Kapitoly zo štvrtáckej etiky IV.

Článok, rovnako ako jeho predchodcovia (I., II., III.), bol písaný (a následne uverejnený v UN) pre Učiteľské noviny. Tu ho dávam do pľacu pre náhodných okoločítajúcich :o)))

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

KAPITOLY ZO ŠTVRTÁCKEJ ETIKY - Bolo to sotva mesiac po začiatku školského roku. Prišla za mnou kolegyňa, ktorá prebrala „mojich“ tretiakov. Bola naozaj rozčúlená. „Pán kolega, ale toto už je skutočne vrchol! Stále sa so žiakmi len zabávate a hráte a potom to vyzerá s vedomosťami žiakov asi takto!“ Otrčila smerom ku mne štós vstupných písomných prác mojich bývalých žiakov. „Môžem?“ Natiahol som ruku smerom k „pohoršujúcim dokumentom“.

„Nech sa páči, pozrite si to sám. Sotva päťdesiat percent! To sú tie vaše moderné metódy!“ Stačilo mi zopár sekúnd, aby som pochopil, čo sa stalo. Prečo to tak zle tí moji „prďoláci“ napísali. „Pani kolegyňa, ale toto sú vstupné testy do piateho ročníka a moji bývalí žiaci sú ešte len na začiatku štvrtého ročníka, či nie?“ Popravde, netrápilo ma, že na mňa kolegyňa neprávom vybehla. Ale - prečo sa moje decká neozvali? Museli predsa zistiť, že časť učiva zo spomínaného testu vôbec nepreberali...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Studený predkrm, studená sprcha
Máme tu náročnejšie hlavné menu. Nutnou podmienkou úspechu je vymeniť etiku za nejakú „serióznejšiu“ hodinu - slovenský jazyk alebo matematika (no deti o tom nesmú vedieť). Stručne a jasne: Podľa rozvrhu má byť matematika (aj deti si myslia, že je matematika, a len ja ako učiteľ viem, že je etika). Na začiatku tejto hodiny dáme s vážnou tvárou malú päťminútovku, v ktorej však bude aj učivo, aké sme zatiaľ nepreberali (nemusí to byť hneď deviatacke učivo, stačí len učivo o ročník-dva vyššie). Povedzme, že sme preberali obsah štvorca, ale „omylom“ im dáme vypočítať obsah kruhu. O chvíľu päťminútovky pozbierame.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný chod, ťažisko hodiny
Niekto sa už počas päťminútovky ohlási s protestom, že ide o učivo, ktoré ešte nepreberali. V tomto prípade neodkladajte vysvetlenie na neskôr (pokojne ukončite prácu na päťminútovke) a rovno „priznajte farbu“. Povedzte, že dôvodom tohto „omylu“ bol úmysel naučiť ich zareagovať (ozvať sa) v podobných situáciách. Môžete im porozprávať aj príbeh, ktorý bol v úvode tohto článku. Pochváľte odvážlivca, ktorý sa ozval (samozrejme, ak to zvládol slušne a bez nadávok).
U mňa v triede sa však stalo niečo iné. Nikto sa neohlásil s protestom, že išlo o učivo, ktoré ešte nepreberali. Nechal som deti potrápiť až do konca a po zozbieraní papierov som sa priznal, že sa v práci zámerne ocitlo aj učivo, ktoré ešte nepreberali. Vysvetlil som žiakom, že dôvodom tohoto „omylu“ bol úmysel naučiť ich zareagovať (ozvať sa) v podobných situáciách.

SkryťVypnúť reklamu

Dezert, zhrnutie
Výstupom tejto aktivity by mal byť rozhovor, kde deti rozprávajú o tom, ako sa cítili, keď zistili, že nevedia riešenie písomnej práce (pričom možno majú aj podozrenie, že toto učivo ešte nepreberali). Ako sa cítili tí, ktorí sa báli ozvať a povedať, že toto učivo ešte nepreberali. A samozrejme, ako sa cítili tí, ktorí sa ozvali (ak takí vôbec boli). Dôležité je vysvetliť deťom, že v podobných situáciách môže ísť aj o nedorozumenie, preto je nutné ozvať sa (samozrejme pokojne, slušne, bez zbytočného hnevu, emócií a nadávok). V tomto momente je celkom fajn, ak učiteľ predvedie slušný a neagresívny spôsob, ako osloviť druhú stranu v podobnej situácii. Potom je dobré ponechať priestor samotným žiakom, aby tiež skúsili „ozvať sa“. Ak je čas, môžu to postupne skúsiť všetci.

SkryťVypnúť reklamu

Post skriptum
Deti z mojej triedy mali na etike zo všetkého najradšej práve rozohrievačky. K dnešnej téme sa na začiatku nedali použiť (veď sme predsa mali oficiálne matematiku), a tak dáme aspoň jednu na záver.
Chyť rytmus: (dĺžka do 10 minút, pomôcky - kazeta s nahrávkami rôznych typov hudby v trvaní 30 až 60 sekúnd s krátkymi prestávkami medzi jednotlivými skladbami).
Žiaci stoja alebo sedia v kruhu. Ich úlohou je predviesť nejaký tanec alebo pohyb podľa typu hudby, ktorú počuje. Všetci ostatní hráči napodobňujú pohyby tancujúceho žiaka (prípadne učiteľa). Po skončení hudobnej ukážky a krátkej prestávke (5 sekúnd) zaznie nová hudba a pokračuje žiak napravo. Môžeme kombinovať rôzne druhy hudby - od country, skladieb pre deti, muzikálov, vážnej hudby, pop-music, džezu, africkej hudby až po evergreeny, dychovku a ľudovú hudbu. Ak chceme skupinu prebudiť, snažíme sa na záver zaradiť energické skladby (podľa Miháliková 2004).

Dávid Králik

Dávid Králik

Bloger 
  • Počet článkov:  930
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Bývalý (m)učiteľ na I. stupni ZŠ, ktorý sa platonicky priatelí s Jonathanom Livingstonom, so Siddhárthom a hobitmi. Znamenie vodnára ho predurčuje k uletenosti všetkými smermi - hudba, literatúra, šport ... Zoznam autorových rubrík:  Moja malá fikciaViera ako ju cítimAj také sa mi staloMoje malé postrehyZo životaŽivot je krásnyMalé gramatické okienkoLogopedické okienkoRozprávky (aj) pre dospelýchMilovaťžofiuNedeľná ... veď viete : o )))Biblia očami laika : )...cestou ma vanie...šermmoje hudobné výlevyEtika u mňa v triede :o)Moja poviedkovňaPracujem ako divý :o)baška(pre mňa) zaujímaví ľudiana slovíčkoNápadníkSúťaž krátkych videíSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu