Asi každé slovenské mesto má svoje problémy. A jedným z nich je parkovanie kamiónov, či už tranzitujúcich, alebo čakajúcich na nakládku. Hlavne v noci. Rozlezené, kam sa len dá (a slona nezaparkujete kdekoľvek) parkovísk je málo. Vodiči odparkujú. Nemajú sa kde najesť, nie sú toalety a v noci ich môže ktokoľvek vykradnúť. A že je čo kradnúť.
Náklad
Niekedy je väčšia škoda na dorezanej plachte, ako na ukradnutom tovare. Niekedy je zas škoda na tovare spôsobená nie krádežou, ale napríklad zamoknutím tovaru. Alebo jednoducho škoda na ukradnutom tovare.
PHM
K tomu niet čo dodať. Zásoba v kamióne môže bežne dosahovať 1500L.
Osobné veci vodiča?
Profi navigácia cca 300 euro
Laptop 350 - 1000 Euro
Mobilné telefóny
Vysielačka 100 - 200 euro
Meniče napätia
Tankovacie karty, platobné karty, doklady....
A teraz si predstavte, že takéhoto slona odstavíte, na mestom určené parkovisko pre slony. Nemusí to byť vyasfaltovaná, kamerami strážená plocha. Ale verím, že by sa takáto našla v každom meste. Na tomto parkovisku ho privíta strážnik. (VPP) A tento vodič sa vyspí kľudne, pretože vie, že niekto iný bdie. A stráži ho.
Na tomto parkovisku má WIFI pripojenie (minimálne náklady) na komunikáciu s rodinou
Na tomto parkovisku má toaletu a sprchu.
Na tomto parkovisku má bufet alebo reštauráciu.
Na tomto parkovisku má smetné nádoby.
Na tomto parkovisku ma plošinu, aby si odhrnul sneh zo strechy napadnutý v noci.
(V zimnom období. V lete sa sneh odhřňa komplikovane)
A hlavne sa cíti v bezpečí on. A v bezpečí je aj jeho slon.
Druhý variant je že na parkovisku má len wifi a toalety, smetné nádoby a plošinu na odstránenie snehu zo strechy.
A strážnika
Sprchu a reštauráciu mu zabezpečí samotná reštaurácia (pizéria....) v meste. Odvoz a dovoz sa určite dá vyriešiť. Možno mestským elektromobilom. Alebo to bude reštaurácia zabezpečovať sama. Komunikácia s parkoviskom cez CB (občianska rádiostanica).
Vodič za toto parkovisko zaplatí 3-5 Eur. Cenotvorbu nechávam na meste. A za tých 5 eur dostane "stravenky" (v D známe ako Gutschein) v cene parkovného. Tie stravenky minie na jedlo. Jedlo v reštaurácii (bufete) na parkovisku, alebo v reštaurácii v meste. Určite tam minie viac.
Výhody?
Bezpečné parkovanie slonov a obmedzenie krádeží.
Slony na jednom mieste a "neotravujú" obyvateľov.
Nerozbíjajú žiadne ďalšie odstavné plochy a netúlajú sa mestom.
Odpadky, výlučky a exkrementy ako vodičov, tak aj ich slonov, sú tam kde patria(Určite lacnejšie ako zbierať to po celom meste, alebo odstraňovať uniknuté kvapaliny).
Rozvoj reštaurácií, alebo rozšírenie služieb v meste.
Zapojenie dlhodobo nezamestnaných (svetlo aj tmavomodrých) prostredníctvom VPP, či už cez mesto, alebo danú reštauráciu. Vybudovanie pracovných návykov. Pravidelné dochádzanie do práce.
Na pozíciu strážnika nepotrebujete vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Ku krádežiam dochádza veľakrát len preto, že slon stojí v tme a bez dozoru. Vodič spí. Absolútne stačí, ak stážnik bude mať nepremokavé, alebo reflaxné oblečenie, baterku, a bude sa pohybovať po parkovisku Bezpečnejšie cesty z dôvodu kamiónov bez snehu na streche.
Nevýhody?
Všetko je možné. Osobne nevidím žiadne. Všetko sa dá. Zo strany mesta poskytnutie plochy, možno vyčlenenie častí daní z priemyselných podnikov v meste, do ktorých dochádzajú kamióny. Pripojenie k wifi je o minimálnych nákladoch. Smetné nádoby, toalety, nejaká tá "kutica" pre strážnika. A ak je reštaurácia mimo, aj to sa dá doriešiť.
Všetko je možné a táto idea má tú výhodu, že umožňuje riešiť zapojenie dlhodobo nezamestnaných do pracovného procesu, pri minimálnych nárokoch na vzdelanie a minimálnych nákladoch.
A prečo by Slovensko nemohlo byť v niečom prvé?
Či?