Ktokoľvek z oprávnených voličov má možnosť si vybrať z 23 politických strán a hnutí. Je z čoho si vyberať. Neexistuje ideálna strana, či ideálny politik. Preto informácia, či odkaz od voličov „niet koho voliť“ je irelevantný.
Jasne sa ukazujú dve základné premisy v politickom boji o voliča:
1) Strana SMER-SD bude pokračovať vo vládnutí spôsobom ako doteraz, prípadne s drobnými korekciami, ak by vznikla koaličná vláda.
2) Strana SaS nebude vládnuť so stranou SMER-SD, lebo jej hodnoty a ciele sú iné.
Graficky znázornené, strana SMER-SD aj strana SaS sa stali hlavnými politickými rivalmi, kam má smerovať riadenie štátu a ako zabezpečiť zvyšovanie životnej úrovne občanov. Obidve strany súperia o voliča – občana, ktorému chcú zabezpečiť životnú úroveň porovnateľnú najmä so západnými susedmi, a tiež fungujúci a prosperujúci štát. Ich rozdielny prístup je najmä v tom, že SaS chce menej štátu, menej prerozdeľovania peňazí (menej daní, odvodov a poplatkov) a viac peňazí nechať tvorcom hodnôt (zamestnanci, živnostníci, podnikatelia, firmy). Strana SMER-SD chce viac peňazí vyzbierať na prerozdeľovanie (ešte viac peňazí zobrať tvorcom hodnôt a viac zadlžovať štát) a viac štátneho dirigizmu v riadení.

Ostatné politické strany a hnutia nemôžu ponúknuť voličom viac základných smerov v dosahovaní rastu životnej úrovne občanov a prosperity štátu. Občan si môže urobiť vlastný úsudok a mať názor, ktorý základný smer ho viac oslovuje. Niet tretej cesty...
Preto je potrebné sa pýtať práve teraz politických lídrov ostatných kandidujúcich strán, ktorým základným smerom chcú ísť. Ja som si vybral SaS. A čo Vy?