečnostných zárukách bolo podpísané 5. decembra 1994 v Budapešti. Memorandum poskytovalo bezpečnostné záruky Ukrajine, Bielorusku a Kazachstanu v súvislosti s ich pripojením k Zmluve o nešírení jadrových zbraní (NPT). Signatármi memoranda boli Spojené štáty, Rusko, Spojené kráľovstvo a Francúzsko.
Podľa memoranda sa signatári zaviazali rešpektovať nezávislosť a suverenitu Ukrajiny v jej existujúcich hraniciach a zdržať sa hrozby alebo použitia sily proti jej územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti. V roku 2014 však Rusko porušilo toto memorandum anexiou Krymu.
Dutohlavci neveria a túžia po...
Sibírsky záchod je vtipný termín, ktorý sa používa na opis jednoduchého vonkajšieho záchodu v drsných podmienkach. Predstavte si dve tyčky: jednu máte zapichnutú v snehu, aby ste sa jej mohli držať, a druhú máte v ruke na odháňanie vlkov. Je to skôr humoristický opis než skutočný záchod, ale určite to vyvoláva úsmev o tamojších pomeroch, nie nepodobných skutočnosti.
Svet si prehadzuje clá
cez hranice ako na tenisovom turnaji. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.
Kotrmelce
Rudolf Huliak bol nedávno navrhnutý na post ministra športu a cestovného ruchu Slovenskej republiky. Prezident Peter Pellegrini ho prijal v Prezidentskom paláci, kde Huliak predstavil svoju víziu pre rezort. Huliak tvrdí, že má dostatok manažérskych skúseností na vedenie ministerstva a plánuje úzko spolupracovať s rezortmi pôdohospodárstva a životného prostredia.
Jeho nominácia však vyvolala kontroverzie, najmä kvôli jeho radikálnym politickým postojom a nedostatku odborných skúseností v oblasti športu. Opozícia varuje, že jeho menovanie môže poškodiť reputáciu Slovenska
Momentálne vie akurát nevydarený kotúľ vzad. Ešte ich bude habadej. Kameramani používajú pri jeho snímaní zásadne širokouhlé objektívy.
Dopad a rovno na hlavu
Erik Kaliňák, europoslanec za stranu Smer-SD, nedávno vyvolal kontroverziu svojimi vyjadreniami o Rusku a Ukrajine. V rozhovore pre portál Interez uviedol, že ak by sa ruské vojská dostali do Užhorodu, Slovensko by získalo „konečne spoľahlivého suseda“. Podľa neho by bolo Rusko dôveryhodnejším partnerom než Ukrajina, ktorá podľa jeho slov viackrát poškodila Slovensko ekonomicky.
Tieto vyjadrenia vyvolali ostrú reakciu zo strany opozície, najmä od predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, ktorý ich označil za dôkaz proruského smerovania vlády Roberta Fica. Šimečka tiež pripomenul skoršie vyjadrenia bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý pripustil možnosť vystúpenia Slovenska z EÚ a NATO.
Kaliňákove slová o možnom rozpade NATO a o tom, že Slovensko by sa malo pripraviť na túto možnosť, tiež vzbudili otázky o jeho postojoch k bezpečnostnej politike krajiny.
Rodinná anemnéza:

a iné... Dosvidania. Do svitania Slovensko?