Poďme sa pozrieť na čísla a fakty. Aká je príležitosť a reálna možnosť Kiskovho počinu mať úspešný príbeh? Dostať sa do parlamentu, ale aj zvíťaziť hneď pri prvej účasti v parlamentných voľbách?
V nasledujúcej tabuľke sú uvedené skutočné dosiahnuté výsledky v parlamentných voľbách.

* Údaje sú použité z web stránky Štatistického úradu
Očakávané možnosti vychádzajú z doterajších dosiahnutých výsledkov ako priemer rovnajúci sa 100%. Východzia hodnota 100% je znížená o 2 percentuálne body na 98% a s odchýlkou ± 5%, t.j. ako podpriemerná účasť vo voľbách sa očakáva 93% a lepší priemer bude 103%. Opačne nadpriemer bude zvýšený o 2 percentuálne body a s odchýlkou ± 5% na 107% priemeru. Očakávané rozpätie volebných výsledkov je uvedené v nasledovnej tabuľke.

Do parlamentu v roku 2016 sa dostalo 8 politických subjektov. Predpokladajme, že pribudne strana Andreja Kisku (ďalej „Kiskovci“) a parlament bude mať až 9 subjektov a účasť bude priemerná = 100%. Ďalej predpokladajme, že súčasné subjekty získajú minimálne 93% priemeru zúčastnených voličov.
1. variant – súčasné subjekty si udržia 93% voličov a Kiskovci „štartujú na nule“
Potom platí, že Kiskovci získajú minimálne 184.800 hlasov ako je uvedené v tabuľke a budú súčasťou parlamentu. Ak účasť vo voľbách bude nižšia ako priemer, reálne hrozí, že Kiskovci sa nemusia dostať do parlamentu (v tabuľke je to uvedené ako 0 voličov). Vyššia účasť vylepšuje zisk Kiskovcov.

2. variant – súčasné subjekty už stratili voličov a Kiskovci „neštartujú na nule“
Predpokladajme, že už dnes by Kiskovci získali od každého subjektu 1-2 poslancov (spolu 12 poslancov, čo reprezentuje 8,00% voličov). Potom každý ďalší hlas voličov zvyšuje zisky pre Kiskovcov ako je uvedené v tabuľke. Ani pri nadpriemernej účasti zisk 20,04% by pravdepodobne Kiskovcom nemusel stačiť na víťazstvo vo voľbách a Andrej Kiska by tak nezostavoval vládu.

3. variant – súčasné subjekty už stratili voličov a Kiskovci „sú najsilnejší opozičný subjekt“
Predpokladajme, že už dnes by Kiskovci získali od každého subjektu 3 poslancov (spolu 24 poslancov, čo reprezentuje 16,00% voličov). Potom každý ďalší hlas voličov zvyšuje zisky pre Kiskovcov ako je uvedené v tabuľke. Pri nadpriemernej účasti by sa stal Andrej Kiska víťazom volieb!

Nakoniec si zhrňme, aký výsledok vo voľbách môžeme očakávať od strany Andreja Kisku:
Pokiaľ Andrej Kiska neosloví potencionálnych voličov, ktorí tvoria skupinu 40% nevoličov, jeho výsledok bude rozpačitý a výrazne poškodí najmä parlamentné strany, ktoré nie sú súčasťou vládnej koalície.
Ak Andrej Kiska získa najmä nových voličov a zoberie súčasným stranám minimum voličov, získa isté mandáty do parlamentu. Nebude síce víťazom volieb, no nebude mať ani veľa nepriateľov z iných strán za odobratých voličov. Vládu bude môcť zostaviť aj súčasná koalícia, ale aj opozícia.
Andrej Kiska môže vyhrať parlamentné voľby len za dvoch naraz splnených podmienok a to po prvé, nadpriemernej účasti minimálne 64%+, a súčasne po druhé, preberie aspoň 390.000 hlasov voličov súčasných ôsmych subjektov v parlamente. Prakticky to tiež znamená, že víťazstvo mu môže zabezpečiť len viac ako 50% nových voličov zo získaných hlasov.
Prekvapením parlamentných volieb 2020 môže byť ale aj situácia, že projekt Predsedu strany Andreja Kisku bude prepadák a jeho strana sa do parlamentu ani nedostane. Nízka účasť vo voľbách pod 55% a reálny kanibalizmus Kiskovcov v opozičných stranách, môže v boji o voličov vyšachovať práve Andreja Kisku dostať sa do parlamentu.
Ak sa Andrej Kiska priblíži v realizácii svojho politického projektu k očakávaniu uvedeného v bode 3., potom už teraz s úctou a s rešpektom prijímam, že Andrej Kiska bude/je „Pán Politik“ a éra Fica definitívne skončí. Po úspešnom príbehu Zuzany Čaputovej na ceste do prezidentského úradu, by to bol ďalší významný počin v zmenách, ktoré Slovensko nevyhnutne potrebuje.