
Do Nemecka som prišla za štúdiom, bývala som na internátnej izbe sama (v Nemecku sú internátne izby robené zväčša pre jednu osobu). Ubytovala som sa, prišla nedeľa a ja som absolútne nechápala. Neznalá kultúry a bez internetu som blúdila po meste a hľadala otvorené potraviny. Nebolo mi to nič platné, otvorené sú v nedeľu iba reštaurácie, pohotovostná lekáreň a pekárne, ktoré majú podľa nemeckého zákona výnimku.
Človek si ale časom na pravidlá zvykne a keďže toto nebolo jediné, o pár týždňov som s týmto faktom už počítala. V Tübingene som okrem iného navštevovala i hodiny, ktoré by sa voľne dali preložiť ako „nemecké štúdiá". Boli špeciálne pre zahraničných študentov, diskutovali sme na nich o nemeckej kultúre a rozdieloch a nedorozumeniach, ktoré vznikajú pri medzikultúrnej komunikácii. S pravidlom o nedeliach mali najväčší problém Američania (nechcem generalizovať, mala som skupinku kamarátov z Ameriky - zhruba 10 ľudí a všetci sa na to sťažovali), ktorí ani po 3 mesiacoch neboli schopní nakúpiť pred nedeľou. Sťažovali sa na fakt, že sú obchody zatvorené a že sa im často stane, že ostanú v nedeľu bez jedla. Prednášajúci vysvetľoval, že Nemcom je odmalička vštepované plánovanie - preto nemajú najmenší problém zariadiť sa tak, aby v sobotu večer nakúpené bolo. Kultúry, pre ktoré ale organizácia nesvieti na prvom mieste hierarchie sociálnych hodnôt majú s pravidlami o plánovaní značné problémy.
Z môjho pozorovania usudzujem, že najväčšie dôvody na „zatvorenú nedeľu" v Nemecku sú dva a z týchto dôvodov my máme možno polovicu jedného: v prvom rade je v Nemecku kladený nesmierny dôraz na rodinu (podľa môjho názoru je to jeden z dôvodov, prečo tak dobre funguje i ekonomika, hoci určite nie jediný), ktorý u nás takmer neexistuje. V rade druhom má v Nemecku obrovský vplyv strana kresťanských demokratov Angely Merkelovej, tento vplyv je neporovnateľný s vplyvom našich kresťanských demokratov.
K nápadu „nedele nedeľou" sa nestaviam úplne negatívne, no takéto snahy sa mi priečia. Áno, keď som ja v nedeľu sedela na izbe, vedela som, že sú v Nemecku rodiny, ktoré tento čas trávia spolu, táto predstava sa mi pozdávala. Problémom však je, že takéto chápanie dôležitosti rodiny sa nedá ľuďom vnútiť, a už vôbec nie jedným zákonom.
Ďalším problémom je, že neexistuje „zlatá stredná cesta", ktorú, zdá sa, spomínaná petícia propaguje - nedá sa kontrolovať, či obchodník núti niekoho v nedeľu pracovať, alebo nie - veď obchod musí vypísať, či bude otvorený alebo nie a teraz keď mu povedia zamestnanci, že robiť nebudú, tak zatvorí? Jednoducho podľa mňa existuje iba možnosť v nedeľu obchody zatvoriť zákonom, alebo ich nechať otvorené.
Ak teda zatvoríme v nedeľu obchodné centrá, super a hypermarkety - pripravíme o prácu dosť veľké množstvo ľudí. Keďže petícia si nedala žiadnu námahu so zisťovaním presných počtov, nebudem si ju dávať ani ja - ale treba si uvedomiť, že pri momentálnej platovej situácii viacerým rodinám padne vhod, keď ich živitelia za jednu zmenu v nedeľu zarobia viac ako obyčajne.
Navyše (a v tejto problematike som celkom doma) je to katastrofálne i s ponukou práce pre študentov - ak zrušíme nedele, kedy majú študenti pracovať? Iba v soboty? Domnievam sa, že táto oblasť je s Nemeckom viac ako neporovnateľná - v Nemecku zarobí študent za hodinu 7-8 euro, a to hovorím o najnižších platoch študentov, o akých som počula - nemecký študent zarobí za jednu sobotu toľko, čo slovenský (pri dobrom plate) za celý víkend. Čo je ale podstatnejšie, veľký dopyt po práci študentov v Nemecku tvorí samotná univerzita (môžete robiť tútorov pre nižšie ročníky, predávať v študentských obchodoch, robiť v knižnici, robiť pomocných učiteľov... a väčšina z týchto prác je potrebná i v nedeľu) a tá vám dovolí zaradiť si prácu normálne do rozvrhu. Na dôvažok, nemecký študent si rozvrh zostavuje úplne sám, takže si ho môže prispôsobiť tak, aby mohol pracovať.
Mať nedeľu v nedeľu je fajn nápad a v mnohých krajinách (napr. v tom Nemecku:) to takto pekne funguje, to nepopieram. Ako neveriaca sa neviem vyjadriť ku kresťanským hodnotám, ale určite aj tie zavážia. No obávam sa, že náš malý štát musí momentálne riešiť omnoho horšie problémy, a to najmä ekonomického charakteru - a zrušenie práce v nedeľu by rozhodne ekonomike neprospelo. Možno keď sa s priemernými platmi dostaneme niekam aspoň k polovici nemeckých štatistík, bude táto problematika a jej riešenie na mieste.
*Rada by som upozornila, že keďže Nemecko je spolková republika, moje zážitky „z Nemecka" sú skôr zážitkami zo „spolkovej krajiny Baden-Württenmberg" (alebo teda Bádensko-Wüttembersko, ako si to žiada slovenčina:).