Ako sa nedostať do bodu, kedy sa nevieme rozhodnúť?

Schopnosť rozhodovať sa, sa míňa. Míňa sa každý deň. Tak aký je teda spôsob, ktorým zamedzíme, aby sa neminula?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Často sa nám stáva, že sa ráno rozhodneme, že večer si pôjdeme zacvičiť, umyjeme auto alebo konečne začneme čítať knihu.

Po práci však ešte skočíme do obchodu, prídeme domov a všetko to ranné nadšenie je preč. 

Nevieme sa rozhodnúť či si teda prečítame knihu, pôjdeme cvičiť a ako dlho budeme cvičiť. Vtedy prichádza tá chvíľa, kedy náš mozog prehovorí a povie: " Nechaj to na zajtra". Poviete si: "Znie to rozumne." Sadáme si pred televíziu, pozrieme si správy, potom film a ideme spať. Alebo len tak bezcieľne blúdime po zákutiach internetu, až nás to nezmorí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento stav sa nazýva: Rozhodovacia paralýza - neschopnosť rozhodnúť sa pre činnosť alebo konanie.

Začnem spôsobom, akým o ňu prichádzame. Pôjdem pekne poporiadku od rána:

Zazvoní budík a vy sa rozhodnete ho 2 až 3 krát posunúť.

Potom sa zapne automatika a vojdete do kúpeľne.

Prichádza chvíľa raňajok. Pozriete do chladničky a rozhodujete sa, dám si toast so šunkou a syrom, alebo si uvarím párky, možno niečo sladké.

Nakoniec si vyberiete, zjete raňajky ako ich máte radi a prebehne Vám hlavou: " Umyjem riad teraz, alebo večer?" " Aaaa, nechám to na večer." 

Skočíte do spálne a začnete si vyberať oblečenie, ktoré si dnes dáte. Modré, fialové, červené? Vezmem si bundu?

SkryťVypnúť reklamu

A takto prebieha deň, je zložený z miliónov malých rozhodnutí. Tým, že naša schopnosť rozhodovať sa je obmedzená, každé toto rozhodnutie nám uberá reakčnú schopnosť pri dôležitejších rozhodnutiach v práci alebo po práci. Skúste si spomenúť koľko ich je. Keď sa zamyslíte nad víkendom, večerom, vianočnými darčekmi, dovolenkou, pracovnými povinnosťami či rozhodnutím do ktorej pracovnej úlohy sa pustiť skôr.

Aké je teda riešenie?

Napríklad aj Steve Jobs a mnoho známych osobností nosili rovnaké oblečenie, jedli ráno pripravené jedlo a išli rovnakou cestou do práce. Práve preto, aby im zostala rozhodovacia schopnosť na vysokej úrovni pre dôležitejšie rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Takže už večer si pripravte raňajky, alebo suroviny na to potrebné.

Taktiež večer si pripravte oblečenie na zajtra. 

V práci si zaveďte ranný rituál káva, maily a podobne, aby neprišlo k štandardnému scenáru: "Dám si kávu teraz, alebo najprv spravím toto?"

A dostanem sa k večeru. Bude jednoduchšie ísť cvičiť, ak si veci na cvičenie vezmete so sebou do práce. Pretože ak prídete domov a iba začnete hľadať veci na cvičenie. Mozog, Vás rýchlo presvedčí, že zajtra to bude lepšie. Tiež ak chcete začať čítať knihu, pripravte si ju rovno k posteli. Hlavne jednu, ak si pripravíte štyroch favoritov pre Vaše oči, tak skončíte aj tak na mobile.

SkryťVypnúť reklamu

Riešením je teda. Plánovať a pripraviť svoj deň tak, aby ste znížili počet rozhodnutí, tým pádom si Rozhodovaciu schopnosť ušetríte aj na večer, kedy sa chcete venovať svojmu hobby a plnohodnotnému oddychu.

Spomínam si na pekný obrázok na ktorom Pán kričí na pár ľudí: " Kedy začneme cvičiť?"

Oni kričia späť: "V pondelok!"

On kontruje: "Ale dnes je pondelok!"

Dav sa rýchlo vynájde a zakričí: "Budúci pondelok!"

Platí to aj v prípade, ak dostanete možnosť niečo dôležité riešiť v práci s nadriadeným, alebo kolegom a Vy dostanete na výber časy: 8.30, 12.30 a 15.30. Áno správne.

Dohodnite to na 8.30. Je pravdepodobnejšie, že dostanete stanovisko k danej veci a k riešeniu dospejete skôr.

Ak máte nejaké skúsenosti a názory budem si nesmierne Vážiť akúkoľvek otázku či komentár :)

David Kálmán

David Kálmán

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám základný cieľ. Snahu o inštaláciu nového systému do našich každodenných životov. Volá sa ZSR 1.0 (Zdravý sedliacky rozum 1.0 ) Všade naokolo vidím, že ľudia môžu mať lepší život najmä vďaka komunikácií a pritom stačí tak málo. Padal som na hubu a vďaka tomu môžem zdieľať svoje skúsenosti. Každopádne aj pád na hubu je krok dopredu. Vy môžte čítať o tých pádoch a nemusíte ich zažiť. Moje core témy sú vyjednávanie, psychológia, správna komunikácia, angažovanosť a veci s tým súvisiace. Píšem o veciach, ktoré prispievajú k lepším výsledkom v každej oblasti života s pokorou a v zmysle hesla " Viem, že nič neviem." Pýtajte sa, oponujte a zdieľajte so mnou Vaše skúsenosti. Pretože iba ak ich zdieľame, dávame človeku ozajstný dar na celý život. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáZdravý sedliacky rozum 1.0

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu