Skúšky, známky... Existujú zlyhania?

Je skvelé, keď sa nám podarí nebrať momentálny neúspech ako zlyhanie, ale ako šancu dať sám sebe spätnú väzbu.

Skúšky, známky... Existujú zlyhania?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Život nám prináša mnohé úspechy, ale aj zlyhania. Zlyhanie v mechanistickej podobe znamená zaseknúť sa, prestať dobre fungovať. Často máme podobný pocit v sebe. Ako zlyhanie vnímame to, keď sa nám niečo nepodarí, niečo nezvládneme. Cítime, že zlyhávame ak nespĺňame očakávania, či už svoje, alebo svojho okolia, sklamali sme. Čo sa vlastne udialo?

Študent úplne „pohorí“ na záverečných skúškach, cíti sa mizerne, sociálne siete zaplaví depresívnymi obrázkami. Musel padnúť až na dno, aby zistil, že sa potrebuje vydať inou cestou? Profesor tiež nie je šťastný, hľadá v tom kus svojho zlyhania. Prečo nezbadal skôr že učí rybu lietať? Občas naozaj potrebujeme negatívne skúsenosti, niekedy aj veľmi tvrdé, aby sme si uvedomili: „Čo vlastne chceme?“ „Či to skutočne chceme my, alebo sme podľahli tlaku okolia, či zidealizovaných vlastných predstáv?“ A ak to chceme, čo sme preto urobili? Čo sme mohli urobiť inak? Pri takýchto príležitostiach vždy spomínam na slová svojej babičky: „Všetko zlé je na niečo dobré!“ Dno je miesto od ktorého sa dá odraziť, aby sme sa opäť dostali nad hladinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhej strane si ešte veľmi dobre pamätám, ako sme si na vysokej škole hovorili. Skúška je od slova skúsiť. Skúsiť čo vlastne treba vedieť a skúsiť aj šťastie. Mnohí potvrdia, že sa veľa užitočného naučili práve na skúške. Na druhý, tretí raz to už išlo. Áno, dokázali sme nebrať to ako zlyhanie, ale ako situáciu v ktorej sme sa veľa naučili. Takýto prístup je každopádne zdraviu prospešný a užitočný. Tí ktorí ste si pomysleli, že je ľahkovážny a nezodpovedný, máte tiež pravdu, ale pomáhal neklesať na duchu z neúspechu. Je skvelé, keď sa nám podarí nebrať momentálny neúspech ako zlyhanie, ale ako šancu dať sám sebe spätnú väzbu. Zanalyzovať čo som spravil, čo bolo dobré a čo treba urobiť inak.

SkryťVypnúť reklamu

Končí sa školský rok. Rodičia s napätím očakávajú vysvedčenia svojich detí. Čaká ich naozaj prekvapenie? Ak áno, je tu otázka: „Prečo?“. Prečo nezbadali skôr, že dieťa má problémy? Zas tu mám aj to „na druhej strane“. Na druhej strane známky, čo vlastne hovoria? Ako sa majú komplexné bytosti zmestiť do stupnice piatich čísel? Štúdium montessori pedagogiky ma hneď v začiatku prekvapilo odporúčaním: „dieťa nehodnotiť“, nijako nehodnotiť, to znamená ani ho nechváliť. Waw, to je až šokujúce. Deti robia aktivity pre samotnú činnosť, ktorá ich zaujíma, nie pre pochvalu či známku. Vtedy som pochopila, že je to skvelý prístup. Deti nepotrebujú pochvalu, aby získali sebavedomie, sami prídu na to, čo im ide dobre a čo ich baví, ak je im to samozrejme zaujímavo ponúknuté. Deti, aby získali zdravé sebavedomie potrebujú lásku. Nepotrebujú ani tlak robiť niečo čo im nejde, ten ich stresuje. Potrebujú správnu motiváciu. Keď vidia zmysel, naučia sa aj z toho čo im nejde aspoň to, čo im bude v živote užitočné. Nemusia vedieť všetko a nemusia mať len výborné známky.  Ani my rodičia nie sme dokonalí a nemusíme sa o to ani snažiť. Doprajme si slobodu veriť, že zlyhania neexistujú, že sú to len situácie, ktoré nám chcú čosi povedať, aby sme niečo v svojom živote mohli zmeniť k lepšiemu.

SkryťVypnúť reklamu

Prajem vám krásne leto Vaša Maja (www.koucvitaja.sk)

Mária Drahošová

Mária Drahošová

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  60x

Pracujem s ľuďmi a pre ľudí. Celý život je pre mňa veľmi dôležitá komunikácia v najrôznejších podobách. Či už to boli telekomunikácie, na ktoré bolo zamerané moje vysokoškolské štúdium, či moje pedagogické pôsobenie, alebo v súčasnosti koučing, ktorý vnímam ako veľmi efektívnu formu komunikácie pri riešení problémov. Založila som a vediem edukatívno-kreatívne centrum Vitaja (www.vitaja.sk ), kde okrem koučingu ponúkame ďalšie rozvojové aktivity. Som matka dvoch už dospelých dcér, čo mi umožňuje starostlivosť obrátiť aj k staršej generácii. Seniorom sa venujem v neziskovej organizácii STÁLE DOBRÍ (www.staledobri.sk). Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu