Julian Priester Pepo Mtoto: Love, Love, (ECM/DIVYD, 1974)

S menom významného trombonistu Juliana Priestera som sa stretol už pred vyše tridsiatimi rokmi po prvý raz na albume zostavy môjho veľmi obľúbeného kontrabasistu (aj basového gitaristu) Dave Holland Quintet s názvom Jumpin´ In. Keďže to bol sám o sebe veľmi silný, emotívny džezový zážitok, dobre som si tento album zapamätal, a neskôr som sa s menom Juliana Priestera postretal na celom rade nadmieru pôsobivých albumov. Takže keď sa mi do jedného dňa dostal s obrovským oneskorením do rúk album Julian Priester Pepo Mtoto s názvom Love, Love, srdce mi zaplesalo. Hneď som vedel, že to bude unikátne hudobné dielo. A nezmýlil som sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Album pôvodne vyšiel na značke ECM (DIVYD) v roku 1974, firma neuvádza, kedy ho vydala nanovo v podobe CD nosiča. Sú na ňom iba dve kompozície, obidve z pera Juliana Priestera: Prologue Love, Love (19:25 m) a Images Eternal Worlds Epilogue (18:24 m). Album náznakovo pripomína niektoré práce klaviristu Herbieho Hancocka z toho istého časového obdobia: Sextant (1973) či Mwandishi (1971). Napokon, na oboch Julian Priester účinkoval ako trombonista a dokonca, dlhočiznú krásnu skladbu Wandering Spirit Song z albumu Mwandishi (21:30 m) skomponoval práve Julian Priester. Album Love, Love nahrávali v San Franciscu 28. júna a 13. septembra 1973, čo citeľne korešponduje s kozmickým hudobným džezovým dianím u Herbieho Hancocka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na vzniku pozoruhodného kozmického džezového projektu Love, Love (Láska, láska) sa podieľali niektorí neznámi hudobníci, ale aj viacerí poprední špičkoví tvorcovia: Julian Priester (basový, tenorový a altový trombón, baritónový horn, flauta, kravské zvončeky a malé perkusie, ako aj niektoré druhy syntetizérov), Pat Gleeson (rôzne syntetizéry a Moog III), Hadley Caliman (flauta, sopránový a tenorový saxofón, basový klarinet), Bayete Umbra Zindiko (klavír Fender Rhodes, akustický klavír a klavinet D-6), Nyimbo Henry Franklin (basa Fender a akustická basa), Ndugu Leon Chancler (bicie, s ktorými sa v tom období preslávil spoluprácou v „rockovom" období Milesa Davisa), Mguanda David Johnson (flauta, sopránový saxofón), Kamau Eric Gravatt (bicie, kongá), Ron McClure (basa Fender, významný spoluhráč saxofónového inovátora Charlesa Lloyda a klavírneho mága Keitha Jarretha z konca šesťdesiatych rokov), Bil Connors (elektrická gitara, jedna z najvýznamnejších a najoriginálnejších gitarových postáv súčasného svetového džezu).

SkryťVypnúť reklamu

 Výbojné trombónové sóla sú len šľahačkou na kozmickej džezovej torte albumu Láska, láska, ktorý síce vznikal pred bezmála štyridsiatimi rokmi, no pretrvá ich prinajmenšom dvakrát toľko.

(...pokračovanie...)

Miloš Drastich

Miloš Drastich

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Novinár a publicista. Človek Zoznam autorových rubrík:  Mord ho!ZamysleniaRecenzieNa cestáchJazzové delírium

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

147 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

276 článkov
INESS

INESS

109 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu