
Pôvodnú konzumáciu kvaky, ktorá patrí k najstarším potravinám na našom území, vytlačili objavené zemiaky, o čosi neskôr ryža. Preto sa stala na istý čas skôr kŕmnym artiklom.
Buľva kvaky pripomína vodnicu alebo repu. Nie nadarmo sa jej zvykne hovoriť žltá repa. Dužina je žlto-oranžová, jemne korenistá, chuť pripomína mix repy a kapusty, niekomu skôr kaleráb. Kto má rad sladšiu chuť, mal by siahnuť po menších plodoch.
Celkom mladé plody sú vhodné na použitie do šalátov aj so šupkou. Staršie už musíme olúpať a pripravujeme ich tepelnou úpravou. Kvaka sa môže variť, piecť-zapekať, dusiť, môže sa nakladať na kyslo, vraj dobré je kombinovať s cviklou. Našla som viac zaujímavých receptov, celkom ma zaujali aj kvakové hranolčeky, ktoré sa pripravujú ako tie klasické, zemiakové. Kvaka sa dá použiť aj na sladko, na rôzne dezerty, napríklad v kombinácii s medom.
Pamätám si kvaku z detstva, pestovali sme ju na záhrade. Varilo sa z nej však málo. Bola súčasťou zeleniny použitej v mäsovom vývare, či zapečená pomedzi iné ingrediencie. Ináč som ju nepoznala. Takže sa musím priznať, že som zatiaľ jej možnosti použitia pod taktovkou vlastnej varešky tiež nevyužila. Ale... polepším sa! Pomôžte mi, prosím, splniť si vlastný sľub a inšpirujte ma!
Kvaka skrýva v sebe niekoľko pozitív. Chcela by som vyzdvihnúť predovšetkým jej vzácnu vlastnosť zásaditej reakcie v organizme. Väčšina stravy, ktorú konzumujeme má opačný účinok, prekysľuje organizmus. Prekyslenie organizmu vedie k postupnému poškodzovaniu orgánov a ku chorobe potom stačí už len krôčik. Odborníci na výživu odporúčajú, že pomer zásadotvorných a kyselinotvorných by mal byť 3:1. Žiaľ, v praxi sa síce čísla dodržujú ale v opačnom poradí. Správna úroveň pH vnútorného prostredia organizmu rozhoduje o našom zdraví, imunite, dokonca aj o duševnej pohode. Správne pH zabezpečí aj správnu činnosť metabolizmu, pomáha vyhnúť sa nadváhe a preťaženiu pečene, obličiek aj nervového systému.
Kvaka nám ponúka aj svoje listy. Tie obsahujú vitamín A, C, E, B6, meď a vápnik. Môžeme ich konzumovať ako šalátové listy s marinádou podľa bežných zvyklostí.
Buľva kvaky je tiež bohatým zdrojom vitamínu A, C. Obsahuje aj látku sulforafan, ktorá má protinádorový účinok.
* Len pre zaujímavosť spomeniem, že si na nej pochutnávali už starí Gréci aj Rimania.
* V Česku jej hovoria tuřín alebo dumlík, na Spiši karpele...
Typickým spišským jedlom z karpele je kaša. Na kocky pokrájaná, olúpaná, v osolenej vode napoly uvarená kvaka sa doplní zemiakmi, keď sa aj tie uvaria, scedíme. Podúsime ešte chvíľu na kašu. Osmažíme slaninku s cibuľkou do zlatova a zdobíme ňou každú porciu, prípadne zamiešame do kaše. Podávame s mliekom.
Foto: zdroj internet