Hneď pri vstupe do Stĺpovej siene ma zaujal obraz tancujúceho páru. Muž a žena v tesnom objatí, obrysy tváre skôr len jemne naznačené ako výrazné, telá plné dynamiky. Obaja tancovali radostne a sviežo, z obrazu sálali smiech a radosť, aj keď žiaden smiech v očiach či v kútikoch úst nebol priamo štetcom namaľovaný. Pred týmto obrazom Martina Račka som postála trošku dlhšie. Ostalo mi záhadou, ako dokázal maliar na obraze stvárniť radosť bez povestného účka na perách a jasných žiariacich očí. Autorovi fotografie sa tento obraz páčil tiež najviac.

Osobitne sa mi páčili vystavené ženské akty od Igora Tymczáka. Zapáčili sa mi najmä kvôli červenej svetelnej línii, ktorá ako červená kontúrka obkresľovala nahé ženské krivky pozdĺž celého tela. Na čiernom pozadí vynikol autorov nápad prirodzene jemne a vkusne.

Od prvého okamihu ma rozveselil obraz Ľubice Oberučovej z Košíc. Sálala z neho mocná oranžovočervená energia, ktorú som medzi ostatnými vystavenými obrazmi nemohla nepostrehnúť. Aj farebné motívy Miroslava Kudziu sa mi veľmi páčili. Tie boli zasa pekne usporiadané a vytvárali rôznorodé tvary.


Veľmi milé mi pripadali jemné stromčeky, ktoré autorka Ľudmila Běťáková namaľovala do troch horizontálnych farebných línií. Z pozície laika mi pripadal jej spôsob maľovania veľmi náročný, vyžadujúci veľa drobnej práce. Z jej obrazov vyžarovala jemnosť a radosť.

Srdcu blízke mi boli scenérie z Košíc. Zvlášť ma upútalo vyobrazenie gotického Dómu svätej Alžbety v Košiciach pri pohľade z Alžbetinej ulice od Gabriela Holcera. Farebné podanie a nepatrné ťahy štetcom dokonale vyjadrili večernú atmosféru dominanty Košíc.

V závere prehliadky som sa vrátila na začiatok výstavy a dlhšie pristavila pri obraze Viery Szabovej, ktorý zobrazoval muža a ženu v objatí. Spôsobom zobrazenia mi pripomínal dávne stredoveké obrazy. Tento obraz mi svojím spôsobom pripadal ako nedopovedaný príbeh. Pohľady starca a mladej ženy skrývali v sebe myšlienkový konflikt. Každý pozorovateľ si v ich nezvyčajnom objatí mohol nájsť vlastné pokračovanie príbehu.

Výstava „Slovensko 2009 z košických ateliérov“ vznikla v spolupráci Slovenského technického múzea v Košiciach, Domu Matice slovenskej v Košiciach, Galérii VEBA v Košiciach a Centra voľného času – Regionálneho centra mládeže v Košiciach. V Stĺpovej sieni Slovenského technického múzea v Košiciach potrvá do 31. augusta 2009.
Foto: Eduard Kladiva