
Štát nemôže byť donekonečna "zlý manažér". Tento problém môže mať z môjho pohľadu dva základné korene:
1. Politické garnitúry a lobing korumpujú manažment verejných statkov, alebo
2. Akcionári - teda občania - nemajú dosah alebo riadiaci potenciál kontrolovať chod svojej "akciovky" - nášho štátu.
Zastavme sa nad týmto tvrdením - je štát vlastne náš, keď ho nekontrolujeme? A vôbec - mal by byť štát "náš majetok" - nás všekých občanov? A podobne - vydané peniaze - by nemali byť naše - teda mali by sme mať kontrolu nad ich vydávaním do obehu? - Teda - ak by ich vydávala naša centrálna banka zvrchovaného štátu - ako si naivne myslia milióny obyčajných ľudí, že to je ešte stále teraz. Nemala by centrálna banka naše peniaze na trh za účelom podnikania iba požičiavať a kontrolovať ich celkové množstvo? Kedy sa vás niekto spýtal, či môže štát "tlačiť" vaše peniaze alebo dokonca prenechať toto právo inej zahraničnej inštitúcii a požičiavať dnes takmer bez úrokov súkromným bankám a pripraviť vás o: a) ušlé úroky, b) časť hodnoty vašej mzdy infláciou? Prečo by sme napríklad ako "akcionári" štátu , teda my občania, nemohli dostať od vlastnej firmy (neziskovej?) - prostriedky, ktoré rozdáva cudzím súkromným bankám takmer zadarmo? - prečo by sme prípadne nepožadovali od vlastnej firmy dokonca zľavu (pre komerčné banky existujú aj záporné úroky), podobne ako sú výhodnejšie zamestnanecké "akcie" alebo produkty vlastnej firmy? Aj zamestnanec Telekomu má zľavu na telefonovanie - prečo by centrálna banka nemohla vytvoriť projekt financovania bývania ručenou hypotékou a iných úverov občanom bezúročne, alebo aspoň so základným 1,0% úrokom za aký VIE získať zdroje? Komerčné banky a štáty majú peniaze dnes takmer zadarmo, aby následne na nás, občanoch, mohli vymáhať nehorázne úroky na kreditkách? Keď sa dá zorganizovať financovanie vojen, pomoc cudzím štátom, prečo by sa nedalo pomôcť sami sebe?
Tu mám alarmujúcu hypotézu - čo ak je to tým, že štát nám už nepatrí? - Čo ak už nie sme jeho akcionári, je sprivatizovaný, ukradnutý a je v rukách tých istých bankárov, čo financujú politiku štátu a ktorí by zožrali zaživa každý pokus, ktorý by im zrušil biznis... komu by chýbali úverové produkty súkromných bánk, keby €(EURO) peniaze požičiaval priamo štát svojim občanom cez špeciálnu agentúru?
Predstavte si takúto fikciu - väčšina občanov by sa podľa platného práva jedného dňa rozhodla vstúpiť do novozaloženej akciovky "Prvá občianska, a.s.", - vkladom by bol záväzok odpracovať si vklad zamestnaneckým pomerom a iné finančné a nefinančné vklady - ak by sa upísali akcie 300.000 ľudí, vyhlásili by referendum, zaviedli by zmenou ústavy potrebné normy, kúpili alebo previedli spätne bývalé štátne majetky,zmenili by štátnu príslušnosť a podobné "formality" - vznikol by úplne "Nový štát, a.s.", starý by zanikol a... obnovili by vydávanie vlastnej firemnej meny. V čom by mohla byť lepšia takáto akciovka od dnešného štátneho aparátu? Nebojte sa, je to len fikcia - je to síce právne možné, ale zároveň prakticky tažko predstaviteľné, aby sa niečo takéto zásadné udialo. Alebo nie?
Mám pre každého z vás, ako občana, otázku - čo by sa dalo urobiť s dnešným riadením nášho štátu teraz, aby sa riadil aspoň tak cieľavedome pre blaho občanov, ako veľká akciovka pre akcionárov? Sú voľby porovnateľné aspoň s valnou hromadou v akciovkách? Ako dospieť k väčšej kontrole občana nad svojou štáto-firmou "Stará občianska SR, a.s." a nad svojou budúcnosťou? Prečo by sme nemohli vyžadovať od našej "akciovky" a od našich poslancov uplatňovať princípy priamej demokracie, elektronického hlasovania, wiki-nomiky, firmy 2.0 aj v rozhodovaní o zásadných otázkach riadenia nášho štátu? Sme ako občania už len blbí nevoľníci, alebo sme tak manipulovaní (a blbí), že "sakra nevieme stále, čo je to len pre nás to dobré a správne"?