Ako určiť užitočnosť človeka

Univerzálnu "užitočnosť" vnímam úplne subjektívne - pre svoju komunitu a spoločnosť môže každý vidieť užitočnosť napríklad nezamestnaného básnika alebo matky na materskej dovolenke rôzne. Ja však verím, že každý z nás, občanov, vie sám za seba povedať, akú časť zo svojej užitočnej produkcie by tej-ktorej skupine, prípadne všetkým, obetoval v rámci svojej obce, územného celku a štátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)
Obrázok blogu

Koľko máme vlastne peňazí na rozdeľovanie bez podmienky práce? Ako už bolo spomínané - aj základný príjem alebo "univerzálny kredit" - treba niečím kryť. Tým, čo máme pre ľudí a v tej sume, koľko máme k dispozícii - napríklad 150 miliónov litrov mlieka alebo milión automobilov - vyjadrené v ich cenách. Tým krytím je časť z reálnej kapacity ekonomiky - z celkovej produkcie služieb a produktov užitočných a potrebných pre ten "dôstojný život", ktorý majú pokrývať. (zvádza ma to nepočítať tam napr. finančné služby a služby štátu). Je to jednoducho tak, že občania každej obce, mesta, alebo celého štátu by mohli slobodne rozhodnúť, akú časť zo svojej užitočnej produkcie (výroby potravín, tepla, služieb, tovaru) obetuje iným "neproduktívnym" členom vo svojom meste - v kraji - v štáte. Povedzme 25% z produkcie (užitočných) obyvateľov pôjde na krytie základného príjmu, namiesto dnešných 45% daní a odvodov, z toho 15% na miestny univerzálny kredit, 7% na krajský kredit a 3% na štátny kredit. V týchto sumách by odovzdali prostriedky svojej obci, kraju a štátu na výplatu základného príjmu. Kompletne nezamestnaná obec (jej občania), ktorá neprodukuje nič užitočné do spoločného solidárneho vrecka, dostane len solidárne 3% štátnych + 7% krajských na výplaty základného príjmu. Otázkou na občanov je solidarita vs. rovnoprávnosť - pokojne si vytvorte modely, kde v rámci štátu sa môžu líšiť základné príjmy podľa produkcie kraja alebo aj obce - podľa toho, ako sú schopní jej obyvatelia pokrývať tento prácou nepodmienený kredit vlastnou produkciou. Stále tu môže platiť - ak obec alebo kraj produkuje menej, má nižší nárok na základný príjem pre svojich obyvateľov - ale na vyššej úrovni obcí a krajov. Alebo zjednotíme výšku "univerzálneho kreditu" na úrovni štátu? Alebo rovnaký v celej EÚ?? Budú nám kryť Nemci naše kredity svojou vysokou produkciou?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia môžu chcieť stále viac, ale môžeme rozdávať iba z toho, čo reálne vyprodukujeme. Samozrejme niekto to jedlo, teplo a bývanie nakoniec vyrobiť musí.

Zásadným prínosom základného príjmu (univerzálneho kreditu) by bolo tiež technické zjednodušenie celého procesu výberu a prideľovania dávok - kde už dnes tečú veľké prostriedky a ich presuny sú zámerne zahmlievané a komplikované a zožerie ich štát, bankári a korupcia.

Ako významne by sa týmto mechanizmom prerozdeľovania obišli neefektívne služby štátu, úžera finančného sektora a korupcia? Nechali by sa ukrátiť o ich príživnícke zdroje príjmov? To je otázka za miliardy.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusie, zdroje, hlasovania a online chat nájdete na Facebook skupine: NEPOTREBUJEM POLITIKOV- Priama občianska demokracia

Daniel Marko

Daniel Marko

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Mojim životným princípom sú sloboda a autenticita - právo každého človeka prežiť svoj život podľa seba, bez toho, aby mu ho určoval spoločenský systém, konvencie, alebo aj len názory iných o tom, "čo sa patrí alebo nepatrí". Neverím, že existuje niečo ako "objektívna pravda" alebo "univerzálne dobro" pre každého, alebo nad všetkými. Preto nevidím ani zmysel v hlásaní akejkoľvek "objektívnej" reality - ale v poznaní svojho vlastného vnútorného sveta a prežívania - či už vedomého, alebo nevedomého.V tomto duchu mi zmenila život postmoderná psychológia, kde sa venujem komunikačnej a hypnotickej psychoterapii v tradícii Miltona H. Ericksona. V tomto ne-objektivistickom prístupe vnímam každého človeka ako unikátnu individualitu, s jeho vlastným právom na svoju realitu a svoje videnie toho, čo je správne, dobré a dokonca aj skutočné. A preto tiež neverím v osvietené schopnosti vodcov, lídrov a politikov "objektívne" určovať správny smer nám všetkým - pretože to vieme iba MY SAMI. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaFilozofia životaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

235 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu