Láskavec je k nášmu telu láskavý

Zrná láskavca, amarantu (Amaranthus) nazývali Aztékovia, Mayovaia aj Inkovia "svätým zrnom". Rastlinu využívali  aj ľudoví liečitelia, bola taktiež súčaťou rôznych rituálov. Rodný list vystavili láskavcu v Južnej Amerike. O amarante sa zvykne hovoriť ako o rastline tretieho tisícročia. V preklade znamená - nesmrteľný.  Rastlina  je nenáročná na pestovanie, vyžaduje akurát dostatok slnka. Jej využitie je všestranné. Možno ho  aj vy máte v záhradke, ako oči priťahujúcu dekoratívnu rastlinku a ani neviete, aký "poklad" pestujete...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)
Obrázok blogu

Existuje veľa druhov láskavca, niektoré z nich sú určené vyslovene na dekoratívne účely. Amarant by nemal byť neznámym pojmom predovšetkým u ľudí z radov celiatikov, cukrovkárov, vegetariánov a vegánov. Celiatici, neznášajúci lepok, ho môžu konzumovať bez obáv, pretože nenesie žiadnu jeho stopu. Cukrovkári sa ho nemusia strániť, pretože neobsahuje jednoduché cukry. Jedálniček vegánov a vegetariánov zase doplní o potrebné bielkoviny. Pomáha aj v boji s tetkou Obezitkou.

Takmer celá rastlina je použiteľná. Kvety, listy (použijeme ako špenát) , semienka, zrno (veľkosti maku, bohaté na lyzín), byle... Na zápar, čaj, či obklady sa môže použiť kvet čerstvý aj sušený. Semienka sú vhodné na nakličovanie. Ich naklíčením dosiahneme maximálnu koncentráciu vitamínov, predovšetkým vitamínu E, B2, E a niacínu. Semienka sú bohatým zdrojom bielkovín, minerálov a stopových prvkov. Môžeme ich pridať do polievok, šalátov. Rastlina je významná aj obsahom nenasýtených tukov, obsahom beta-karoténu, vápnika, železa, horčíka, zinku, selénu... Podieľa sa na znižovaní cholesterolu v krvi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Amarantu sa zvykne hovoriť aj nepravá obilovina. Pre svoje obsahové látky je však vysoko cenená. Na pultoch bio potravín nájdeme cestoviny z amarantovej múky, sušienky, amarantové vločky, perličky (jedia sa s mliekom alebo s jogurtom), jogurty obohatené amarantom, lupienky. Ak si kúpite amarantovú múku, treba mať na mysli, že zväčša sa nepoužíva samostatne, ale v kombinácii s inými zložkami. Odporúča sa, aby tvorila cca 20 percentný podiel. Z múky môžeme robiť aj zápražky. V ponuke špecializovaných obchodov a čajovní nájdeme čajové zmesi, ktorých súčasťou je amarantový kvet.

Amarant obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá lieči zápchu, je vhodnou prevenciou pred rakovinou hrubého čreva a konečníka. Môžeme si ju zakúpiť aj ako doplnok výživy. Láskavec je vhodný pre deti aj starších ľudí, pretože obsahuje vzácnu aminokyselinu, ktorá podporuje tvorbu aj regeneráciu mozgových buniek.

SkryťVypnúť reklamu

Dámy, možno ste sa už stretli s amarantovým pleťovým olejom. Obsahuje cenný skvalen, ktorý má priaznivé účinky na pokožku. Je prevenciou pred rakovinou kože, lieči rôzne kožné defekty. Je vhodný aj pre bábätká, na ich hodvábnu pokožku pôsobí ako prirodzený balzam.

Mamičky, ktoré chcú znížiť riziko, že ich dieťa raz rozšíri rady celiatikov, by mali po siedmom mesiaci, namiesto krupicovej kaše, podávať svojmu dieťatku kašu z amarantovej múky.

Ochutnali ste už niekedy amarant? Máte s ním nejaké skúsenosti? Poteším sa, ak sa s nimi podelíte v diskusii.

Ďakujem za čas, ktorý ste mi venovali.

Foto: zdroj internet

Jana Dratvová

Jana Dratvová

Bloger 
  • Počet článkov:  590
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milujem písmenká a rada sa s nimi hrám. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprcha duše vo veršijedlo, bylinkyoprášené spomienkyMôj zverinecČriepky dňaUletené, pokus o fejtónSúkromnéNezaradené kadečo

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu