Bez rukavíc sa k nej radšej nepribližujte!

Kochala som sa pohľadom na balkónové muškáty. Zrazu som v jednom truhlíku zbadala ďatelinku. Okamžite som natiahla ruku, že ju odtrhnem môjmu morčiatku Moruškovi, miluje ju.  V tom ma čosi popálilo a ja som použila nie moc vábne slovo. V prvý moment som myslela, že som si porezala ruku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (113)
Obrázok blogu

Otočím predlaktie a pozerám, čo to tak príšerne páli, štípe... O chvíľu zbadám medzi muškátmi mladú vari 10cm žihľavu. Má to teda na svedomí ona. Na predlaktí sa mi vzápätí vyhodilo niekoľko "pupiakov", najprv bielych, po pár hodinách červených, koža mi napuchla. Až do druhého dňa som mala pocit, že som sa práve popálila. Je neskutočné, akú silu mal ten žihľavový drobček.

Neviem si predstaviť, žeby som vydržala šľahať sa takýmto čudom po celom tele. Ono sa síce traduje, že to vyháňa reumu, zlepšuje krvný obeh, ale...ďakujem. Radšej si dám z nej čaj, alebo užijem tinktúru...ináč sa jej radšej vyhnem. Veď to je hotová biologická zbraň, cha.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nájdeme ju skoro všade. Záhradkárov hnevá pre jej životaschopnosť a väčšina ju berie ako hnusnú burinu. V zlosti si ani neuvedomujú, akú cennú bylinu majú poruke. Žihľavu okrem záhrad nájdeme pri plotoch, rumoviskách, mezdi krovím, na voľnej pôde. Rastie si po celom svete s výnimkou Južnej Ameriky a horúcej Afriky. V tom sme rovnaké, neznášame horúčavy, cha. Ako liečivo sa používala už v stredoveku a bola obľúbenou bylinou bylinkárov.

Vraj zbieraná pred svätým Jánom má takú moc, že keď ju vložíme za okno alebo za prah dverí, tak nevpustí dnu zlého ducha... odkaz minulosti, treba vyskúšať...

Všeobecne sa traduje, že najväčší účinok a silu má žihľava (pŕhľava, Urtica dioica L.) zbieraná do 20. mája. Jej použitie je naozaj všestranné. Čaje, výluhy, tinktúry, súčasť šampónov, vlasových vôd, pleťových vôd, mastí, krémov, pokrm pre mladú hydinu, náhražka špenátu...

SkryťVypnúť reklamu

Má vysoký obsah chlorofylu, minerálnych a stopových látok, vysoký obsah C vitamínu, železa, provitamínu A... Snáď všeobecne známy je jej účinok na krv, podporuje tvorbu červených krviniek, čistí krv, upravuje hladinu krvného cukru. Vďaka obsahu fytoncídov ničí baktérie, osvedčuje sa pri zápale močových ciest, upravuje činnosť pečene, srdca, upravuje metabolizmus, kúpeľ úspešne bojuje s reumatickými bolesťami. Žihľavové víno posiľňuje organizmus, čaje sú známym prostriedkom očistných jarných kúr. Vtedy sa odporúča denné pitie žihľavového čaj po dobu štyroch týždňov.

Umývanie sa žihľavovým čajom, či odvarom pôsobí blahodarne aj na pleť, zbavuje nečistôt a tonizuje ju. Aj vnútorné použitie žihľavy má podobné účinky.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa na žihľavu dajú spievať ódy, čo sa týka jej pozitívneho účinku na ľudský organizmus, musíme mať na mysli aj jej vysoký obsah šťavelov, ktorý zase môže mať pri vysokých dávkach negatívne účinky, dokonca môže spôsobiť aj tvorenie obličkových kameňov.

Preto aj tu platí, všetko s mierou!

Ak sa rozhodnete obísť lekáreň a pôjdete si žihľavu nazbierať sami, nezabudnite si doma rukavice! Rastlinu treba rýchlo sušiť, aby si zachovala pôvodnú farbu.

Nájdeme aj príbuzný druh, o čosi drobnejšieho vzrastu. Ide o žihľavu malú (Urtica uerns L.) ktorá má obdobné účinky. Pŕhli však viac ako dvojdomá. Asi tú som si nechtiac vypestovala medzi muškátmi...

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi sa zo stoniek získavalo vlákno a vyrábalo sa žihľavové plátno. Ktovie, či nepŕhlilo a nepoužívali ho ako výchovný alebo trestajúci prostriedok, hihi.

Liečivý je aj koreň rastiny, ktorý však treba vykopať pred jej zakvitnutím.

Známa liečiteľka a fytoterapeutka Maria Treben odporúča žihľavu aj na kúpeľ nôh pri kurích okách, na kúpeľ pri poruchách prekrvenia, odporúča pitie čaju ako preventívneho prostriedku pred nachladnutím,vyzdvihuje jej účinok pre rast vlasov, odporúča omývať odvarom škvrny na pokožke, ako kúru pri únave, odporúča ju ako podporný prostriedok pri problémoch so slinivkou brušnou, na prečistenie pečene, pri nedostatku železa... Táto bylina sa u nej dočkala vysokého ocenenia.

Žihľavu poznáme všetci. Mnohí ju však poznáme ozaj iba ako burinu, ako pichľavku, ktorá môže napríklad pokaziť výlet, ak nechtiac zavadíme nechránenou časťou tela o jej pichľavé listy. Zabúdame však na jej širokospektrálne liečivé účinky, preto som sa mojim popŕhlením nechala inšpirovať a povedala som si, že jej "za odmenu" urobím reklamu na blogu. Kto do teba kameňom, ty do neho chlebom, no nie? Verím, že na budúce to jej sestry ocenia a vyhnú sa mi z cesty.

Príjemný deň.

Foto: zdroj internet

Jana Dratvová

Jana Dratvová

Bloger 
  • Počet článkov:  590
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Milujem písmenká a rada sa s nimi hrám. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprcha duše vo veršijedlo, bylinkyoprášené spomienkyMôj zverinecČriepky dňaUletené, pokus o fejtónSúkromnéNezaradené kadečo

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu