
Reč je o kaparách (kapara - Capparis sp.). Ide o ker vyskytujúci sa prirodzene v oblasti Stredozemného mora. Pestuje sa však aj v iných oblastiach s mediteránnym typom podnebia.
Kapary poznáme predovšetkým ako produkt naložený do slaného alebo octového nálevu, po ktorom môžeme siahnuť v regáloch obchodov. Chuť je pomerne ostrá, pikantná. Pikantnosť kaparám dodáva prítomnosť látok, aké nájdeme v horčici alebo v chrene. Kapary, to sú vlastne kvetné púčiky, inými slovami - nezrelé plody. Ak niekomu vadí (ako mne) ich chuťová ostrosť, odporúčam zliať nálev a prepláchnuť kapary vodou.
Kapary sa zaraďujú do akostných tried podľa veľkosti. Najvyhľadavánejšími, najkvalitnejšími sú vraj tie najmenšie. Naložené vydržia veľmi dlho, ale musia byť stále zaliate nálevom. Labužníci najradšej siahnú po francúzskych kaparách, ktoré považujú za ozajstnú delikatesu.
Nejde o najlacnejšiu záležitosť. Kapary - púčiky sa však zbierajú ručne a tak cenu akceptujem. Púčiky po ručnom zbere treba nechať deň - dva postáť, aby jemne zvädli a potom sa nakladajú do soli alebo do octového nálevu. Vraj tie nasolené si uchovávajú svoju typickú chuť omnoho dlhšie a lepšie ako tie v octovom náleve. Moje chuťové poháriky zatiaľ mali možnosť zoznámiť sa len s tými v octe naloženými.
Kapary bývajú súčasťou mnohých omáčok, dokonca ich stopu nájdeme aj v tatárskej omáčke. V Anglii je obľúbená kaparová omáčka, ktorá chutí k mäsu z muflóna ale aj k rybe. Prítomnosť kapár vraj obohatí aj chuť kuracieho mäska. Vhodná je kombinácia s tučným mäsom, používajú sa aj na spestrenie oblohy mnohých druhov pizze. Kapary sa používajú (Maďarsko a Rakúsko) aj na ochutenie syrov. Kapary môžeme jemne nasekať a pridať, do čoraz obľúbenejších dipov, studených omáčok. Obohatíme nimi aj nátierky. Mnohé recepty studenej kuchyne upriamujú našu pozornosť práve na tieto drobné púčiky.
Kapary sú vhodné aj do šalátov, k údeným rybám, k ochuteniu syrových tanierov. Môžeme ich pridať aj do varenia, ale odporúča sa tesne pred dovarením pokrmu, dlhé varenie im uberá na kvalite a spôsobí zhorknutie pokrmu.
Po kaparách môžeme siahnuť aj pri prípade prípravy uhorkového šalátu, k morským potvorkám, olivám, paradajkám, k zelenej fazuľke alebo aj k zemiakom...
Ako vhodná kombinácia sa odporúča bazalka, zeler, oregano, citrón, cesnak, petržlen...
Na záver ešte spomeniem, že aj kapary sa stali predmetom výskumov. Zatiaľ som sa dočítala, že zvyšujú chuť do jedla (ja sa im budem asi naďalej vyhýbať, chuť do jedla mám aj bez nich, cha) a znižujú krvný tlak (predpokladám, že tým nie sú myslené tie, naložené v soli ).
Nie som fanynkou kapár, ale možno ma presvedčíte práve vy, že robím chybu...
Ďakujem za prečítanie a prípadné tipy v diskusii.
Foto: zdroj internet