Na začiatok trocha znalostí, histórie s nápomocou Wikipédie.
Diktatúra
je forma politického usporiadania spoločnosti, ktorá je v protiklade s demokraciou. Podstata diktatúry spočíva v uplatňovaní neobmedzenej politickej moci určitou skupinou osôb, alebo priamo nejakou osobou (diktátorom). Etablovanie diktátorských režimov má svoj charakteristický priebeh. Čelný predstaviteľ diktatúry, teda neobmedzený vládca či vladár, ktorého slovo je “zákon”, sa nazýva diktátor. Diktatúra obvykle obmedzuje slobodu slova, médií a shromažďovania. Najznámejšími diktátormi 20. a 21. storočia boli osobnosti ako Adolf Hitler, Benito Mussolini, Josif Stalin, Mao Ce-Tung, Fidel Castro, Pol Pot, Idi Amin, Augusto Pinochet a ďalší (doplň si, ale len potajme, aby si to neoľutoval, lebo je to tu a teraz). Tieto režimy sa často vyznačovali autoritatívnym prístupom k vláde a obmedzením občianskych práv a slobôd. Diktatúra je teda politický režim, ktorý sa vyznačuje absolútnym nedostatkom demokratických volieb a lídri neuznávajú limity stanovené zákonom alebo ústavou. Je to forma vlády, ktorá sa výrazne odlišuje od demokratických princípov.
Opozícia (vtedy)...
z radov liberálov, socialistov a komunistov však bola tvrdo potláčaná tajnou štátnou políciou Gestapo pod patronátom Heinricha Himmlera.
...a dnes
roztrúsená, s nežným rukavičkami v ringu s vytrénovaným neľútostným boxerom boxujúcim neférovým spôsobom.
Obecenstvo
fanynky do roztrhania tela milujúceho svojho hranatého hrdinu.
Nacistická strana postupne ovládla súdy, miestne vlády a všetky občianske organizácie
okrem protestantských a katolíckych. Verejnú mienku v Ríši utváralo ministerstvo propagandy vedené Jozefom Goebbelsom, ktorý na to využíval masmédiá, film a Hitlerove prejavy. Štátny aparát sa snažil vykresliť Hitlera ako vodcu nemeckého ľudu (Führer), ktorý nakoniec mal v rukách takú výkonnú moc, akú si želal.
Na začiatku existencie nacistického Nemecka zaujal Hitler zahraničnú politiku
zastrašovania a vydierania, keď vznášal zdanlivo odôvodnené požiadavky na svojich susedov, ktorým sa v prípade ich nesplnenia vyhrážal vojnou. Keď sa ho pokúsili jeho protivníci upokojiť ústupkami, prijal ich a zameral sa zas na ďalšiu oblasť. (pozn.: teraz Putin a spol.) Týmto postupom sa mu podarilo získať značné územie bez toho, aby to viedlo k vojne ako v prípade Mníchovskej dohody a postúpenia českého pohraničia Nemecku v roku 1938. Agresívna politika Nemecka viedla k tomu, že Nemecko vypovedalo Versaillskú zmluvu a od roku 1935 sa začalo znovu vyzbrojovať. V tom istom roku pripojilo k Nemecku späť Sársko, o rok neskôr Porýnie.
Existuje aj skrytá forma diktatúry,
schovaná do slov plných demokracie. Toto je pozvánka do komančskej prérie so spoznávaním skutočného života. Ani si voliči neuvedomili, že dali zelenú diktátu, autoritatizmu s lákavými sľubmi, rečičkami, čo v celkovom dôsledku znamená uchytenie moci nad všetkým a všetkými. K tomu prispieva zápecníctvo, nezáujem o veci verejné, čo je živná pôda pre manipulátorov čo sú ruka v ruke s rozličnými mafiami a svet sa pre takých stáva bojom o prežitie, kde morálka, spravodlivosť ustúpi hrozbe a strachu. Toto je svet diktatúry boľševickej, fašistickej či zmiešanej, s rovnakým spoločným menovateľom, čo sa tu chystá pod rúškom akejsi demokracie akéhosi spasiteľa, vodcu, čo vo vlastnej fantazmagórií vťahuje krajinu do zla, čo sme tu už zažili. Ale bojí sa ten svoj zadok a zakrýva ho táraním. O to zvlášť je to zarážajúce a hodné zamyslenia sa nad tunajším dianím. Ani priaznivci fašizmu a boľševizmu si spočiatku neuvedomovali, žijúc si ten svoj uzavretý svet, že sú klamaní, zneužití, vydieraní a že sa ocitli nič netušiac v násilí, vojne, v mašinérii zla a kde sa ich životy stali štatistickými číslami.
Účinkujúci a hlavní predstavitelia spoločnosti s vedením obmedzeným (spol. s v. o.): Čosamuhubanezastaví, zvaný šéf, ináč psychopat z ústavu, Usmievaveslniečko, zvaný podržtaška, kecálek, kandidát na miesto tam hore, Tenčočítabezpapiera zvaný semafor, Presnetrafená, nekultúrna ženščina, čo sa netrafila do jazyka, Žilenakbudešgagaťsnami šéf lesov, uja Chu.., Tarabuja už netreba viac predstavovať, Če-ge-blaha je nalezenec z ústavu, Kura sú bitkuchtiví chlapci, Poblížnanáčelníka je spoločenská spoločníčka do postele, Červená čiapočka zvaná Mončiči je v EÚ, aby brojila voči EÚ za peniaze EÚ, Tenčokalioceľ čo si mädlí ruky nad vojenským obchodom a vraj chce mier, je tu trojmenový s prehozom a mnohí ďalší arogantní borci, zákerní strelci, drzí kradoši, egoistickí narcisti, bezohľadní lumpi, zbabelí tupci, hlúpi podvodníci, úlisní kolaboranti, diktátorskí manipulátori... píp... píp... a píp...

Kolaborant je osoba spolupracujúca s vojenským nepriateľom, okupačnou mocou, prípadne s politickým nepriateľom proti záujmom vlastnej krajiny/politickej skupiny. Činnosť kolaboranta/kolaborantov sa nazýva kolaborácia alebo kolaborantstvo či vlastizrada. Kolaborácia sa tvrdo trestala.
Podobnosť skutočnosti tu a teraz v krajine pod Kriváňom a pod jej psychopatickým šéfovaním a medzi minulosťou je úplne náhodná?
Préria sa bude klčovať, ťažiť. Šéf prérijného národného parku bol strategicky rýchlo vymenený a dosadený bol nový komanč s červenou sekerou na (v) čele. Dreva sa zmocnia známi drevovýrobcovia, z okolia známeho komanča Tenčočítabezpapiera a obávaného kráľa lesov zvaného Žilenakbudešgagaťsnami. Ga-ga. Lykožrúti medvede, vlci sa presťahovali medzi ľudí lebo sa stali bezdomovcami. Ministerstvo turistiky, športu a cestovného vzruchu dostalo novú úlohu vo vypratávaní prírody od zvyškov prírody. Milovníci prírody dostali svoje miesto v ZOO, ale na druhej strane mreže, než ako sme zvyknutí.
a rodinka to dotiahla tam, kam to dotiahla
Sľubovaný národný film o národnom semafore ešte doťahuje dokrútky a momentálne prebieha cenzúra. No veď, čo keby náhodou tam bolo niečo nepatričné, protinárodné, protivládne a nevhodné pre vládneho voliča. Bude z neho seriál na pokračovanie. Prvé diely už má za sebou najmä na sociálnych sieťach. Má výnimočnú sledovanosť a úspech. Tvorcovia nechcú prezradiť pointu a výsledok, ale už sa našli vinníci v uniformách, pretože včas neupozornili mesto a štáb obrany krajiny o budúcom mieste nehody. Dokonca aj stopy navádzajúce až do istej garáže, tvoriace spojnicu medzi miestom nehody, teda zlomeným semaforom, nič o čine neprezradili a sú záhadou, čo tvorcovia dramaturgie nie a nie prezradiť. Janko Hraško a jeho hrach sa od takého značenia dištancuje rovnako ako značkári z klubu turistov.
Momentálne préria plná komančov oprašuje metódy moci prevzaté spred 100 rokov. Len kto má čakať na slušných, až od nich dostanú po hube?
Nieto už ďalej nečinne čakať na ďalší vývin. Voľby čo rozhodnú ako ďalej, sú tu.
Ja chcem civilizovanú budúcnosť, nie ruské tanky a diktatúru.
Nie a nie podržtaškovi!